Ο Στέλιος Φαραντάκης και η Αργυρώ Μηλάκη οι Πρωταθλητές 2019, στην αντοχή

Τα αποτελέσματα της δεύτερης και τρίτης ημέρας του Πανελληνίου

Ο Στέλιος Φαραντάκης και η Αργυρώ Μηλάκη ήταν οι μεγάλοι νικητές της δεύτερης και τρίτης ημέρας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ποδηλασίας δόμου Ανδρών – Γυναικών, κερδίζοντας τους αγώνες αντοχής. Διοργάνωση που ολοκληρώθηκε σήμερα με τις απονομές στην Ιπποκράτειο Πολιτεία.

Ο Φαραντάκης ανέβηκε για πρώτη φορά στο πρώτο σκαλί του βάθρου, μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα που έγινε μεγάλη μάχη για τις πρώτες θέσεις. Ο αθλητής της Sojasun Espoir τελείωσε τον αγώνα (154 χλμ.) σε χρόνο 4:05.08.

Σχεδόν ένα λεπτό πίσω του (σε 4:06.42) τερμάτισε ο πρωταθλητής της ατομικής χρονομέτρησης Πολυχρόνης Τζωρτζάκης (Π.Ο.Χ. Τάλως), ενώ τρίτος ήταν με τον ίδιο χρόνο ο πρωταθλητής της ορεινής ποδηλασίας Περικλής Ηλίας (Π.Σ. Κρόνος Νίκαιας), μετά από συναρπαστική μονομαχία των δύο στα τελευταία μέτρα.

Η Αργυρώ Μηλάκη του Π.Α.Σ.Ρ. Άτλα κέρδισε το πρωτάθλημα αντοχής στο σπριντ των τελευταίων μέτρων, μετά από μια συναρπαστική μονομαχία με την Βαρβάρα Φασόη του Α.Ο. Ολυμπιακού Π.Χ. που κατέκτησε την δεύτερη θέση στην κούρσα των 80χλμ. Την Μηλάκη και την Φασόη ακολούθησε στο βάθρο η Άννα-Μαρία Ζώγλη του Κρόνου Νίκαιας που ήταν 3η και στην ατομική χρονομέτρηση.

Συνοπτικά οι πρώτες 6άδες του Πανελληνίου ποδηλασίας δρόμου, στους αγώνες αντοχής: