Κυριαρχία Red Star, στις μικρές κατηγορίες, του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Διάθλου

Ένα χρυσό, τρία αργυρά και δύο χάλκινα, στο Σχινιά

Οι μικροί αθλητές της RedStarTriathlon ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Διάθλου, δείχνοντας ότι αποτελούν το αύριο του αθλήματος στην χώρα μας. Κατέκτησαν ένα χρυσό, τρία αργυρά και δύο χάλκινα και μαζί με τους μικρούς αθλητές του ΝΟ Κυπαρισσίας, έκλεψαν την παράσταση στο Σχινιά.

«Πράγματι κάναμε μια πολύ καλή εμφάνιση. Τα παιδιά προσπαθούν πολύ στις προπονήσεις και τα αποτελέσματα φάνηκαν στην πρώτη διοργάνωση της χρονιάς. Είναι μικρά ακόμα, δεν τα πιέζουμε, αλλά σίγουρα το μέλλον τους ανήκει», δήλωσε μετά την ολοκλήρωση των αγώνων ο Άλεξ Γκέλης, προπονητής των RedStar.

Στο Πανελλήνιο που έγινε στο Ολυμπιακό Κωπηλατοδρόμιο του Σχινιά η ομάδα RedStarTriathlon κατέκτησε:

• ένα χρυσό μετάλλιο με την Αμάντα Γκέλη (παγκορασίδες Α)
  • τρία αργυρά μετάλλια με τις Απολλωνία Μητρόπαπα (κορασίδες Β), Ειρήνη Κανέτση (παγκορασίδες Α) και Στέλλα Ρώτα (παγκορασίδες Β)
  • δύο χάλκινα μετάλλια με τον Δημήτρη Γκέλη (παίδες Α), και την Μαρία-Ελένη Κανέτση (παγκορασίδες Β)
  • 5η θέση με την Χριστίνα Ρώτα (κορασίδες Β)
  • 6η θέση με την Έμιλυ Βαλμά (κορασίδες Β) και Λευτέρη Τραυλό (παίδες Β)
  • 8η θέση με την Μαργαρίτα Κυριακίδη (κορασίδες Β)

Καλή εμφάνιση έκαναν όμως και οι μεγαλύτεροι σε ηλικία αθλητές της RedStar:

• η 44χρονη Μαρία Σαμπανίδου που ήταν 5η στις γυναίκες και
  • ο 34χρονος Νικηφόρος Ανδριόπουλος που ήταν 17ος στους άνδρες

Παράλληλα με το Πανελλήνιο πρωτάθλημα διάθλου διοργανώθηκε και το EnergyDuathlon, όπου:

• η τριάδα των γυναικών με τις Κατερίνα Μεταξά, Δανάη Βάτη και Κατερίνα Μεταξά κατέκτησε το χρυσό στο Ομαδικό γυναικών
  • η Κατερίνα Σάπαρη πήρε το χάλκινο μετάλλιο στην γενική των γυναικών και το χρυσό στην κατηγορία 20-29 ετών, ενώ
  • ο Γιώργος Μητρόπαπας ήταν 14ος στην γενική των ανδρών και 5ος στην κατηγορία 40-49 ετών.