Βόλεϊ Ανδρών: Ομόνοια και Ερμής στα Play Out

Σε ένα παιχνίδι που όπως αποδείχθηκε δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον η Ομόνοια πήρε την άτυπη ρεβάνς για την ήττα της στο πρώτο γύρο στην Πάτρα με 3-2 κερδίζοντας τον Ερμή Πάτρας με 3-1 σετ στο Παπαχαραλάμπειο Στάδιο. Δεδομένης της αποχώρησης από τον άλλο όμιλο του Κρανιδίου και τα Κυπαρισσίας οι δυο τους θα δώσουν αγώνες κατάταξης (play out) με το πρώτο παιχνίδι να γίνεται στην Πάτρα και ο επαναληπτικός στη Ναύπακτο.

Κακό ξεκίνημα για την Ομόνοια στο παιχνίδι με το Θησέα. Όντας ασύνδετη στην αμυντική της λειτουργία και με προβλήματα στο τελείωμα των φάσεων βρέθηκε από νωρίς να ακολουθεί στο σκορ με τον Ερμή να κρατάει σταθερό προβάδισμα τριών πόντων ως την τελική κατάκτηση του σετ με 22-25. Σταδιακά οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους με τον πασαδόρο Σπανό να κάνει καλό παιχνίδι και να δίνει ρυθμό σε όλη την ομάδα. Γρήγορα το 8-10 θα γίνει 13-10 με την Ομόνοια να παίρνει το πάνω χέρι στο σετ. Ο Ερμής κατάφερε να μειώσει στον πόντο τρεις φορές όμως η Ομόνοια άντεξε στην πίεση, πήρε το σετ με 25-23 και ισοφάρισε τα σετ.

Επιστροφή στις νίκες για τα κορίτσια του Χαρίλαου Τρικούπη!!!

Στη Λευκάδα ταξίδεψε τη Κυριακή το απόγευμα η γυναικεία ομάδα Βόλλευ του Χαρίλαου Τρικούπη, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του Β΄ Γύρου του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής, για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα των Ελπίδων Λευκάδας. Ζητούμενο ήταν η επιστροφή στις νίκες για την ομάδα μας, το οποίο και κατάφερε με το τελικό 3-1.

Ξεκίνημα του παιχνιδιού με την ομάδα μας να έχει στην αρχική της εξάδα τέσσερις αθλήτριες, που ουσιαστικά αγωνίζονται για πρώτη χρονιά, κάτι το οποίο χαροποιεί όλους όσους βρίσκονται κοντά στην ομάδα. Η Ελπίδες θα ξεκινήσουν καλύτερα το παιχνίδι και θα έχουν το προβάδισμα στο σκορ μέχρι τα μισά του σετ.

Οι αθλήτριες μας θα αρχίσουν να βρίσκουν τους ρόλους τους και με την είσοδο της έμπειρης Φωτεινής Τσαντοπούλου, θα πάρουν το προβάδισμα και θα κατακτήσουν το πρώτο σετ με 23-25. Ίδια σύνθεση για την ομάδα μας και στο δεύτερο σετ, στο οποίο θα βγάλει όμορφες φάσεις και με όπλο το καλό σέρβις και την ωριμότητα στα κατάλληλα σημεία θα κατακτήσει με 24-26.

1o Πανελλήνιο πρωτάθλημα Snow Volley στα Καλάβρυτα

Στις 24-25 Φεβρουαρίου στα Καλάβρυτα η Ελληνική Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης και ο Δήμος Καλαβρύτων διοργανώνουν το 1ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Snow Volley 2018.

Ήττα στα Ιωάννινα για την γυναικεία ομάδα Βόλεϊ του Χαρίλαου Τρικούπη

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε για το πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής, η γυναικεία ομάδα Βόλεϊ του Χαρίλαου Τρικούπη στα Ιωάννινα από τον τοπικό Πανηπειρωτικό Γ.Σ. το μεσημέρι της Κυριακής.

Αντιμετωπίζοντας μια καλύτερη και πολύ καλά δουλεμένη ομάδα τα κορίτσια του Χαρίλαου Τρικούπη βρέθηκαν να κυνηγούν στο πρώτο σετ, το οποίο και έχασαν με 25-17. Ίδια εικόνα στο δεύτερο σετ, με εξαιρετική ψυχολογία η ομάδα των Ιωαννίνων και κάνοντας ελάχιστα λάθη, η ομάδα μας δεν μπόρεσε να αντιδράσει και δίκαια το έχασε με 25-15. Με αλλαγές στην τακτική τους , στην οποία ανταπεξήλθαν τα κορίτσια μας, θα ανεβάσουν την απόδοση τους στο τρίτο σετ και με όμορφο βόλλευ θα το κατακτήσουν με 19-25. Δυναμικό ξεκίνημα και στο τέταρτο σετ θα προηγηθούμε με διαφορά τεσσάρων πόντων, η ομάδα των Ιωαννίνων θα τρέξει ένα σερί με όπλο το εξαιρετικό σέρβις, στο οποίο δεν μπορέσαμε να βρούμε λύση και θα έχουμε το 25-16 και το τελικό 3-1.