Ήττα για το Μεσολόγγι Baxi στο Περιστέρι

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ ΒΑΧΙ 84 – 72

Πρώτη ήττα στην φετινή Basket League για το Μεσολόγγι BAXI με σκορ 84-72 από το έμπειρο Περιστέρι, που ήταν καλύτερο και κέρδισε δίκαια.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το νωθρό ξεκίνημα της ομάδας του Μεσολογγίου, που δεν είχε αλληλοκαλύψεις στην άμυνα, έδωσε αρκετά ελεύθερα σουτ στον αντίπαλο, δεν είχε καλές επιλογές στην επίθεση και υπέπεσε σε 9 λάθη στην 1η περίοδο. Έτσι πήρε από την αρχή του παιγνιδιού το προβάδισμα και είχε τον έλεγχο του αγώνα φτάνοντας σε διψήφιες διαφορές, με μεγαλύτερη το +18 (45-27 στο 18’ και 55-37 στο 23’).

Το Μεσολόγγι που στο πρώτο ημίχρονο ήταν κακό αμυντικά και δέχτηκε 49 πόντους, δεν έχασε πάντως αμαχητί. Προσπάθησε να μπεί στο παιγνίδι και είχε τα δικά του καλά διαστήματα. Στα μέσα της 2ης περιόδου μείωσε στους 6 πόντους (30-24), προς το τέλος της 3ης περιόδου με πρωταγωνιστή τον Φέργκιουσον έφτασε στο -7 (62-55) και στο πρώτο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου με απανωτά τρίποντα έφερε την διαφορά δύο φορές στο τρίποντο (68-65και 71-68) αγχώνοντας τους γηπεδούχους. Στο σημείο αυτό όμως μίλησε η εμπειρία και η ευστοχία του Αθηναίου, που με 8 πόντους και μία ασίστ στον Τζόουνς, έφερε την διαφορά στο +9 για την ομάδα του (79-70) λίγο πριν τη λήξη του αγώνα, χαρίζοντας ουσιαστικά την νίκη στο Περιστέρι.

Το τελικό 84-72 κρίνεται δίκαιο, αφού το Περιστέρι έδειξε ότι είναι ανώτερο ποιοτικά και με περισσότερες λύσεις, ενώ το Μεσολόγγι φάνηκε ότι παρ΄ όλο που πλησίασε πολύ κοντά στο σκορ στην επανάληψη, δεν είχε την δυναμική να φτάσει στην υπέρβαση. Ικανοποίησε πάντως με την αγωνιστικότητά του και έδειξε και με την σημερινή του εμφάνιση ότι η μέχρι τώρα πορεία του δεν είναι τυχαία και αξίζει να αγωνίζεται στην Basket League.

Χωρίς νεύρο και συγκέντρωση μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο παιγνίδι και το Περιστέρι με αιχμή τον Μαυροκεφαλίδη έφτασε γρήγορα σε διψήφια διαφορά (12-2 στο 5.30΄΄) και 15-5 λίγο αργότερα, με το Μεσολόγγι να είναι εκτός ρυθμού και να κάνει εύκολα λάθη. Η είσοδος του Γκριν βοήθησε την ομάδα και με 8 συνεχόμενους πόντους του Αμερικανού το σκορ έγινε 18-13 στο 8ο λεπτό και με τρίποντο του Φέργκιουσον στη λήξη της περιόδου, η διαφορά έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, στο +6 για το Περιστέρι (22-16).

Στην αρχή της 2ης περιόδου το Μεσολόγγι ήταν ανταγωνιστικό, έχοντας αρκετά καλό τον Χατζηνικόλα και η διαφορά διατηρήθηκε στους 6 πόντους (30-24 λίγο μετά το 5λεπτο). Όμως στη συνέχεια το Περιστέρι πάτησε το γκάζι και με απανωτά τρίποντα πραγματοποίησε ένα σερί 15-3 και έφτασε περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου στην μεγαλύτερη υπέρ του διαφορά στο +18 (45-27). Ακολούθησαν 8 συνεχόμενοι πόντοι του Αγραβάνη με δύο τρίποντα, αλλά το ημίχρονο έκλεισε στο +14 (49-35) για το Περιστέρι, που έγινε έτσι το φαβορί της συνάντησης.

Στην αρχή της 3ης περιόδου η διαφορά παρέμεινε ψηλά, στο +18 (55-37 στο 2λεπτο), αλλά στο σημείο αυτό ξεκίνησε η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων με πρωταγωνιστή τον Φέργκιουσον, που με δύο δικά του τρίποντα και 8 συνολικά πόντους έριξε την διαφορά στο -10 (57-47) στα μισά της περιόδου, οδηγώντας τον Πεδουλάκη σε τάιμ άουτ. Στη συνέχεια με νέο τρίποντο του Φέργκιουσον η διαφορά θα πέσει στους 7 πόντους (58-51) και στη λήξη της περιόδου το σκορ με καλάθι του Λάνγκφορντ θα γίνει 65-57, με το ματς να μην έχει κριθεί ακόμα.

Πράγματι το Μεσολόγγι στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου θα προσπαθήσει να μπει στην διεκδίκηση της νίκης και με 3 τρίποντα των Αγραβάνη, Γκριν και Χατζηνικόλα θα καταφέρει να φτάσει δύο φορές σε απόσταση 3 πόντων από το Περιστέρι (68-65 και 71-68) δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στη συνάντηση. Όμως είχε έρθει η ώρα του Αθηναίου, που με δύο καθοριστικά τρίποντα και μία ασίστ για κάρφωμα στον Τζόουνς, έδωσε στο Περιστέρι ανάσα 8 πόντων και το σκορ έγινε 76-68 μπαίνοντας στο τελευταίο 5λεπτο του αγώνα. Στη συνέχεια το Μεσολόγγι δεν είχε καλές επιλογές στην επίθεση και χάνοντας τρεις ελεύθερες βολές σε κρίσιμο σημείο (1/2 ο Φέργκιουσον και 1/3 ο Γγκριν), δεν κατάφερε να κολλήσει ξανά στο σκορ και ο Αθηναίου με νέο καθοριστικό τρίποντο 1.09΄΄ πριν τη λήξη έκανε το 79-70, δίνοντας ουσιαστικά την νίκη στην ομάδα του. Τελικό σκορ 84-72 για τους γηπεδούχους, που είχαν κορυφαίους τους Αθηναίου (17π. με 5/5τρ. και 1/1δίπ.) και Τζόουνς (19π. με 8/10δίπ.) και αρκετά καλούς τους Μακλίν και Γκρέι.

Από το Μεσολόγγι τρεις παίκτες ξεχώρισαν σήμερα και τράβηξαν επιθετικά την ομάδα σημειώνοντας τους 45 από τους 72 συνολικά πόντους της. Ο Γκριν χωρίς να βρεθεί σε μεγάλη μέρα πέτυχε 16π. με 3/7 τρίπ. και ήταν πάλι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του. Πολύ καλοί σήμερα οι Φέργκιουσον με 15π. (4/7τρίπ.) και Αγραβάνης με 14π. (3/8τρίπ.), ενώ βοήθησε αρκετά και ο Χατζηνικόλας (8π. με 2/2τρίπ. και 3 ασίστ) και ο Σαχπατζίδης που σήμερα πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής είχε 5π. και 3 τάπες. Οι νεοφώτιστοι ήταν και πάλι αξιόμαχοι, απέναντι σε έναν πολύ πιο έμπειρο και ανώτερο ποιοτικά αντίπαλο, κατάφεραν να τον φέρουν για λίγο σε δύσκολη θέση και έδειξαν ότι έχουν τα προσόντα να παραμείνουν στην Basket League.

Δεκάλεπτα: 22-16, 27-19, 16-22, 19-15.

Διαιτητές: Μάνος, Τσώνος, Κωνσταντινίδου.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Γκάντι 5(1), Μαυροκεφαλίδης 7(1), Μακ Λιν 13(3), Τζόουνς 19, Γκρέι 15(3), Άρλεντζ 1, Σκορδίλης 2, Τόλα, Αθηναίου 17(5), Καράμπελας, Βασιλόπουλος 5(1).

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ ΒΑΧΙ (Καλαμπάκος): Γκριν 16(3), Φέργκιουσον 15(4), Αγραβάνης 14(3), Αμάρντι 3, Μπράουν 6, Λάνγκφορντ 3, Χονδρογιάννης, Σαχπατζίδης 5, Μοτσενίγος, Χατζηνικόλας 8(2), Γράβας, Μάθις 2.