Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΟ Αγρινίου στη Κοζάνη

Για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β’ Εθνικής ο ΑΟ Αγρινίου κέρδισε στην Κοζάνη το Γ.Σ. Ελίμειας με σκορ 54-48.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για την ομάδα του Αγρινίου και η δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας. Ο ΑΟ Αγρινίου έμεινε πίσω στο σκορ στο 1ο δεκάλεπτο με 13-10, όμως στο 2ο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 12-20 πήρε διαφορά 5 πόντων στο ημίχρονο. Στο 3ο δεκάλεπτο ο ΑΟΑ μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 27-36 όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν στους τέσσερις στο 30ο λεπτό.

Στο 4ο δεκάλεπτο και πάλι ο ΑΟΑ πήρε διαφορά 9 πόντων με 41-50,, η Ελίμεια μείωσε και τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα χάρη στην ψυχραιμία των φιλοξενούμενων στις βολές.

Για την Ελίμεια πρώτος σκόρερ ήταν ο Νικολάου με 19 πόντους και για τον ΑΟ Αγρινίου ο Μουρατίδης με 13 και ακολούθησαν οιθ Γκρέκας με 12, και Τασόπουλος με 10 πόντους.

Δεκάλεπτα : 13-10, 25-30, 39-43, 48-54

Διαιτητές : Παπαδόπουλος – Σαρακενίδης

Γ.Σ. ΕΛΙΜΕΙΑΣ (Αλέξανδρος Δημόπουλος) : Μούσιος, Σταυράκης, Μαλούτας, Σούπουρας 4(1), Τσιάμης 9(1), Πεχλιβανίδης, Κούβελας, Τσούκας, Νικολάου 19, Μαλιούρας 3, Μακρής 7, Τσιμίδης 6.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος) : Τασόπουλος 10(1), Μπερερής 5, Κυριλής Θ. 3, Μουρατίδης 13, Γκρέκας 12(2), Κυριλής Δ., Ρέντζιος 2, Κασαμπαλής, Μήτσου 2, Σταύρου 2, Τάγκας 5.