Β’ Εθνική (Μπαράζ) : Πήρε το μπαράζ και περιμένει ο Ιπποκράτης, πλεονέκτημα και ο Τρίτωνας

Ο Ιπποκράτης Κω ήταν ο νικητής στο μπαράζ για των ομάδων που κατέκτησαν τις τρίτες θέσεις από Νότιο και Βόρειο όμιλο της Β’ Εθνικής, κερδίζοντας το Πευκοχώρι στο «Σαλούν» με 64-57, ενώ ο Τρίτωνας σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που έλαβε τόπο στον Βόλο, νίκησε στην παράταση τους Ίκαρους Σερρών με 86-78, κατακτώντας την πέμπτη θέση.

Έτσι, μετά τα σημερινά παιχνίδια, η σειρά προτεραιότητας  για τις ομάδες σε περίπτωση ανακατάταξης είναι Ιπποκράτης Κω, Πευκοχώρι, Τρίτωνας και Ίκαροι Σερρών. Η ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη έδειξε ότι ήθελε περισσότερο την συγκεκριμένη θέση, και στο παιχνίδι με το σκληροτράχηλο Πευκοχώρι, δεν έχασε σε κανένα σημείο του το προβάδισμα. Έτσι, με γκολ-φάουλ του Λεκάκη προηγήθηκε από το ξεκίνημα με 8-3, για να φτάσει στο 8′ και στο +9 (18-9) με βολές του Χαρίση, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 23-11 χάρη σε καλάθι του Καραθωμά.

Ο Ιπποκράτης συνέχισε να είναι επιβλητικός, και έτσι ανέβασε την διαφορά και στο +17 (34-17) στο 16′, με το συγκρότημα του Ευριπίδη Μελετιάδη να ανεβάζει την πίεση του, και με ένα  σερί 0-9, να μειώνει σε 34-25 στο 19′, για να κλείσει το ημίχρονο στο 37-25 με γκολ-φάουλ του Λεκάκη. Στο ίδιο μήκος κύματος κυμάνθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο, με αυτό να κλείνει με 45-37, για να κάνει την τελική του αντεπίθεση το Πευκοχώρι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με δυο τρίποντα του Μαυρίδη μείωσε σε 50-46, για να απαντήσει ο Ιπποκράτης, και με πρωταγωνιστή τον Ασημακόπουλο να φτάσει στο +13 (59-46).

Η ομάδα της Χαλκιδικής ωστόσο δεν τα παράτησε και με τον Τσιμπή μείωσε στα 23” σε 60-55. Ο γκαρντ της Ευρώπης αστόχησε στην έξτρα βολή που κέρδισε από το φάουλ, με τον Τζουβάρα να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ, και με 2/2 βολές να μειώνει σε 60-57 στα 21,8”. Ο Χαρίσης με 2/2 βολές  στα 20.9” έγραψε το 62-57, με τον Σικαλίδη να αστοχεί εξ΄επαφής, για να κλείσει το σκορ με βολές ο Κουμπούρας.

Στο κλειστό του Βόλου, μπορεί οι Ίκαροι να είχαν ένα ελαφρύ προβάδισμα μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά ο Τρίτωνας του Μιχάλη Μιχελάκου έδειξε την ποιότητα του, και με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση (72-72), πήρε τη νίκη με 86-78, παίρνοντας την καλύτερη θέση στην ιστορία του, εδώ και 40 χρόνια.

Αναφορικά με το παιχνίδι, ο Τρίτων πήρε ένα προβάδισμα με +10 στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά με τους Γκατζιά και Φώτογλου να παίρνουν τους Ίκαρους στις πλάτες του, έκλεισαν το ημίχρονο στο 35-34 για τους τυπικά γηπεδούχους. Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στην ομάδα του Στέργιου Ποργιόπουλου, η οποία προηγήθηκε με 40-44 στο 25′, και με 49-55 στο 30′. Η ομάδα από τα Σεπόλια μείωσε σε 61-62 στο 34′, και προσπέρασε και με +5 (71-66), για να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση οι Ίκαροι (72-72). Εκεί ο Τρίτων είχε περισσότερες δυνάμεις και έφτασε στη νίκη και την πέμπτη θέση.