Πανελλήνιο Παίδων: Παναθηναϊκός-Ηράκλειο 82-54

Αήττητος συνεχίζει στο 45ο Πανελλήνιο Παίδων του Αγρινίου ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε με και 82-54 του Ηρακλείου.

Οι «πράσινοι» ήταν εντυπωσιακοί στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 13-0 στο έκτο λεπτό. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου έκαναν νταμπλ-σκορ με 30-15, αλλά το Ηράκλειο κατάφερε να μειώσει σε μονοψήφιο νούμερο στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (46-39). Οι Αθηναίοι όμως με νέο ξέσπασμα έφθασαν το σκορ στο 65-42, έξι λεπτά πριν τη λήξη και πέτυχαν άνετα την τρίτη τους νίκη με εντυπωσιακή διαφορά.

Δεκάλεπτα: 18-8, 40-26, 55-42, 82-54

Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Λεκατσάς

Παναθηναϊκός (Σιούτης): Πατρινιός 4, Κορωπιώτης, Κάβουρας 1, Γιαννούλτσης 12, Κυραλέος 2, Βαδρατσίκας 4, Πολάτογλου 9(1), Παπαδημητρακόπουλος 2, Καλιανιώτης 27, Πάλλης, Πατρινός, Γιώτης 21(1).

Ηράκλειο (Πινακουλάκης-Δελατόλας): Κουνετάκης, Περαντωνάκης, Ματθαιάκης, Ηλιάκης 2, Γκίζης 10, Κουκιαδάκης 8, Βασιλάκης 7, Ινιωτάκης, Βογιατζάκης, Νταής, Βαμβουκάκης 15(2), Καψάλης 12.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Σιούτης δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Συγχαρητήρια και πάλι στα παιδιά. Σε ένα πολύ δύσκολο τουρνουά πέτυχαν μια ακόμη νίκη με καλή απόδοση. Πρέπει να δώσουμε το 100% στα υπόλοιπα δύο παιχνίδια».