Πανελλήνιο Παίδων: ΔΕΚΑ-Παναθηναϊκός 73-64

Έχοντας προβάδισμα από την αρχή του αγώνα η ΔΕΚΑ επικράτησε με 73-64 του Παναθηναϊκού στο μεγάλο ντέρμπι της τέταρτης αγωνιστικής του 45ου Πανελληνίου Παίδων που ολοκληρώνεται αύριο στο Αγρίνιο.

Η ΔΕΚΑ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 15-4 στο πέμπτο λεπτό. Η υπέρ των Θεσσαλονικιών διαφορά αυξήθηκε στο +18(41-23) στο 17ο λεπτό του αγώνα. Η ευστοχία της ομάδας του Ευόσμου στα τρίποντα ήταν εντυπωσιακή με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 50-31 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Ένα σερί 13-0 για τον Παναθηναϊκό έριξε τη διαφορά στους έξι (50-44) στο 25ο λεπτό. Η ΔΕΚΑ με 9-0 ξανάφερε το σκορ στο +15 (59-44), οι «πράσινοι» μείωσαν σε 61-57, 5:25 πριν το φινάλε, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα και πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη.

Δεκάλεπτα: 25-12, 47-31, 61-51, 73-64

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Τσιμπούρης

ΔΕΚΑ (Χατζηβρέττας-Κυριαζής-Χρήστου): Βενετίδης 3(1), Κρίτσικας 9(1), Βασιλείου 13(2), Παπαπασχάλης, Τσιροπούλης Ι., Τσιροπούλης Μ. 9(2), Παπασάβογλου Αν. 23(1), Θεογιάννης 3(1), Παπασάβογλου Αρ. 13(3).

Παναθηναϊκός (Σιούτης): Πατρινιός, Κορωπιώτης 11, Κάβουρας 12(1), Γιαννούλτσης 4(1), Κυραλέος 4, Βαδρατσίκας 2, Πολάτογλου, Παπαδημητρακόπουλος, Καλιανιώτης 12, Γιώτης 19(2).

Ο προπονητής της ΔΕΚΑ Νίκος Χατζηβρέττας δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Μπράβο στα παιδιά για τη μεγάλη επιτυχία. Προερχόμασταν από μια ήττα με σημαντική διαφορά και αυτό δίνει ακόμη μεγαλύτερη σημασία στη νίκη μας. Πάμε να πετύχουμε ότι καλύτερο μπορούμε στη διοργάνωση».