Ήττα στην παράταση για τον ΑΟ Αγρινίου από τη Χαλκηδόνα

Photo by Thomas Pappas

Στο παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας η ομάδα του ΑΟ Αγρινίου ηττήθηκε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου από τη Χαλκηδόνα με 79 - 80 στην παράταση.

Το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκειά του βρήκε τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μικρό προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου να αντιδρά στο τρίτο δεκάλεπτο και να περνάει μπροστά στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά και τελικά το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν λίγο πριν το φινάλε και κράτησαν μέχρι το τέλος τη νίκη, σε ένα παιχνίδι που εκτέλεσαν 38 βολές και αποβλήθηκαν με 5 φάουλ από την ομάδα του Αγρινίου ο Μπερερής στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου και ο Τασόπουλος λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Δεκάλεπτα: 22 - 21, 15 - 20, 18 - 11, 16 - 19, 8 - 9 (παρ.).

Διαιτητές: Καλογερόπουλος - Τσουμαχίδης.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 14(1), Μπερερής 3, Μιχάλογλου 21(3), Καπινιάρης 6, Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης, Γκρέκας 10(2), Μήτσου 23(2), Ψαράς 2, Σαρρής, Σταμίρης.

Α.Μ.Σ. ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ (Θανάσης Τέντσος): Σπύρας 5(1), Μαρκίδης, Δανάκης 8(1), Τσακαλέρης 16, Παπαδόπουλος 3, Λαΐδης, Μυλωνίδης 14(2), Κούτε, Δελίδης 18(1), Σικαλίδης 13(1), Φυλακτός 3(1).