Λιθουανία - Ελλάδα 66-70: Σούπερ Ρογκαβόπουλος και πρόκριση στα ημιτελικά οι Έφηβοι!

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος πήρε από το... χέρι την Εθνική Εφήβων και την οδήγησε στη νίκη επί της Λιθουανίας με 66-70 στην παράταση, σφραγίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του EuroBasket U18!

Ο αγώνας

Η Εθνική ομάδα έδωσε το μακρινό σουτ στους Λιθουανούς που άρχισαν τον αγώνα στο Κ.Γ. Νέας Ιωνίας με 0/9 τρίποντα  κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 12-14. Σε αυτό το διάστημα η Ελλάδα σούταρε με 31.6% ενώ η Λιθουανία είχε 4/20 σουτ! Μάλιστα οι δυο ομάδες ήταν απελπιστικά άστοχες στη συνέχεια, χάνοντας τα πρώτα 13 σουτ που επιχείρησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι η Ελλάδα πέτυχε τους πρώτους πόντους της έπειτα από 8:03 με το τρίποντο του Σταυρακούκα για το 16-17! Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 26-21 για τη Λιθουανία έστω κι αν μέτρησε μόλις 1/14 σουτ πίσω από τα 6μ.75.

Η Εθνική προσπάθησε να βρει ρυθμό στην επίθεση με μπροστάρη τον Ρογκαβόπουλο (31-33) όμως ο Τουμπέλις έφτασε τους 17 πόντους σκοράροντας για το 35-35.

Η Ελλάδα προηγήθηκε με 39-42 στο 30' ενώ το τρίποντο του Ρογκαβόπουλου ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +7 (42-49)!

Παρ' όλα αυτά η Λιθουανία εκμεταλλεύτηκε τα «νεκρά» διαστήματα της Εθνικής, προηγήθηκε με 55-53 με 1/2 βολές του Μαρτσιουλιόνις στα 19.7" και ο Ρογκαβόπουλος έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί ο 18χρονος άσος έκανε το 66-69 για την Ελλάδα με 2/2 βολές στο 20.2" για το τέλος. Ακολούθησε γρήγορο φάουλ του Καράμπελα στον Τουμπέλις και 0/2 βολές για τον Λιθουανό!

Ο Νικολαϊδης κέρδισε φάουλ κι ανέβασε τη διαφορά στο +4 από τη γραμμή των βολών που έφτασε στη νίκη με 66-70 και προκρίθηκε στα ημιτελικά!

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 26-21, 39-42, 55-55 κ.α., 66-70 παρ.

Πηγή: gazzetta.gr