Νίκες για Χ.Τρικούπη και ΑΟ Αγρινίου στην 1η ημέρα του 2ου τουρνουά ''Μαργαρίτα Σαπλαούρα''

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Το απόγευμα του Σαββάτου ξεκίνησε στο ΔΑΚ Αγρινίου το 2ο τουρνουά "Μαργαρίτα Σαπλαούρα" που διοργανώνει η ομάδα μας.

Στους δύο αγώνες της ημέρας νικητές ήταν ο Χαρίλαος Τρικούπης και ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου κέρδισε με 90 - 42 τη Δόξα Λευκάδας και η ομάδα μας με 79 - 73 το Ν.Ε.Ο. Ληξουρίου.

Χαρίλαος Τρικούπης - Δόξα Λευκάδας 90 - 42

Στον πρώτο αγώνα ο Τρικούπης μπήκε δυνατά από την αρχή και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο. Στο ημίχρονο η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου προηγήθηκε με διαφορά 14 πόντων και στο τρίτο δεκάλεπτο το προβάδισμά της έφτασε στους 37 πόντους. Η ομάδα της Λευκάδας που ξεκίνησε πριν λίγες μέρες την προετοιμασία της έδειξε να μένει από δυνάμεις στο δεύτερο μέρος και ο Τρικούπης έφτασε στο τελικό +48.

Δεκάλεπτα: 25 - 13, 15 - 13, 31 - 8, 19 - 8.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου - Καρπάνος - Ασημακάκη.

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Σαχπατζίδης 13, Ναούμης 3(1), Παπαδιονυσίου 13(1), Βασιλόπουλος 10(2), Σκουλίδας 12(3), Καζάνας, Ράπτης 5, Αντωνάκης 4, Μαργέλης 3(1), Γκάτζιος 8, Τριπολίδης Ι. 3(1), Οικονομόπουλος 16(4).

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Γιώργος Ζαφειρούδης): Βακουφτσής 7(1), Αργυρός 1, Βλάχος, Τσαβές 4, Αναγνωστόπουλος Χ. 2, Βάνης 6, Χρύσης 9(1), Αναγνωστόπουλος Γ. 8, Σταματέλος 2, Βλαχάκης 3(1).

Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου - Ν.Ε.Ο. Ληξουρίου 79 – 73

Στο δεύτερο παιχνίδι του τουρνουά η ομάδα μας πήρε μικρό προβάδισμα από το ξεκίνημα και στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε σε διψήφια τιμή. Η ομάδα μας διατήρησε διψήφιες διαφορές στο τρίτο δεκάλεπτο και στα τελευταία λεπτά ο Ν.Ε.Ο.Λ. αντεπιτέθηκε, όμως η ομάδα μας διατήρησε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22 - 17, 25 - 18, 11 - 11, 21 - 27.

Διαιτητές: Τσακαλογιάννης - Καμήτσος - Κανελλόπουλος.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Καμάρας 11, Μπερερής 12(1), Μιχάλογλου 10, Χατζηνικόλας 6(2), Φραντσέσκι 14(1), Χρήστου, Παπαχρήστος, Γκρέκας 11(1), Σταματογιάννης 9, Ψαράς 6(2), Κασσιούμης, Σταμίρης.

Ν.Ε.Ο. ΛΗΞΟΥΡΙΟΥ (Μάρκος Τζουγανάτος): Αντωνάτος Γ. 10(1), Ιωάννου 5(1), Πυλαρίνος, Αντωνάτος Ηλ., Μουρελάτος, Πολίτης 10(2), Λαμπρόπουλος, Μπέτι, Θεοδωράκος 23(5), Τρυφωνόπουλος 20, Πορτελάνος 5(1).