Με το αριστερό στα Play-Off ο Λέων

Με το αριστερό ξεκίνησαν τα play-off για τα λιοντάρια, αφού γνώρισαν την ήττα από τον Αστέρα Καλπακίου στην σημερινή αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό Γυμναστήριο Μεσολογγίου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ άγχος για τους γηπεδούχους με αποτέλεσμα το Καλπάκι να χτίσει γρήγορα διαφορά 10 πόντων (3-13) με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 7-15.

Οι παίχτες του Ηλία Μούτσιου έκαναν την αντεπίθεσή τους και κατόρθωσαν με πολύ καλή άμυνα να κρατήσουν τους φιλοξενούμενος σε μονοψήφιο αριθμό πόντων στα δύο επόμενα δεκάλεπτα 13-7 και 14-8 αντίστοιχα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκε όμως στον Αστέρα αφού κατόρθωσε να προηγηθεί μέχρι και επτά πόντους (37-44). Ο Λέων αν και κατόρθωσε να μειώσει στους δύο πόντους (42-44) ένα λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του δόθηκαν με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 42-46.

Δεκάλεπτα: 7-15, 13-7, 14-8, 8-16

ΛΕΩΝ (Ηλίας Μούτσιος): Γατσώρης Α, Λυμπεράτος Γ., Σαράντος Γ. 2, Δάλαρης Λ. 3, Βορριάς Γ. 1, Σακκάς Σ. 9, Σιμώνης Π., Ζαχαρίου Α. 1, Κούσουλας Β. 5, Βασιλείου Τ. 12, Δάλλας Σ. 9 (3)

Αστέρας Καλπακίου (Ντιναλέξης Κ.): Λάμπρου 9, Φυραρίδης 14 (3), Μιρτολάρι, Γουλάς Θ., Γάτσιος 7, Μαρουγκάς 5, Τσοβιλής 1, Γάτσιος 10. Γουλάς.