Οδυνηρή εντός έδρας ήττα στο φινάλε για τον Χαρίλαο Τρικούπη

Γ.Σ Χαρίλαος Τρικούπης – Διαγόρας Δρυοπιδέων 66 -71

Ένα συγκλονιστικό ματς είχαν την τύχη να ζήσουν σήμερα το απόγευμα οι φίλαθλοι του Μεσολογγίου στο Κλειστό ΔΑΚ της πόλης μας, σίγουρα το πιο ενδιαφέρον της φετινής περιόδου. Ένα ματς στο οποίο κυριάρχησαν το πάθος και οι δυνατές άμυνες, είχε εναλλαγές στο προβάδισμα στο σκορ και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Νικήτρια η ομάδα του Διαγόρα με 66-71, που στηρίχτηκε στην ασφυκτική περιφερειακή της άμυνα και ίσως στην εμπειρία των παικτών της και στο κρίσιμο σημείο εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Πολίτη στα σουτ τριών πόντων που επιχείρησε υπό πίεση και τα μοιραία λάθη του Αντωνάκη.

Οι παίκτες του Τρικούπη πίστεψαν στη νίκη, την κυνήγησαν μέχρι το τέλος, αλλά οι συγκυρίες δεν τους επέτρεψαν να την κατακτήσουν, επί ενός πολύ ισχυρού αντιπάλου, που έχει βλέψεις ανόδου. Έτσι οι φιλοξενούμενοι δραπέτευσαν από μία φλεγόμενη έδρα, που έδωσε μεγάλη ώθηση στους γηπεδούχους ειδικά στην κρίσιμη τελευταία περίοδο.

Με δυνατές άμυνες ξεκίνησε ο αγώνας, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ, που ήταν σε χαμηλά επίπεδα (6-5 στο 5΄, 13-10 στο 7΄), με την Α΄περίοδο να κλείνει με σκορ 17-15 για τον Τρικούπη και όλα να δείχνουν ότι θα γίνει σκληρή μάχη στο παρκέ.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε ο αγώνας και στη Β΄περίοδο (22-24 το σκορ στο πεντάλεπτο), με τον Τρικούπη όμως να έχει στη συνέχεια ένα μικρό ξέσπασμα και με σκόρερς τους Πολίτη και Αντωνάκη να διαγράφει ένα σερί 11-0 και να φθάνει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +9 (33-24), 1΄.25’’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Εκεί όμως ήρθε πολύ γρήγορα η απάντηση των φιλοξενούμενων, που με ένα δικό τους 7-0, έκλεισαν το ημίχρονο μόλις στο καλάθι (33-31), με το ματς να αποκτά τεράστιο ενδιαφέρον.

Η Γ΄περίοδος ήταν η χειρότερη για τους γηπεδούχους, που ήταν μέτριοι στην επίθεση και κακοί στην άμυνα και έδωσαν το δικαίωμα στον Διαγόρα να πάρει τα ηνία στο σκορ (35-40 στο 3΄, 41-45 στο 5΄, 44-50 στο 8΄) και τελικά να φθάσει στη λήξη της περιόδου στο +8 (47-55) και να γίνει το φαβορί για τη νίκη, ολοκληρώνοντας ένα επί μέρους σκορ 24-14 σ΄αυτή την περίοδο και 31-14 συνολικά στα τελευταία 11΄.30’’.

Οι γηπεδούχοι πάντως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Έτσι με το ξεκίνημα της Δ΄περιόδου αντέδρασαν και με αιχμή τον Ντόβα μείωσαν στο πεντάλεπτο στο καλάθι (55-57), μπαίνοντας δυνατά στη διεκδίκηση της νίκης. Στη συνέχεια έγινε απίστευτη μάχη.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν προσωρινά με 7 πόντους (55-62, 3΄πριν τη λήξη), όμως οι γηπεδούχοι και πάλι μείωσαν το σκορ στο 60-63 και με τρίποντο του Ντόβα ισοφάρισαν σε 63-63 1΄.30’’ πριν το τέλος του αγώνα, με το γήπεδο να παίρνει φωτιά. Ο Τζόρτζεβιτς με ½ βολές έδωσε στον Τρικούπη το προβάδισμα με 64-63 στο 1΄03΄΄, ο Κόκκαλης με τρίποντο έκανε το 64-66 και ο Τζόρτζεβιτς με 2/2 βολές ισοφάρισε 66-66, 46’’ πριν τη λήξη.

Στο τέλος όμως ήρθαν τα άστοχα σουτ του Πολίτη και το λάθος του Αντωνάκη, που κατάφερε να πάρει το ριμπάουντ μετά το άστοχο σουτ των φιλοξενούμενων, αλλά πάσαρε σε αντίπαλο κάτω από τη ρακέτα, που έγραψε το 66-68, με 23΄΄ να απομένουν.

Ακολούθησαν φάουλ των παικτών του Τρικούπη και βολές των παικτών του Διαγόρα που διαμόρφωσαν το τελικό 66-71.

Χάθηκε έτσι μια μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Μεσολογγίου, να σημειώσει μια νίκη μεγάλης αξίας επί ενός πανίσχυρου αντιπάλου που κάνει πρωταθλητισμό στην κατηγορία και παράλληλα να ανασάνει βαθμολογικά στην προσπάθεια για παραμονή στην Α2.

Διαιτητές: Παφίλης – Ευφραιμίδης - Τσιαπλής (Πατσαντζόπουλος)

Δεκάλεπτα: 17-15, 33-31, 47-55, 66-71

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 19, Παπαδιονυσίου 5, Ντόβας 10 (1), Αδαμόπουλος 4, Σταυρόπουλος, Χατζηκυριακίδης 4, Ξηρός, Δεμερτζής 9, Αντωνάκης 6, Γκάτζιος, Πολίτης 9 (1).

Διαγόρας Δρυοπιδεων (Σαμόλης): Κουκάς 4, Νίκου 10 (2), Νοέας 7, Μάρτζος 7 (1), Κόκκαλης 14 (2), Τσιώκος 6, Μοτσενίγος 5 (1), Καρασταμάτης, Παπαδολιάς 3 (1), Περσίδης 6 (1), Μαχαίρας 9.

Επιμέλεια: Μιλτιάδης Ζαβέρδας