Ήττα στην Καρδίτσα.. κράτησε τη διαφορά ο Χ.Τρικούπης

ΑΣ Καρδίτσας – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 85-69

Την ήττα γνώρισε σήμερα στην Καρδίτσα ο Χ. Τρικούπης μετά από 5 αγωνιστικές συνεχών νικών. Έτσι οι δύο ομάδες ισοβάθμησαν στην 4η θέση με 16-12 νίκες, παρέα με τον Διαγόρα Δρυοπιδέων που επεβλήθη του Ηρακλή Θεσσαλονίκης. Η ομάδα του Μεσολογγίου πραγματοποίησε μέτρια εμφάνιση και έχασε σχετικά εύκολα.

Σ΄αυτό συνετέλεσαν τα λάθη, οι κακές επιλογές στην επίθεση, αλλά και η ευστοχία των γηπεδούχων στα τρίποντα, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο. Είναι δε χαρακτηριστικό ότι στις τρεις πρώτες περιόδους οι παίκτες του Τρικούπη μπήκαν υποτονικά στο παρκέ, δεχόμενοι σερί 9-0, 10-0 και 10-0 αντίστοιχα, ενώ εκτός ίσως από τον Τζόρτζεβιτς, κανείς άλλος παίκτης δεν ξεχώρισε ιδιαίτερα.

Το μοναδικό κέρδος για την ομάδα του Τρικούπη ήταν το ότι τελικά κατάφερε στο τέλος να διαφυλάξει την διαφορά της νίκης του πρώτου αγώνα στο Μεσολόγγι και να υπερτερεί έτσι της Καρδίτσας σε περίπτωση ισοβαθμίας. Πιο δυναμικοί οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του αγώνα, πήραν γρήγορα το προβάδισμα με σερί 9-0 και στη συνέχεια δεν το έχασαν σε κανένα σημείο του παιγνιδιού.

Ο Τρικούπης ήταν μαχητικός στην Α΄ περίοδο, μείωσε το σκορ σε 14-9 και 20-16, κλείνοντας τελικά την περίοδο μόλις στο -3 (26-23). Το νέο σερί με 10-0 των γηπεδούχων στην αρχή της Β΄ περιόδου ανέβασε την διαφορά σε διψήφια νούμερα (36-24) και στη συνέχεια με νέα απανωτά τρίποντα η ομάδα της Καρδίτσας έφτασε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου στο +21 (51-30), υπερκαλύπτοντας τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου. Τελικά με ένα σερί 9-2 για την ομάδα του Τρικούπη, το ημίχρονο θα λήξει με σκορ 53-39.

Νέο σερί 10-0 για τους γηπεδούχους στην Γ΄ περίοδο, με την διαφορά να σκαρφαλώνει για πρώτη φορά στο +24 (63-39). Πέρασαν πάνω από πεντέμισυ αγωνιστικά λεπτά για να καταφέρει ο Τρικούπης να σκοράρει με τρίποντο του Πολίτη. Η διαφορά μειώθηκε προσωρινά στους 16 πόντους (63-47), αλλά με τη λήξη της περιόδου έφτασε τους 20 (71-51).

Έτσι στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες έπαιξαν για τη διαφορά στο σκορ (+20 για τον Τρικούπη, 75-55 στον πρώτο γύρο). Ο Τρικούπης αρχικά μείωσε στους 16 (74-58), η Καρδίτσα έφτασε ξανά στο +20 (82-62, 2΄.14΄΄ πριν τη λήξη), όμως τελικά οι φιλοξενούμενοι με καλάθια του Τζόρτζεβιτς και του Παπαδιονυσίου μείωσαν στο τελικό 85-69 και κράτησαν για την ομάδα τους το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Καρδίτσα.

Μία εκτός έδρας ήττα για την ομάδα του Μεσολογγίου, που δεν της αφαιρεί όμως τις ελπίδες για την κατάκτηση μιας θέσης στην τετράδα των play offs.