Πάλεψε, ηττήθηκε, αλλά είναι στα play-offs ο Χαρίλαος Τρικούπης!

Απόλλων Πατρών – Χαρίλαος Τρικούπης 58-55

Μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο πάλεψε ο Τρικούπης σήμερα το απόγευμα στο θαυμάσιο Κλειστό της Περιβόλας, για να αποσπάσει την νίκη από τον Απόλλωνα Πατρών, που θα του έδινε την 3η θέση στην τελική κατάταξη της Α2 Εθνικής κατηγορίας. Τελικά όμως η τύχη χαμογέλασε στους γηπεδούχους, αφού στην τελευταία επίθεση του αγώνα, τρία απανωτά τρίποντα των παικτών του Τρικούπη (2 ο Πολίτης και 1 ο Αντωνάκης) δεν βρήκαν τον στόχο και έτσι δεν ήρθε η ισοφάριση που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Πάνω από 250 Μεσολογγίτες φίλαθλοι βρέθηκαν σήμερα στην Πάτρα, που ήταν ιδιαίτερα εκδηλωτικοί κατά την διάρκεια του παιγνιδιού και στο τέλος παρά την ήττα καταχειροκρότησαν την ομάδα τους για την θαυμάσια φετινή της πορεία στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας ήταν αρκετά δυνατός με πολύ πιεστικές άμυνες και από τις δύο ομάδες, που οδήγησαν μοιραία σε χαμηλό σκορ. Καμία δε ομάδα δεν κατάφερε να επιβάλλει το παιγνίδι της, με τη μέγιστη διαφορά στο σκορ να μην ξεπερνά τους 6 πόντους και για τις δύο πλευρές.

Καλύτεροι για τον Τρικούπη υπήρξαν οι Παπαδιονυσίου, Τζόρτζεβιτς και Δεμερτζής, ενώ δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα οι Αντωνάκης και Πολίτης, που ήταν αρκετά άστοχοι στις προσπάθειές τους.

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του παιγνιδιού, με τον Τρικούπη πάντως να έχει συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ (4-8, 10-12 στο 5λεπτο και 12-17 λίγο αργότερα). Όμως οι γηπεδούχοι, που μέχρι τότε σκόραραν πηγαίνοντας τη μπάλα κοντά στο καλάθι, με τη λήξη της περιόδου κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ (21-21), ευστοχώντας στο πρώτο τους τρίποντο.

Νευρικό έγινε το παιγνίδι στη Β΄ περίοδο, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχες και μετά από έξι λεπτά παιγνιδιού να έχουν πετύχει μόλις από 4 πόντους και το σκορ να είναι και πάλι ισόπαλο (25-25). Στο σημείο αυτό ο Τρικούπης με ένα μικρό ξέσπασμα θα ξεφύγει με +6 (25-31) και τελικά θα κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με σκορ 29-33.

Ίδια περίπου η εικόνα του αγώνα και στο ξεκίνημα της Γ΄ περιόδου, με την ομάδα του Καλαμπάκου να κρατά το προβάδισμα μέχρι και 4΄λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Στο σημείο αυτό ο Απόλλων ισοφάρισε σε 39-39 και στη συνέχεια είχαμε και νέα ισοπαλία στο σκορ με 43-43, 2΄.50΄΄ πριν τη λήξη. Κατόπιν ήρθαν δύο απανωτά τρίποντα των γηπεδούχων που ξέφυγαν για πρώτη φορά με 6 πόντους (49-43), με την περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 49-45 με καλάθι του Παπαδιονυσίου, που σε εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα προσπαθούσε με προσωπικές ενέργειες να κρατήσει την ομάδα του στη διεκδίκηση της νίκης.

Στην τελευταία περίοδο και αφού πέρασαν 2΄.30΄΄ χωρίς κάποια ομάδα να σκοράρει, ο Σταυρόπουλος με τρίποντο έφερε τη διαφορά στο πόντο (49-48). Όμως στη συνέχεια ο Τζόρτζεβιτς χρεώθηκε με τρία γρήγορα φάουλ, έφθασε τα 4 και αποσύρθηκε στον πάγκο, με τον Απόλλωνα να επωφελείται και να ξεφεύγει και πάλι με 6 πόντους (56-50), 3΄λεπτά πριν τη λήξη.

Η ομάδα του Μεσολογγίου κατόπιν έσφιξε αρκετά την άμυνά της και δεν άφησε τους παίκτες των γηπεδούχων να σημειώσουν άλλο καλάθι, παρά μόνο δύο ελεύθερες βολές μέχρι το τέλος του αγώνα. Η νευρικότητα όμως και κάποια λάθη των φιλοξενούμενων δεν τους επέτρεψαν να φθάσουν στη νίκη. Ο Τζόρτζεβιτς μείωσε σε 56-52, 1΄.10΄΄ πριν τη λήξη και ο Παπαδιονυσίου με τρίποντο 23΄΄.7 πριν τη λήξη έκανε το σκορ 57-55. Ακολούθησε ½ βολές από τον Απόλλωνα, που διαμόρφωσε το τελικό 58-55, αφού με 16΄΄.9 να απομένουν, ήρθαν τα τρία άστοχα τρίποντα των Πολίτη και Αντωνάκη και μαζί και η ήττα. Μια ήττα που τελικά κατατάσσει την ομάδα του Μεσολογγίου στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Με την θέση αυτή ο ιστορικός Χαρίλαος Τρικούπης εισέρχεται στα play offs ανόδου στην Α1, επιτυγχάνοντας έτσι μία τεράστια υπέρβαση κατά τη φετινή περίοδο και ετοιμάζεται την επόμενη Τετάρτη 15 Μαΐου, να ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη, για να αντιμετωπίσει τον Ηρακλή, με τον οποίο διασταυρώνεται στην Ά φάση των play offs.

Διαιτητές: Ψαριανός-Μαγκλογιάννης-Κάρδαρης (Πίγκας)

Δεκάλεπτα: 21-21, 29-33, 49-45, 58-55.

Απόλλων Πατρων (Δελέγκος): Στεφανίδης 7 (1), Βλάχος, Παπαβασιλόπουλος, Μπέμπης, Κασπίρης, Μολφέτας 2, Ζούμπος 16 (3), Μπαζίνας, Εζόμο 11, Δημακόπουλος 2, Καζαρνόφσκι 18.

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 17, Γυφτάκης, Ντόβας, Παπαδιονυσίου 11 (1), Αδαμόπουλος 2, Σταυρόπουλος 3 (1), Γκάτζιος 2, Χατζηκυριακίδης 5 (1), Δεμερτζής 9 (1), Αντωνάκης, Πολίτης 6.