Τρένο ο Χαρίλαος Τρικούπης, πέρασε και από την Αμαλιάδα!

Κόροϊβος Αμαλιάδας – Χαρίλαος Τρικούπης 68 – 84

Ασταμάτητος ο Χ. Τρικούπης πέρασε με επιβλητικό τρόπο και από τη δύσκολη έδρα της Αμαλιάδας, επικρατώντας καθαρά και δίκαια του Κοροίβου με σκορ 68-84 και κάνοντας το 11/11 παρέμεινε αήττητος στην κορυφή της βαθμολογίας, διατηρώντας το +2 από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων που πέρασε με νίκη από το Αγρίνιο (85-90).

Ο Κόροιβος προβλημάτισε τους πρωτοπόρους μέχρι και τα μέσα της Β΄ περιόδου, κρατώντας για κάποιο διάστημα το προβάδισμα στο σκορ, αλλά με μικρές διαφορές (μέχρι +5).

Στο 26΄ του αγώνα ο νεαρός Μαργέλης με τρίποντο θα δώσει την πρωτοπορία στον Τρικούπη (36-37), που στη συνέχεια θα πάρει τα ηνία του αγώνα και θα καταφέρει όσο περνούσε ο χρόνος να ανεβάζει συνεχώς την υπέρ του διαφορά, που έφτασε στο +7 στη λήξη του ημιχρόνου, στο +13 στο τέλος της Γ΄ περιόδου και στο +16 στη λήξη του παιγνιδιού, φθάνοντας έτσι στην ενδέκατη συνεχή νίκη του στο πρωτάθλημα, ίσως πιο εύκολα από ότι θα περίμεναν οι περισσότεροι. Και όλα αυτά χάρη κυρίως στον εκπληκτικό σήμερα Βασιλόπουλο (25π. με 5/12τρίπ. και 10 ασίστ), που έδειξε ότι είναι ο ηγέτης αυτής της ομάδας και με τα 4 τρίποντα που σημείωσε στη Β΄ περίοδο ανέτρεψε την κατάσταση και έδωσε την πρωτοπορία στον Τρικούπη στο ημίχρονο. Καταλυτική και η παρουσία του Σαχπατζίδη (17π. – 7ριμπ. – 4τάπες – 7κερδ. φάουλ), που βοήθησε αισθητά στην εδραίωση του Τρικούπη στην πρωτοπορία και στην αύξηση της υπέρ του διαφοράς.

Καλή και η παρουσία των Ράπτη (10π. με 5/7δίπ.), Οικονομόπουλου (10π.) και Αντωνάκη (9π.), ενώ ο Παπαδιονυσίου δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, λόγω ενός μικροτραυματισμού στο χέρι, που τον ενοχλούσε κατά τη διάρκεια του παιγνιδιού.

Εκτός από την συγκομιδή ριμπάουντ (40-25 για τον Κόροιβο), οι φιλοξενούμενοι υπερίσχυσαν στις υπόλοιπες κατηγορίες (10-2 κλεψίματα, 4-0 κοψίματα, 25-18 ασίστ, 7-14 λάθη).

Ο Κόροιβος στηρίχθηκε κυρίως στον Ρουτκάουσκας (19π.), ο οποίος όμως ήταν άστοχος στις ελεύθερες βολές (5/12), όπου τον έστελναν έξυπνα οι παίκτες του Τρικούπη και όταν δυνάμωσε η άμυνα των φιλοξενούμενων και στην περιφέρεια, οδηγώντας τους παίκτες του Κοροίβου σε άστοχα σουτ, μοιραία οι γηπεδούχοι έμειναν πίσω στο σκορ και μακριά από τη διεκδίκηση της νίκης.

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του παιγνιδιού, με αρκετές φορές το σκορ ισόπαλο (9-9, 12-12, 16-16), με τον Κόροιβο να καταφέρνει τελικά να προηγηθεί στη λήξη της Α΄ περιόδου με 23-20, χάρη σε κάποια χαλαρότητα των φιλοξενούμενων στην άμυνα και ορισμένα λάθη στην επίθεση.

Στην αρχή της Β΄ περιόδου ο Τρικούπης θα ισοφαρίσει ξανά το σκορ (26-26 και 29-29), με τον Κόροιβο να προηγείται στο 5λεπτο με 34-30. Όμως λίγο αργότερα ένα τρίποντο του Μαργέλη, που ήρθε από τον πάγκο, θα δώσει το προβάδισμα στον Τρικούπη (36-37) και στη συνέχεια άλλα δύο τρίποντα του τρομερού Βασιλόπουλου (το ένα στην εκπνοή του ημιχρόνου), θα στείλουν την ομάδα του Μεσολογγίου στα αποδυτήρια με διαφορά 7 πόντων (40-47), σε ένα ματς που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν πραγματικό ντέρμπυ.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Τρικούπη δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης στους γηπεδούχους, αφού γρήγορα έφτασαν σε διψήφιες διαφορές (41-53 και 45-57 στο 6λεπτο). Ο Κόροιβος θα μειώσει προσωρινά στους 7 (50-57), αλλά με τρίποντο του Οικονομόπουλου 2.50΄΄ πριν τη λήξη η διαφορά θα σκαρφαλώσει και πάλι πάνω από τους 10 (53-64) και με καλάθι του Αντωνάκη στην εκπνοή της περιόδου το σκορ θα γίνει 57-70, με τον Τρικούπη να γίνεται πλέον το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της νίκης.

Πράγματι, δύο λεπτά μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου, ένα κάρφωμα του Σαχπατζίδη θα φτάσει τη διαφορά στο +16 (60-76) και κάπου εκεί κρίθηκε οριστικά το παιγνίδι. Ο Κόροιβος σε μια απέλπιδα προσπάθεια μείωσε μέχρι και τους 10 (67-77), όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Τρικούπη παίζοντας με ψυχραιμία θα ανεβάσουν ξανά τη διαφορά στο σκορ και χωρίς να απειληθούν καθόλου προς το τέλος, θα φθάσουν άνετα σε μία πολύτιμη νίκη και συνεχίζουν να ονειρεύονται την Α1, μαζί με τους φιλάθλους του Μεσολογγίου, που αρκετοί τους ακολουθούν και στα εκτός έδρας παιχνίδια.

Περίοδοι: 23 – 20, 17 – 27, 17 – 23, 11 – 14.

Διαιτητές: Κάρδαρης – Ζακεστίδης – Στρέμπας.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Κεραμιδάς) : Mines Jonathon 5(1), Ρουτκάουσκας 19, Χουχούμης 11(3), Δημητρακόπουλος 1, Ματαλών 9, Χρυσόπουλος, Χατζηδάκης, Σιγκούνας 12(2), Κάτζος, Αθανασούλας 11, Μπεκρής, Τάταρης.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Καλαμπάκος) : Καζάνας, Μάρκοβιτς 4, Παπαδιονυσίου 4, Αντωνάκης 9(1), Ναούμης, Σαχπατζίδης 17, Ράπτης 10, Οικονομόπουλος 10(1), Τσαπατώρης, Μαργέλης 3(1), Βασιλόπουλος 25(5), Σκουλίδας 2.