Πρόσφερε θέαμα και ουσία κόντρα στην Καρδίτσα ο Χ.Τρικούπης!

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΣ Καρδίτσας 99 – 80

Καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο ο πρωτοπόρος Χαρίλαος Τρικούπης, εξασφάλισε διαφορά ασφαλείας 26 πόντων (61-35) και στη συνέχεια κατεβάζοντας ταχύτητα, έφθασε σε μία πολύ άνετη νίκη επί της Καρδίτσας με 99-80.

Το τελικό σκορ είναι κολακευτικό για τους φιλοξενούμενους, καθώς η διαφορά είχε φθάσει στους 33 πόντους (74-41) στα μέσα της 3ης περιόδου, αλλά η χαλαρότητα των τελευταίων λεπτών επέτρεψε στην Καρδίτσα να μειώσει τελικά στους 19.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στην 2η περίοδο, όπου ένας φανταστικός Τρικούπης διέλυσε την αντίπαλη άμυνα επιτυγχάνοντας 38 πόντους με 8 συνολικά τρίποντα.

Αφού πρώτα Βασιλόπουλος και Σαχπατζίδης φρόντισαν να ανεβεί η διαφορά στο +13 (40-27), ήρθε από τον πάγκο ένας διαστημικός Ναούμης, που στο τελευταίο 5λεπτο της περιόδου θα πετύχει 5/5 τρίποντα και θα φτάσει τη διαφορά στο +29 (61-32), με την εξέδρα να πάλλεται από ενθουσιασμό.

Η ομάδα του Μεσολογγίου σήμερα είχε μία εκπληκτική τετράδα παικτών, που χάρισαν στους φιλάθλους εκτός από την άνετη νίκη και πλούσιο θέαμα.

Ο Βασιλόπουλος είχε κέφια, σκοράροντας με άνεση είτε με μπασίματα είτε με τρίποντα (22π.), ενώ μοίρασε και 13 ασίστ, ταΐζοντας κυρίως τον Σαχπατζίδη.

Ο σέντερ των γηπεδούχων κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια και ήταν ο 1ος σκόρερ της ομάδας με 27 πόντους με αρκετά καρφώματα, 9 ριμπάουντ και 2 κοψίματα.

Ο σχεδόν αλάνθαστος Ναούμης που έφτασε τους 21 πόντους (2/2β.-2/3δίπ.-5/5τρίπ.), ήρθε από τον πάγκο και με τα 5 συνεχόμενα τρίποντά του τελείωσε το ματς.

Τέλος ο δυναμικός Αντωνάκης τα έκανε όλα. Έβαλε 11 πόντους με 3 τρίποντα, έσπασε πάλι το κοντέρ στα ριμπάουντ (14), μοίρασε 6 ασίστ, ενώ είχε και 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα. Αρκετά καλός ήταν και ο Παπαδιονυσίου (10π.- 4ριμπ.- 4ασίστ).

Γενικά ήταν μία από τις πιο ποιοτικές εμφανίσεις των πρωτοπόρων, που είχαν 39 ριμπάουντ, 30 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 14/17 αιφνιδιασμούς και τελικά το μόνο που «δυσαρέστησε» τους φιλάθλους τους, ήταν η μη επίτευξη της κατοστάρας.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερους τους Κακλαμάνο 17(5), Γράβα 15, Μπιλλή 13(3), Ερμείδη 12(3) και χάρη στην χαλαρότητα των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο και την ευστοχία τους στα τρίποντα (14), σώθηκαν από πανωλεθρία.

Μόνο στα πρώτα 6΄ λεπτά η Καρδίτσα κατάφερε να προβληματίσει τους παίκτες του Τρικούπη, τροφοδοτώντας κυρίως τον Καλλέ κοντά στη ρακέτα (σκορ 11-11). Στη συνέχεια με αιχμές τους Βασιλόπουλο και Σαχπαπτζίδη, ο Τρικούπης θα τρέξει ένα σερί 10-0 κάνοντας το σκορ 21-11, με την Α΄ περίοδο να κλείνει με σκορ 23-15. Πριν τη λήξη της Α΄ περιόδου, ο Ράπτης μετά από σύγκρουσή του με τον Καλλέ κτύπησε στο πρόσωπο, αντικαταστάθηκε και δεν ξαναμπήκε στο παιχνίδι.

Στην αρχή της Β΄ περιόδου η διαφορά θα πέσει προσωρινά στο +4 (27-23) με τρίποντο του Κακλαμάνου, όμως θα αναλάβουν ξανά δράση οι Βασιλόπουλος και Σαχπατζίδης και οι γηπεδούχοι στο 5λεπτο θα φθάσουν στο +13 (40-27). Στο σημείο αυτό αρχίζει το ρεσιτάλ του Ναούμη. Ο Αγρινιώτης γκαρντ με αλάνθαστο χέρι θα σημειώσει 5 συνεχή τρίποντα αφήνοντας άφωνους τους αντιπάλους, με τη διαφορά στη λήξη του ημιχρόνου να σκαρφαλώνει στους 26 πόντους (61-35). Με το ματς ουσιαστικά να έχει κριθεί, το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Με το ξεκίνημα της Γ΄ περιόδου, Βασιλόπουλος και Σαχπατζίδης συνέχισαν το βιολί τους και 5.45΄ πριν τη λήξη η διαφορά έφτασε στην ανώτερη τιμή της στο +33 (74-41). Στη συνέχεια οι άμυνες χαλάρωσαν αισθητά και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν στη λήξη της περιόδου στους 23 (82-59).

Στην αρχή της Δ΄ περιόδου αποβλήθηκε από τον αγώνα ο Γκάτζιος με 2ο αντιαθλητικό φάουλ. Οι γηπεδούχοι θα φορτσάρουν λίγο και θα ανεβάσουν και πάλι τη διαφορά στο +31 (91-60), αλλά στη συνέχεια οι αρκετές αλλαγές και μια νέα χαλάρωση θα την ρίξουν στο +21 (95-74), 4.20΄ πριν τη λήξη. Θα ακολουθήσει κακό μπάσκετ και από τις δύο ομάδες και ο αγώνας θα ολοκληρωθεί με σκορ 99-80.

Μία πολύ εύκολη νίκη για τους πρωτοπόρους του πρωταθλήματος, που τους φέρνει ακόμη πιο κοντά στην πόρτα της Α1.

Περίοδοι: 23-15, 38-20, 21-24, 17-21.

Διαιτητές: Παφίλης – Τσιαπλής – Ταρενίδης.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Καλαμπάκος): Καζάνας, Παπαδιονυσίου 10(1), Αντωνάκης 11(3), Ναούμης 21(5), Σαχπατζίδης 27, Ράπτης 2, Οικονομόπουλος, Τσαπατώρης 2, Μαργέλης, Γκάτζιος 4, Βασιλόπουλος 22(3), Σκουλίδας.

ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης 5(1), Γράβας 15, Ζωϊτσάκος, Μπιλλής 13(3), Παππάς, Κακλαμάνος 17(5), Σαλάι 3, Ερμείδης 12(3), Καλλές 9, Τριανταφύλλου 6(2), Νάκης.