Ήττα για τον Χαρίλαο Τρικούπη από το Ανατόλια

ΣΑΑΚ Ανατόλια – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 83 - 73

Ένας μέτριος σε απόδοση Τρικούπης, γνώρισε σήμερα στη Θεσσαλονίκη τη 2η ήττα του στο πρωτάθλημα, με σκορ 83-73 από το αγωνιστικό Ανατόλια.

Οι γηπεδούχοι χάρη στα 13 τρίποντα που πέτυχαν και τα 40 ριμπάουντ που πήραν (40-28), έφτασαν σε μία σημαντική νίκη έχοντας κορυφαίους τους Γαλανίδη 20(4) και Μπρόζο 13(3).

Ο Τρικούπης δεν ξεκίνησε αρκετά καλά τον αγώνα, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11 πόντους (29-18) στις αρχές της Β΄ περιόδου, όμως σιγά – σιγά ανέκαμψε, επέβαλλε τον ρυθμό του και 3΄ λεπτά πριν τη λήξη της Γ΄ περιόδου πήρε προβάδισμα 7 πόντων (46-53).

Το σημείο αυτό όμως ξεκίνησε ένας καταιγισμός τριπόντων από τους γηπεδούχους, που έχοντας φοβερή ευστοχία πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ στην τελευταία περίοδο και χάρη στα λάθη και την έλλειψη συγκέντρωσης των παικτών του Τρικούπη προς το τέλος του αγώνα, έφτασαν στη νίκη ίσως πιο εύκολα απ΄ ότι περίμεναν.

Η ομάδα του Μεσολογγίου δεν είχε σήμερα κάποιον παίκτη με σούπερ απόδοση, ενώ δυστυχώς είχε σε κακή μέρα επιθετικά τον Βασιλόπουλο, που όμως έδωσε 11 ασίστ.

Καλύτεροι από τους φιλοξενούμενους ήταν οι Σαχπατζίδης (18π.- 12ριμπ.) και Αντωνάκης (14π. με 4/8τρίπ. – 8ριμπ.) και θετικοί οι Παπαδιονυσίου 12(3), Σκουλίδας 12(2).

Αμφίρροπο το παιγνίδι στο ξεκίνημά του, με αρκετά άστοχα σουτ τριών πόντων και από τις δύο ομάδες, που μέχρι και 3΄ λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου ήταν ισόπαλες (12-12), με τους γηπεδούχους να σκοράρουν κυρίως κοντά στο καλάθι. Ακολούθησαν δύο τρίποντα για το Ανατόλια, που του έδωσαν διαφορά 7 πόντων (19-12), με τον Τρικούπη να μειώνει στη λήξη της περιόδου σε 19-16.

Με τον Βασιλόπουλο στον πάγκο ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι στην Β΄ περίοδο και αφού αρχικά μείωσαν στον πόντο (19-18) με τον Ναούμη, στη συνέχεια κόλλησαν επιθετικά και δεχόμενοι δύο νέα τρίποντα βρέθηκαν πίσω με 11 πόντους (29-18) στο 3λεπτο. Ο Τρικούπης αντέδρασε και 1.42΄΄ πριν τη λήξη μείωσε με τρίποντο στον πόντο (31-30), με το ημίχρονο να λήγει βρίσκοντας το Ανατόλια να προηγείται με σκορ 36-34 και όλα να είναι ανοικτά για τη νίκη.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Τρικούπης πίεσε σε όλο το γήπεδο, πήρε το προβάδισμα με τρίποντο του Αντωνάκη (36-39) και στη συνέχεια βρήκε ψυχολογία και καλό ρυθμό στο παιγνίδι του και με δύο τρίποντα του Παπαδιονυσίου έφτασε σε διαφορά 7 πόντων (46-53) 3΄ λεπτά πριν τη λήξη της Γ΄ περιόδου, δείχνοντας ότι μπορεί να πάρει τη νίκη. Όμως οι παίκτες του Ανατόλια κόντρα στη ροή του αγώνα, ευστόχησαν στη συνέχεια σε 4 τρίποντα (4 στα 4) και στη λήξη της περιόδου ξαναπήραν οριακά το προβάδισμα με σκορ 60-59.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ευστοχούν από την γραμμή των τριών πόντων, με αποτέλεσμα να κρατούν διαφορές 6-7 πόντων (65-59, 71-64 στο 3λεπτο). Ο Τρικούπης με 3 πόντους του Σαχπατζίδη και τρίποντο του Σκουλίδα θα μειώσει στον πόντο (71-70, 1.50΄΄ περίπου πριν το τέλος), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Χωρίς καθαρό μυαλό και βιαστικές επιλογές προς το τέλος, οι παίκτες του Τρικούπη επέτρεψαν στους γηπεδούχους να τρέξουν ένα σερί 10-0 και να φθάσουν σε διαφορά ασφαλείας (81-70), καθαρίζοντας το παιγνίδι.

Στο διάστημα αυτό ο Καλαμπάκος πήρε εσπευσμένα δύο τάιμ – άουτ, όμως οι λάθος επαναφορές των Αντωνάκη και Παπαδιονυσίου έσβησαν κάθε ελπίδα για την νίκη, την οποία πήραν οι γηπεδούχοι με τελικό σκορ 83-73.

Έτσι μετά τα σημερινά αποτελέσματα, ο Διαγόρας Δρυοπιδέων με την νίκη του επί του Αμύντα, μείωσε την διαφορά από τον πρωτοπόρο Τρικούπη στους 3 βαθμούς.

Περίοδοι: 19-16, 17-18, 24-25, 23-14.

Διαιτητές: Σταματόπουλος, Ξενικάκης, Μπακάλης.

ΣΑΑΚ ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Πέτρος Γκαϊτατζής): Γερομιχαλός, Γκατζιάς 10(2), Παπαδόπουλος 8, Γαλανίδης 17(4), Καραποστόλου 11, Ασημακόπουλος 11(3), Καραγιαννίδης 3(1), Ξενιτίδης, Μπρόζος 13(3), Πιλκούδης 8, Τόζιος 2, Νώτης.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Καζάνας, Παπαδιονυσίου 12(3), Αντωνάκης 14(4), Ναούμης 9(1), Σαχπατζίδης 18, Ράπτης 4, Οικονομόπουλος, Τσαπατώρης, Μαργέλης, Γκάτζιος, Βασιλόπουλος 4, Σκουλίδας 12(2).