Έπεσε η αυλαία του 5ου Τουρνουά Χ. Τρικούπης, νικήτρια η ομάδα του Αίολου Αστακού!

Μικρός τελικός: Γ.Σ. Χαρίλαος Τρικούπης-Έσπερος ΑΟΠΑ 76-73

Με το παιχνίδι του μικρού τελικού ανάμεσα στον Χαρίλαο Τρικούπη και την ομάδα του Έσπερου ΑΟΠΑ άνοιξε το Σάββατο στις 6:00 μ.μ στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Μεσολογγίου η δεύτερη και τελευταία ημέρα του 5ου πανελλήνιου τουρνουά μπάσκετ Χαρίλαος Τρικούπης 2015.

Στον μικρό τελικό νικήτρια μετά από ένα παιχνίδι ντέρμπι ανάμεσα στους οικοδεσπότες και την ομάδα της Πάτρα που αγωνίζεται και μια κατηγορία παραπάνω, αναδείχθηκε με στο 76-73 η ομάδα του Μεσολογγίου που κατέλαβε και τυπικά την τρίτη θέση στο τουρνουά.

Η ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη πήρε από την αρχή του παιχνιδιού το προβάδισμα και κατάφερε για τριάντα τρία λεπτά να έχει και μια διάφορα που κυμαινόταν μεταξύ των 6 και 9 πόντων, ο τραυματισμός σε εκείνο το λεπτό του Βούρνα σε μια διεκδίκηση που αποχώρισε υποβασταζόμενος από τον αγωνιστικό χώρο, χωρίς ευτυχώς όμως να έχει κάτι σοβαρό, σε συνάρτηση με την χαλάρωση – κούραση των παικτών του Σπύρου Δεράου θα φέρουν 4:05 πριν το τέλος το παιχνίδι στο καλάθι 64-62. Τριάντα έξι δεύτερα (0:36) πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού και μετά από ένα αντιαθλητικό φάουλ που θα κερδίσει η ομάδα του Εσπέρου θα έχουμε ισοπαλία 72-72, ένας αιφνιδιασμός που θα καταλήξει σε κάρφωμα του Ψάλτου, και δυο εύστοχες βολές του Γεωργιάδη, ενδιάμεσα θα έχουμε και μια εύστοχη βολή για την ομάδα της Πάτρα θα διαμορφώσουν το τελικό 76-73.

Διαιτητές: Λιοτσος, Γούργαρης

Δεκ:20-14 18-15 22-22 15-22

Χαρίλαος Τρικούπης: (Δεράος) Ιωάννου 17(3), Βουρνάς 6, Καρβέλης, Σταμούλης 6(2), Τριπολίδης 3(1), Καρέτσος, Σταυρόπουλος 19(1), Δημητρόπουλος, Γεωργιάδης 9(1), Τσαπατώρης, Τριφτανίδης 4, Ψάλτου 12.

Έσπερος ΑΟΠΑ: (Κεσαπίδης) Κατσαιτης, Τρυφωνόπουλος, Στυλίδης 6(1), Μαγιντομπε, Ροκανας, Καραβανας 14, Φρατζης 1, Μακρής 9(1), Κελεσίδης 15, Γκόβας 16(2), Ψαρόπουλος 8(2), Αγγελόπουλος 4.

Μεγάλος τελικός: Αίολος Αστακού-Α.Ο Αγρινίου 77-63

Εξίσου ένα δυνατό και όμορφο παιχνίδι παρακολούθησαν και οι φίλαθλοι του αθλήματος και στον μεγάλο τελικό που ακολούθησε το βράδυ ανάμεσα στον Αίολο Αστακού και την ομάδα του ΑΟ Αγρινίου, με την ομάδα του Αίολου να είναι αυτή που θα πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και την πρώτη θέση στο τουρνουά.

Αμφίρροπο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με την ομάδα του Αίολου να έχει ένα μικρό προβάδισμα, χωρίς όμως να μπορεί να το διευρύνει και τα πρώτα είκοσι λεπτά να τους βρίσκουν μπροστά με σκορ 38-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο και το τρίτο δεκάλεπτο το επιμέρους σκορ θα είναι 22-8 για την ομάδα του Αστακού, με τον ΑΟ Αγρινίου στο τέταρτο δεκάλεπτο να κάνει την απέλπιδα προσπάθεια να πλησιάσει στο σκορ χωρίς όμως να μπορέσει να τα καταφέρει, τελικό σκορ 77-63.

Διαιτητές: Λιοτσος-Λεκατσας

Δεκ:19-12 19-21 22-08 17-22

Αίολος Αστακού: (Κουταλιανός) Μπρόζος 13, Καλησόρας 9(3), Μακρής 1, Παππάς 8, Καλαντζής, Θανόπουλος 9(1), Κακλαμάνος 10(2), Κιτσούλης 10, Κατσαρές 1, Χαρισμίδης 2, Λυμπαρης 14, Καραγεωργος.

Α.Ο Αγρινίου: (Μυριούνης) Κυριλης, Μπερερής 7, Σκαρλάτος, Παραπουρας 13(3), Ναούμης 8(1), Μπαρούχας 18(2), Τσιρώνης, Πασπαλας 1, Μήτσου, Γεωργούλας 10(2), Αναστασάκης 6, Πουρνάρας.

Επιμέλεια: Μιχάλης Δημητρίου