Βαριά ήττα για τον Χαρίλαο Τρικούπη στο Αγρίνιο (Φωτο)

ΑΟ Αγρινίου – Γ.Σ Χαρίλαος Τρικούπης 89-69

Βαριά ήττα στο γειτονικό ντέρμπι για τον Χαρίλαο Τρικούπη στο πλαίσιο της 2η αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής από τον ΑΟ Αγρινίου με 89-69 στο Αγρίνιο.

Καλύτερη καθ όλη την διάρκεια του αγώνα η ομάδα του Αγρινίου, που είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης κατακτώντας μια μεγάλη νίκη .

Με την λήξη των δυο πρώτων δεκαλέπτων οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 9 πόντους, 27-18 και 48-39 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Χαρίλαος Τρικούπης με ένα σερί 6-0 θα καταφέρει να ρήξη την διαφορά στους 3 πόντους 48-45 με τον Χρήστο Μυριούνη να παίρνει εσπευσμένα time out .

Το time out  θα αφυπνίσει τους γηπεδούχους και θα κοιμήση τους φιλοξενούμενους με αποτέλεσμα η ομάδα του Αγρινίου να καταφέρει να πάρει εκ νέου μια σημαντική διάφορα που θα φτάσει και του 15 πόντους 60-45, με τον Χαρίλαο με ένα επιμέρους σερί 7 πόντων να καταφέρνει να ροκανίσει την διαφορά 60-52 που θα είναι και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο θα έρθει η ολική καθίζηση για την ομάδα του Μεσολογγίου με την διαφορά 2:30 λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού να φτάνει στους 24 πόντους (86-62),με τον ΑΟ Αγρινίου να φτάνει σε μια καθαρή και περά ως περά δίκαιη νίκη, σε μια έδρα που τα τελευταία χρόνια έχει κάνει απόρθητο κάστρο.

Διαιτητές: Μπούσιας-Κωνσταντινόπουλος

Δεκάλεπτα: 27-18, 48-39, 60-52, 89-69

Αγρίνιο (Μυριούνης): Τασόπουλος 10 (2), Μπερερής 23 (2), Πατσατζόπουλος, Τάσσος, Πουρνάρας, Σταμούλης, Γκρέκας 8 (2), Μήτσου 7, Γκόβας 14 (2), Μακρής 12 (1) , Κουσιάντζας 2, Μπαρούχας 13 (2).

Χαρίλαος Τρικούπης (Ζωντός): Ιωάννου 5, Βουρνάς 2, Παπαδιονυσίου 12 (1), Τοπουζίδης, Μουράτογλου, Σταυρόπουλος 8, Παπαρέγκας 14 (1), Γεωργιάδης 11 (1), Μουρίκης 8, Ψάλτου 9.