Δύο στα δύο για την U21 του Χαρίλαου Τρικούπη

Νικηφόρο ήταν και το δεύτερο παιχνίδι της under 21 ομάδας μας καθώς επικράτησε το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό Αγρινίου του Φίμπα Πήγασου με 43-63 για τη δεύτερη αγωνιστική της Β’ Εσκαβδε. Πολύ κακό ποιοτικά το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο με τις 2 ομάδες να είναι εξαιρετικά άστοχες με συνέπεια να επιτευχθούν μόλις 12 πόντοι συνολικά (6-6 α’περίοδος).

Από εκεί και έπειτα πάντως σταδιακά η ομάδα μας άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς και να βρίσκει με μεγαλύτερη συνέπεια το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με αποτέλεσμα να πάμε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με 15-21.

Στη τρίτη περίοδο οι νεαροί μας παίχτες πάτησαν το πόδι στο γκάζι και με συνεχόμενα τρίποντα κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ (27-42) κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη. Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι παίχτες μας και στη τέταρτη και τελευταία περίοδο με το τελικό 43-63 να κρίνεται απολύτως δίκαιο.

Την επόμενη αγωνιστική έχουμε γειτονικό ''ντέρμπι'' καθώς η ομάδα μας αντιμετωπίζει τον συντοπίτη Απόλλων Μεσολογγίου το Σάββατο στις 18:00 στο κλειστό ΔΑΚ Μεσολογγίου.