Μεγάλο διπλό παραμονής για τον Χαρίλαο Τρικούπη επί της ΧΑΝΘ

Χ.Α.Ν.Θ – Γ.Σ Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου 59-75

Νίκη με σκορ 75-59, που σε μεγάλο βαθμό της εξασφαλίζει και την παραμονή και την νέα χρονιά στην Β΄ Εθνική κατηγορία σημείωσε το απόγευμα της Κυριακή στην Θεσσαλονίκη και στο γήπεδο της ΧΑΝΘ ο Χαρίλαος Τρικούπης στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ιδανικό ξεκίνημα για την ομάδα του Μεσολογγίου που 7:40΄ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου θα βρεθεί μπροστά στο  σκορ με 2-9, το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει όπως ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο για τους φιλοξενούμενους με σουτ του Παπαρέγκα σε νεκρό χρόνο να διαμορφώνει το 13-25 που θα είναι και το σκορ για το πρώτο δεκάλεπτο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο θα ξεκινήσει εξίσου καλά για την ομάδα του Γιάννη Δημητριάδη που 6:10΄ πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου θα εκτινάξει  την διαφορά στους 20 πόντους 18-38, οι γηπεδούχοι σε εκείνο το σημείο θα αντιδράσουν και με σουτ από την περιφέρεια θα ροκανίσουν την διαφορά με την εκπνοή να φτάνει και στους (-8) 34-42 που θα είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι και στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου με πίεση στην άμυνα θα προσπαθήσουν να ροκανίσουν κι άλλο την διαφορά χωρίς όμως να τα καταφέρουν, 3:16΄ πριν την ολοκληρώσει η διαφορά θα πάει εκ νέου σε διψήφιο αριθμό για την ομάδα του Μεσολογγίου 43-56, με το τελικό σκορ του δεκαλέπτου  να  είναι 46-61.

Με την διαφορά να είναι σταθερά σε διψήφιο αριθμό και 2:20΄ πριν το φινάλε να φτάνει στους (+19) 53-72, η ομάδα του Μεσολογγίου θα πανηγυρίσει μια πανάξια νίκη με βάση την εικόνα του παιχνιδιού με 59-75 που εκτός συγκλονιστικού απροόπτου της εξασφαλίζει και την παραμονή στην Β΄ Εθνική και την νέα χρονιά.

Διαιτητές: Δημάδης - Μελακίδης

Δεκ:13-25 21-17 12-19 13-14

Χ.Α.Ν.Θ: (Νικολαίδης) Ιορδάνογλου, Αμπατζάς 10(1),Βλάχος 12(2), Σταματέλος, Ελευθεριάδης 7(1), Ζιάκας 11(2), Ερμείδης Δ. 1, Γεωργάκης 1,Δούκας, Λευκαδίτης 4, Φυλακτός 3(1), Μελίδης 10(2).

Γ.Σ.Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου: (Δημητριάδης - Μούτσιος) Ιωάννου 4(1), Βουρνάς 7, Λειβαδάς, Παπαδιονυσίου 7(1), Τοπουζίδης 5(1), Μουράτογλου 14(1), Σταυρόπουλος 12(1), Παπαρέγκας 8(2), Γεωργιάδης 14, Δημητρόπουλος 3(1), Βαρδακαστάνης, Ψάλτου 1.