Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στον Προμηθέα

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ ΒΑΧΙ – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ 82 - 88

Την ήττα γνώρισε το Μεσολόγγι ΒΑΧΙ στο Κλειστό του Αγρινίου από τον έμπειρο Προμηθέα με σκορ 82-88. Οι γηπεδούχοι έδειξαν αγωνιστικότητα και θέληση να χτυπήσουν το παιχνίδι, όμως η ομάδα της Πάτρας ήταν ανώτερη, είχε πιο πολλές λύσεις στην επίθεση, όπου κυριάρχησε μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και έφτασε δίκαια στην νίκη, παρ΄ ότι σήμερα ήταν άστοχη στα σουτ 3 πόντων (3/16).

Μια πεντάδα παικτών έδωσε την νίκη στους Πατρινούς (Αγκμπελέσε 16, Δ. Αγραβάνης 15, Γκραντ 14, Αθηναίου 13, Μίλλερ 12), ενώ δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου ο Γ. Αγραβάνης.

Το Μεσολόγγι ήταν ανταγωνιστικό στο πρώτο ημίχρονο (σκορ 36-39), αλλά στην επανάληψη ο Προμηθέας έφτασε σε διψήφιες διαφορές, στο +11 στην 3η περίοδο και μέχρι το +14 (66-80) στην 4η, έχοντας πλέον τον έλεγχο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι μείωναν πάντως την διαφορά χάρη στα εύστοχα τρίποντά τους (10/28 συνολικά), αλλά μέχρι το -7, χωρίς να μπορούν να γίνουν πιο απειλητικοί.

Έτσι, η κακή τους επίδοση στην άμυνα, αφού δέχθηκαν 88 πόντους και η ποιότητα των αντιπάλων έφεραν την 7η συνεχόμενη ήττα. Καλύτεροι από τους γηπεδούχους ήταν ο Μπράουν με 22 πόντους (τους περισσότερους στο πρώτο ημίχρονο) και 12 ριμπάουντ, ο Γκότσερ που με 21 πόντους στο ντεμπούτο του, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ έδειξε ότι μπορεί να προσφέρει πολλά στην ομάδα και ο Γκριν που μετά τον τραυματισμό του επέστρεψε σε καλή κατάσταση και αν και ξεκίνησε τον αγώνα κάπως μουδιασμένα, στη συνέχεια πέτυχε 16 πόντους με 4/6 τρίποντα. Από τους υπόλοιπους μόνο ο Αμάρντι βοήθησε ουσιαστικά (10π., 5ριμπ.), ενώ σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Χατζηνικόλας, Λόρενς και Λάνγκφορντ.

Δυναμικά ξεκίνησε το Μεσολόγγι τον αγώνα και πήρε ένα μικρό προβάδισμα με 5-2 και 8-4 στο 2.30΄΄, αλλά ο Προμηθέας ισορρόπησε γρήγορα το παιγνίδι και περνώντας συνεχώς την μπάλα κοντά στο καλάθι, κατάφερε με αιχμή τον Δ. Αγραβάνη να περάσει μπροστά στο 5λεπτο (10-11) και στη συνέχεια με καλάθι του Αθηναίου να φτάσει στο +4 (12-16). Το Μεσολόγγι θα αντιδράσει και θα ισοφαρίσει σε 16-16 και λίγο μετά σε 18-18, με το πρώτο καλάθι του Γκριν στο παιγνίδι και η περίοδος θα τελειώσει με σκορ 18-20 για τον Προμηθέα από καλάθι του Γκραντ.

Η μάχη συνεχίστηκε και στην 2η περίοδο. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν ξανά ισόπαλες (22-22), αλλά ο Προμηθέας συνεχίζοντας την κυριαρχία του μέσα στην ρακέτα και έχοντας εξαιρετικό τον Γκραντ σ΄ αυτό το διάστημα, έφτασε στο +5 (24-29) στο 5λεπτο. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πάλι, αρχικά με καρφώματα του Μπράουν και στη συνέχεια με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Γκριν (που είχε ξεκινήσει μουδιασμένα τον αγώνα), ισοφάρισαν ξανά σε 31-31, με 3.20΄΄ να απομένουν. Λίγο αργότερα ο Γκριν με νέο φοβερό τρίποντο υπό πίεση θα γράψει το 34-35 και το ημίχρονο τελικά θα λήξει με σκορ 36-39 για τον Προμηθέα.

Στην αρχή της 3ης περιόδου πιο συγκεντρωμένοι οι παίκτες του Προμηθέα θα παγιώσουν μία μικρή διαφορά (37-43) και στο 3λεπτο θα βρεθούν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (39-50), επιτυγχάνοντας το πρώτο εύστοχο τρίποντό τους στον αγώνα με τον Γιαννόπουλο. Πέντε πόντοι του Γκριν θα φέρουν την διαφορά στο -7 (47-54) στο 5λεπτο, αλλά ο Προμηθέας με τρίποντο του Αθηναίου θα φτάσει ξανά στο +11 (49-60), με την περίοδο να κλείνει τελικά με σκορ 53-62 για την ομάδα της Πάτρας.

Με όπλο τα τρίποντα το Μεσολόγγι θα προσπαθήσει να μειώσει το σκορ στην τελευταία περίοδο. Έτσι ο Γκότσερ με μεγάλο σουτ 3 πόντων θα κάνει το 58-66 και λίγο αργότερα θα τον μιμηθεί ο Γκριν, που θα γράψει το 63-70 με 6.45΄΄ να απομένουν. Όμως οι παίκτες του Προμηθέα θα περάσουν ξανά την μπάλα κοντά στο καλάθι και με εύκολους πόντους θα φτάσουν στο 5λεπτο την διαφορά στο +13 υπέρ τους (63-76) και λίγο αργότερα στην μέγιστη τιμή της στο +14 (66-80) και θα γίνουν το μεγάλο φαβορί για την νίκη, με 3.35΄΄ να απομένουν για την λήξη. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παλεύουν, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 6 πόντους με την λήξη του αγώνα (82-88), κάνοντας μία πολύ αξιοπρεπή εμφάνιση παρά την ήττα, από έναν αντίπαλο ανώτερο ποιοτικά και με ευρωπαϊκή εμπειρία.

Δεκάλεπτα: 18-20, 18-19, 17-23, 29-26.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Σταματόπουλος, Τζιοπάνος.

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 2, Γκότσερ 21(2), Χατζηνικόλας 5(1), Γράβας, Αμάρντι 10(2), Μπράουν 22, Γκριν 16(4), Λάνγκφορντ 6(1), Χονδρογιάννης, Ναούμης, Σταματογιάννης, Μοτσενίγος.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 16, Αγραβάνης Δ. 15, Αθηναίου 13(1), Γιαννόπουλος 3(1), Μίλλερ 12, Τζ. Γκραντ 14, Λούντζης 8, Γκραντ 7(1), Αγραβάνης Γ., Χριστοδούλου, Μπαζίνας, Τανούλης.