Ήττα στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ για το Μεσολόγγι Baxi

ΑΕΚ – ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ ΒΑΧΙ 98-76

Πολύ άνετη ήταν η νίκη της ΑΕΚ σήμερα το απόγευμα στο ΟΑΚΑ, αφού το Μεσολόγγι αν και ξεκίνησε καλά το παιγνίδι αιφνιδιάζοντας την αντίπαλό του και προηγήθηκε με 9 πόντους, στη συνέχεια, με πολλά κενά στην άμυνα, χαμένα ριμπάουντ και αρκετά λάθη, επέτρεψε στην έμπειρη ΑΕΚ να ανατρέψει εύκολα την κατάσταση και να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Έτσι, με την διαφορά συνεχώς να μεγαλώνει, οι γηπεδούχοι έφτασαν σε μία πολύ εύκολη νίκη με σκορ 98-76. Οι γηπεδούχοι στήριξαν τη νίκη τους στο 51% στα τρίποντα (16/31) και στα 44 ριμπάουντ που κέρδισαν (17 επιθετικά) και είχαν κορυφαίο τον Μέικον (20-4τρ.). Το Μεσολόγγι για μία ακόμη φορά έδειξε τις μεγάλες αμυντικές του αδυναμίες, με την ΑΕΚ να φτάνει μια ανάσα από τους 100 πόντους. Ξεχώρισαν κάπως οι Γκότσερ, Λάιονς, Λάνγκφορντ, χωρίς όμως να βρεθεί κάποιος σε μεγάλη μέρα, ενώ δεν πήρε σχεδόν καμία βοήθεια από τους ψηλούς του.

Πολύ δυναμικά μπήκε το Μεσολόγγι στο παιχνίδι και με καλές άμυνες και γρήγορο παιγνίδι κτύπησε την ΑΕΚ στον αιφνιδιασμό και με αιχμή τον Γκότσερ (7π.), προηγήθηκε με 9 πόντους (3-12), μετά από 3.30΄΄ λεπτά παιγνιδιού, οδηγώντας τον Ηλία Παπαθεοδώρου σε ταιμ-άουτ. Άμεση ήταν η αντίδραση της ΑΕΚ, που με 8π. του Κατσίβελη και 3 τρίποντα (Κατσίβελης, Ρογκαβόπουλος, Μέισον), ανέτρεψε γρήγορα το εις βάρος της σκορ και με σερί 18-4, προηγήθηκε 21-16, 2.45΄΄ πριν την λήξη της 1ης περιόδου, που με τρίποντα των Μοτσενίγου και Μωραΐτη, έκλεισε με το υψηλό σκορ 27-24 για την ΑΕΚ.

Έχοντας βρει πλέον επιθετικό ρυθμό η ΑΕΚ, με δύο τρίποντα του Λοτζέσκι στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου, θα φτάσει την υπέρ της διαφορά στο +9 (39-30), με τους φιλοξενούμενους να έχουν χάσει την συγκέντρωσή τους, να κάνουν εύκολα λάθη και περίπου 3΄ λεπτά πριν το ημίχρονο να χάνουν πλέον με διψήφια διαφορά (45-32). Στη λήξη του ημιχρόνου ο Μέικον με τρίποντο θα διαμορφώσει το σκορ σε 52-40 για την ΑΕΚ, που στο πρώτο μέρος του αγώνα υπερίσχυσε καθαρά στα ριμπάουντ (21-14, με 9 επιθετικά).

Ισορροπημένο παιγνίδι στο πρώτο 3λεπτο της 3ης περιόδου, με την διαφορά να παραμένει στο +12 (60-48) για την ΑΕΚ. Όμως στη συνέχεια η ΑΕΚ με μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα και πολύ καλό τον Μέικον, θα ανοίξει κι άλλο την διαφορά φτάνοντας λίγο πριν τα μισά της περιόδου στο +18 (69-51), καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιγνίδι, με την 3η περίοδο να λήγει με σκορ 76-60.

Στην τελευταία περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν τις δυνάμεις και το κουράγιο να αντιδράσουν, η διαφορά συνεχώς αυξανόταν και λίγο μετά το 5λεπτο έφτασε τους 30 πόντους υπέρ της ΑΕΚ (93-63) με τρίποντο του Χρυσικόπουλου. Στη συνέχεια ο ρυθμός του παιγνιδιού έπεσε, έγιναν και κάποιες αλλαγές, με το Μεσολόγγι να μειώνει στο τέλος το εύρος της διαφοράς και ο αγώνας να λήγει με σκορ 98-76.

Δεκάλεπτα: 27-24, 25-16, 24-20, 22-16.

Διαιτητές: Σταματόπουλος – Ταρενίδης – Καλογερόπουλος.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Σλότερ 4, Μέικον 20(4), Κίνγκσλεϊ 8(1), Λάνγκφορντ 7, Ματσιούλις 5(1), Κατσίβελης 11(2), Χρυσικόπουλος 5(1), Μωραΐτης 7(1), Γόντικας, Μαυροειδής 8, Ρογκαβόπουλος 12(3), Λοτζέσκι 9(3).

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 6, Γκότσερ 14, Λάιονς 9(2), Ντέιβις 11(1), Λάνγκφορντ 10(2), Ναούμης, Χατζηνικόλας 8, Σαχπατζίδης 2, Μοτσενίγος 5(1), Γράβας 3(1), Πουαριέ 4, Σταματόγιαννης 4.

Επιμέλεια: Μιλτιάδης Ζαβέρδας