Νίκη και επιστροφή στην Α κατηγορία για τον Αμβρακικό Λουτρού

Μετά από δύο χρόνια απουσίας ο Αμβρακικός Λουτρού επιστρέφει στην Α΄ ΕΠΣΝΑ. Η ομάδα του Ηρακλή Στασινού κέρδισε στο μπαράζ ανόδου τον Αετό Σταμνάς με 1 - 0 και την επόμενη χρονιά θα αγωνίζεται στην Α΄ Κατηγορία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι τυπικά φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να πιέσουν και κατάφεραν να προηγηθούν στο 28ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νίκου Γώγα. Στη συνέχεια του ημιχρόνου οι παίκτες του Αετού προσπάθησαν να απειλήσουν το Στασινό, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μέρος ο Αετός προσπάθησε να πιέσει, αλλά οι παίκτες του Αμβρακικού είχαν σωστή αμυντική τακτική, ενώ και στις αντεπιθέσεις ήταν αρκετά επικίνδυνοι. Ο Μακρυπίδης απείλησε σε δύο περιπτώσεις, ενώ από μία πολύ καλή ευκαιρία είχαν ο Γουρούνας και ο Γώγα.

Οι τυπικά γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 90΄. Ο Αλέξανδρος Δ. Φούντας έκανε τη σέντρα και ο Βαϊνάς με σουτ έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι. Στις καθυστερήσεις ο Θωμάς Τσιλίκης έχασε και αυτός μια καλή ευκαιρία με τον Αμβρακικό να κρατάει τελικά τη νίκη και τους παίκτες του να πανηγυρίζουν με τους φιλάθλους τους την άνοδο.

Το φιλμ του αγώνα.

9΄ Φάουλ του Αυγέρη έφυγε πάνω από το δοκάρι.

18΄ Γύρισμα του Μακρυπίδη από αριστερά ο Παγώνης από καλή θέση σουτάρει και η μπάλα κοντράρει και απομακρύνεται.

27΄ Κόρνερ του Γώγα ο Παγώνης κάνει την κεφαλιά και η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Αλέξανδρου Δ. Φούντα με τον Κέκελο να υποδεικνύει πέναλτι.

28΄ Γκολ. Ο Γώγα εκτελεί εύστοχα το πέναλτι και κάνει το 0 - 1.

29΄ Μακρινό σουτ του Κουκουγιάννη απέκρουσε εύκολα ο Στασινός.

33΄ Σουτ του Αλέξανδρου Δ. Φούντα απέκρουσε ο Στασινός.

37΄ Σουτ του Αλέξανδρου Δ. Φούντα από πλάγια αριστερά μέσα στην περιοχή έφυγε άουτ.

53΄ Σουτ του Παγώνη απέκρουσε δύσκολα με διπλή προσπάθεια ο Σαμαράς.

57΄ Γέμισμα του Αλέξανδρου Κ.  Φούντα ο Στασινός βγαίνει και διώχνει πριν ο Κουκουγιάννης γίνει επικίνδυνος.

59΄ Σέντρα του Αυγέρη από δεξιά ο Μακρυπίδης πιάνει την κεφαλιά με τη μπάλα να περνά έλάχιστα άουτ.

69΄ Σουτ του Γώγα από πλάγια δεξιά μέσα στην περιοχή έδιωξε ο Σαμαράς.

72΄ Ο Μακρυπίδης πασάρει στο Γουρούνα που σουτάρει και διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σαμαράς.
73΄ Ο Αυγέρης προσπαθεί να αιφνιδιάσει εκτελώντας απευθείας το κόρνερ και η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά της δοκού.

80΄ Σουτ του Παγώνη από πλάγια δεξιά έφυγε ψηλά άουτ.

83΄ Ο Μακρυπίδης από αριστερά γυρίζει στο Γώγα που με πλασέ στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

86΄ Ο Μακρυπίδης βγαίνει απέναντι από το Σαμαρά από αριστερά, πλασάρει και διώχνει ο τερματοφύλακας του Αετού.

88΄ Ο Γώγα αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

90΄ Ο Αλέξανδρος Δ. Φούντας κάνει τη σέντρα από αριστερά και ο Βαϊνάς από καλή θέση σουτάρει πάνω από το δοκάρι.

92΄ Ο Μακρυπίδης από αριστερά κάνει το γύρισμα και ο Θωμάς Τσιλίκης κάνει πλασέ με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

ΑΕΤΟΣ ΣΤΑΜΝΑΣ (Βασίλης Παστρωμάς): Σαμαράς, Αθανασάκης, Φούντας Α.Δ., Τσιλιπάνος Γ., Τσιλιπάνος Σ., Ζήσης, Αριστόπουλος (46΄ Μάλι), Γαντζούδης (81΄ Ζωγράφος), Κοκώνης (46΄ Βαϊνάς), Φούντας Α.Κ., Κουκουγιάννης.

ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ ΛΟΥΤΡΟΥ (Ηρακλής Στασινός): Στασινός, Αλπέντζος, Γουρούνας, Καρακώστας, Νεφρός, Νίκας, Παγώνης, Σαλμάς, Μακρυπίδης (94΄ Τσιλίκης Α.), Γώγα, Αυγέρης (81΄ Τσιλίκης Θ.).