Σπουδαίο διπλό για τον ΑΟ Χάλκειας επί του ΑΟ Ρηγανά

Σε ένα παιχνίδι που κράτησε μέχρι το τέλος αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων και αποτέλεσε πραγματική διαφήμιση του ποδοσφαίρου ο Α.Ο. Χάλκειας κέρδισε με 2 - 1 τον Α.Ο. Ρηγανά στο ΔΑΚ Αγρινίου.

Το παιχνίδι από το 1ο έως το 95ο λεπτό είχε τρομερό ρυθμό, μεγάλες φάσεις και τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν το "τρίποντο" φτάνοντας τους 13 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στους παίκτες του Ρηγανά που έχασαν ευκαιρίες, ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Αλεξόπουλο. Ο Στραβοδήμος στο 17΄ νικήθηκε από τον Ανδρεόπουλο και στο 20΄ ο Βαλμάς με σουτ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια του ημιχρόνου και οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά το 0 - 0 παρέμεινε.

Στο 49΄ ο Αποστόλης Κορομηλάς έχασε σπουδαία ευκαιρία με κοντινό πλασέ και πέντε λεπτά αργότερα ο Σπύρος Αδραχτάς με ψηλοκρεμαστό πλασέ έκανε το 0 - 1.

Το "ρεσιτάλ" ευκαιριών συνεχίστηκε, για να φτάσουμε στο 82΄ όταν ο Περικλής Παπαποστόλου με όμορφη εκτέλεση φάουλ έκανε το 0 - 2.

Δύο λεπτά αργότερα ο Φώτης Κορομηλάς έβαλε σωτήρια προβολή στο πλασέ του Αλεξόπουλου και στις καθυστερήσεις το ματς πήρε νέο ενδιαφέρον και είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Ανδρεόπουλο.

Στο 91΄ ο πορτιέρο της Χάλκειας έδιωξε σε κόρνερ τη μπάλα στο σουτ του Ζαχαράκη, όμως στην εκτέλεση ο Κουρσάρης από κοντά μείωσε σε 1 - 2.

Στο 94΄ ο Ανδρεόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ στο ανάποδο ψαλίδι του Πελεκάνου και στο 95΄ σε σουτ του Αποστόλη Κορομηλά και πάλι ο Ανδρεόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά με τα πόδια τη μπάλα σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση του κόρνερ από το Φώτη Κορομηλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια υπήρξε επιθετικό φάουλ και το 1 - 2 παρέμεινε.

Η φάση του αγώνα.

Το παιχνίδι στο ΔΑΚ Αγρινίου είχε τεράστιες ευκαιρίες. Η φάση του 49ου λεπτού με το κοντινό πλασέ του Αποστόλη Κορομηλά, όπου η μπάλα πέρασε άουτ ήταν σημαντική, αλλά στο φινάλε το διώξιμο με τα πόδια του Ανδρεόπουλου στο σουτ του Αποστόλη Κορομηλά ήταν αυτό που "σφράγισε" τη νίκη του Α.Ο. Χάλκειας.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα.

Αρκετοί παίκτες και των δύο ομάδων είχαν καλή απόδοση, όμως τον τίτλο του καλύτερου παίκτη του αγώνα παίρνει δικαίως ο Γιώργος Ανδρεόπουλος. Ο τερματοφύλακας του Α.Ο. Χάλκειας έκανε εντυπωσιακές επεμβάσεις, κράτησε τη νίκη στο φινάλε και είναι χαρακτηριστικό ότι μετά τη λήξη τόσο συμπαίκτες όσο και αντίπαλοι του έδωσαν συγχαρητήρια για την εξαιρετική του εμφάνιση.

Το φιλμ του αγώνα.

1΄ Κόρνερ του Αποστόλη Κορομηλά ο Φώτης Κορομηλάς αρχικά και ο Τσάκνης στη συνέχεια κάνουν σουτ από κοντά που κοντράρουν στους αμυντικούς.

5΄ Πάσα του Τσάκνη στον Αποστόλη Κορομηλά που σουτάρει και διώχνει ο Ανδρεόπουλος.

8΄ Σουτ του Αποστόλη Κορομηλά από πλάγια αριστερά η μπάλα έφυγε άουτ.

11΄ Κάθετη πάσα του Φώτη Κορομηλά στο Στραβοδήμο που έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Ανδρεόπουλος πρόλαβε και μάζεψε.

14΄ Σουτ του Αλεξόπουλου έδιωξε εντυπωσιακά ο Σπυρόπουλος.

17΄ Σουτ του Στραβοδήμου ο Ανδρεόπουλος έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ.

18΄ Γέμισμα του Παπαποστόλου στον Αδραχτά που σούταρε από πλάγια δεξιά μέσα στην περιοχή ψηλά άουτ.

20΄ Σουτ του Βαλμά έξω από την περιοχή η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

27΄ Σουτ του Φώτη Κορομηλά η μπάλα έφυγε άουτ.

30΄ Ο Αλμπάνης "στρώνει" τη μπάλα στον Κάκκο που σουτάρει άουτ.

33΄ Πάσα του Στραβοδήμου στον Αποστόλη Κορομηλά που με σουτ στέλνει τη μπάλα άουτ.

40΄ Φάουλ του Παπαποστόλου ο Σπυρόπουλος έδιωξε και στην επαναφορά ο Νασόπουλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

42΄ Σέντρα του Καλογεράκη από δεξιά σουτ του Ζαχαράκη η μπάλα άουτ.

44΄ Σουτ του Τουρλίδα μέσα από την περιοχή η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

45΄ Γέμισμα του Αδραχτά ο Αλεξόπουλος από καλή θέση δεν έπιασε καλά το πλασέ και μάζεψε ο Σπυρόπουλος.

49΄ Γύρισμα του Καλογεράκη από δεξιά ο Αποστόλης Κορομηλάς από κοντά πλάσαρε άουτ.

54΄ Γκολ. Γέμισμα του Βαλμά ο Αδραχτάς από πλάγια δεξιά μέσα στην περιοχή με ψηλοκρεμαστό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0 - 1.

56΄ Σέντρα του Κάππα από αριστερά ο Τουρλίδας από κοντά δε βρήκε τη μπάλα που έφυγε παράλληλα.

60΄ Φάουλ του Αποστόλη Κορομηλά ο Στραβοδήμος από κοντά με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

64΄ Σέντρα του Στραβοδήμου κεφαλιά του Τουρλίδα απέκρουσε ο Ανδρεόπουλος.

65΄ Σέντρα του Αυγέρη από δεξιά ο Τουρλίδας πιάνει πλασέ από κοντά με τη μπάλα να περνάει άουτ.

66΄ Γύρισμα του Γεωργακόπουλου στον Αλεξόπουλο που έκανε το σουτ πιεζόμενος και απέκρουσε ο Σπυρόπουλος.

72΄ Σουτ του Αποστόλη Κορομηλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

77΄ Πάσα του Αλμπάνη στον Αλεξόπουλο που από πλάγια αριστερά σούταρε άουτ.

80΄ Ο Αυγέρης από αριστερά μέσα στην περιοχή έκανε προσποίηση και έπιασε το σουτ που απέκρουσε ο Ανδρεόπουλος.

82΄ Γκολ. Ο Παπαποστόλου με όμορφη εκτέλεση φάουλ κάνει το 0 - 2.

84΄ Πάσα του Αδραχτά στον Αλεξόπουλο που μπήκε στην περιοχή και στο πλασέ που επιχείρησε ο Φώτης Κορομηλάς κόντραρε τη μπάλα.

91΄ Σουτ του Ζαχαράκη έδιωξε σε κόρνερ ο Ανδρεόπουλος.

91΄ Γκολ. Ο Αποστόλης Κορομηλάς εκτελεί το κόρνερ και ο Κουρσάρης με κοντινή προβολή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 - 2.

94΄ Φάουλ του Φώτη Κορομηλά ο Πελεκάνος κάνει ανάποδο ψαλίδι και διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Ανδρεόπουλος.

95΄ Σουτ του Αποστόλη Κορομηλά η μπάλα κόντραρε και ο Ανδρεόπουλος έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ.

95΄ Κόρνερ του Φώτη Κορομηλά η μπάλα βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια η φάση τελειώνει με επιθετικό φάουλ.

Α.Ο. ΡΗΓΑΝΑ (Βαλάντης Ζώης): Σπυρόπουλος, Καλογεράκης, Κάππας (83΄ Γρηγοράκης), Κορομηλάς Φ., Μπαρτσιώκας (75΄ Κουρσάρης), Καραχάλιος, Στραβοδήμος (71΄ Πελεκάνος), Ζαχαράκης, Τουρλίδας, Κορομηλάς Α., Τσάκνης (55΄ Αυγέρης).

Α.Ο. ΧΑΛΚΕΙΑΣ (Περικλής Παπαποστόλου): Ανδρεόπουλος, Γιαβρούτας, Παναγιωτόπουλος, Παπαποστόλου, Νασόπουλος, Γεωργακόπουλος, Αδραχτάς (88΄ Μαστραπάς), Κάκκος (55΄ Δαδάνης), Αλεξόπουλος (90΄ Παχνής), Βαλμάς (75΄ Βαλής), Αλμπάνης.