Σπουδαίο διπλό στο Δοκίμι για τη Δόξα Καινουρίου

Στο γήπεδο "Λεωνίδας Ζαχαράκης" η Δόξα Καινουρίου κέρδισε με 1 - 0 τον Απόλλωνα Δοκιμίου.

Η ομάδα του Κώστα Γιωτόπουλου σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι με πολύ καλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες πήρε ένα σημαντικό "τρίποντο", που την διατήρησε στην τετράδα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν μια σημαντική ευκαιρία με την κοντινή κεφαλιά του Μπαλάφα που πέρασε άουτ.

Οι δύο ομάδες είχαν καλές στιγμές στη συνέχεια και στο 25ο λεπτό ο Κακούρης πάσαρε στο Νταλαπέρα που με πλασέ πέτυχε το 7ο φετινό του τέρμα ανοίγοντας το σκορ. Στο 43΄ ο Δαλαγιώργος από κοντά αστόχησε με την κεφαλιά του να περνάει άουτ και στο 45΄ η Δόξα είχε δοκάρι με κεφαλιά του Αγγέλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν κάποιες καλές φάσεις με σημαντικότερη στο πρώτο τέταρτο το σουτ του Καμμένου που έδιωξε ο Ρόκκος. Αγγέλης και Νικολογιάννης δημιούργησαν ευκαιρίες για τη Δόξα στο 74΄ και στο 75΄ και στο 78΄ στο σουτ του Καμμένου η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και πέρασε παράλληλα στην εστία.

Ένα λεπτό αργότερα το γκολ του Σπυριλιώτη ακυρώθηκε με υπόδειξη οφσάιντ, ενώ οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αλέξανδρου Αθανασίου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 92΄.

Η φάση του αγώνα. Ο Δαλαγιώργος χάνει πολύ καλή ευκαιρία στο 43ο λεπτό με κεφαλιά, αλλά η μεγάλη ευκαιρία του Απόλλωνα χάνεται στο 78΄ με το σουτ του Καμμένου στο δοκάρι.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Η Δόξα επιθετικά έχει καλές στιγμές και σε αυτό το κομμάτι μεγάλη ήταν η συνεισφορά του Νίκου Νταλαπέρα. Ο πρώτος σκόρερ της Δόξας σημείωσε το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση, ενώ δημιούργησε και πολλές φάσεις με τις πάσες και τις σέντρες που έκανε.

Το φιλμ του αγώνα.

3΄ Σέντρα του Σπυριλιώτη κοντινή κεφαλιά του Μπαλάφα η μπάλα λίγο άουτ.

9΄ Πάσα του Νταλαπέρα στον Αλτζερίνη που από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

11΄ Φάουλ του Μπαλάφα από δεξιά κεφαλιά του Καταρέλου άουτ.

18΄ Σουτ του Κακούρη η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

25΄ Γκολ. Μετά από κόντρα η μπάλα έφτασε στον Κακούρη που πάσαρε στο Νταλαπέρα και αυτός με πλασέ νικάει το Θεοδωρακόπουλο κάνοντας το 0 - 1.

43΄ Σέντρα του Μπαλάφα κοντινή κεφαλιά του Δαλαγιώργου η μπάλα έφυγε άουτ.

45΄ Σέντρα του Νταλαπέρα από δεξιά ο Αγγέλης έκανε την κεφαλιά με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.

48΄ Κάθετη πάσα του Νταλαπέρα στον Κακούρη που από αριστερά μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε άουτ.

55΄ Μακρινό σουτ του Κακούρη απέκρουσε ο Θεοδωρακόπουλος.

59΄ Σουτ του Καμμένου από αριστερά μέσα στην περιοχή ο Ρόκκος διώχνει και απομακρύνουν οι αμυντικοί.

74΄ Σέντρα του Νταλαπέρα από αριστερά ο Αγγέλης μέσα στην περιοχή πλασάρει και η μπάλα κοντράρει στον Καταρέλο.

75΄ Κόρνερ του Καρύμπα η μπάλα περνάει και φτάνει στο Νικολογιάννη που πλασάρει και αποκρούει ο Θεοδωρακόπουλος.

76΄ Ο Μπαλάφας από το ύψος της περιοχής δεν έπιασε καλά το σουτ και η μπάλα πέρασε μακρυά από την εστία του Ρόκκου.

78΄ Σουτ του Καμμένου η μπάλα βρίσκει στο αριστερό δοκάρι και περνάει παράλληλα από την εστία.

79΄ Ο Καμμένος κάνει τη σέντρα από αριστερά ο Σπυριλιώτης με κεφαλιά σκοράρει, όμως υποδεικνύεται οφσάιντ.

82΄ Πάσα του Νταλαπέρα στον Αγγέλη που έκανε το σουτ και μπλόκαρε ο Θεοδωρακόπουλος.

92΄ Ο Αλέξανδρος Αθανασίου αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Απόλλωνας μένει με 10 παίκτες.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ (Ανδρέας Κονδύλης): Θεοδωρακόπουλος, Τσακανίκας Ι., Κοσυφαρίνης (79΄ Αθανασίου Α.), Μυλωνάς, Ψηφής (65΄ Ξευγένης), Καταρέλος, Σπυριλιώτης, Δαλαγιώργος, Καμμένος, Μπαλάφας, Κονδύλης.

ΔΟΞΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ (Κώστας Γιωτόπουλος): Ρόκκος, Νικολογιάννης, Γκουτσέλης, Σαλμάς, Τζωρτζόπουλος, Μπλέτσας, Λιάρος (75΄ Καρύμπας), Αλτζερίνης (86΄ Δάρλας), Νταλαπέρας, Αγγέλης, Κακούρης (70΄ λ.τ. Ρεπανίδας).