«Χρυσός βαθμός» για την Ακαδημία Ευηνοχωρίου στο Καινούργιο

Ισόπαλος με σκορ 1-1 έληξε ο αγώνας στο γήπεδο Καινουρίου ανάμεσα στην τοπική Δόξα και την Ακαδημία Ευηνοχωρίου.

Οι Καινουργιώτες δεν κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο της νίκης και έμειναν στους 14 βαθμούς, ενώ εκκρεμεί ο αγώνας που δεν τελείωσε με τον Ολυμπιακό Παναιτωλίου όπου η Δόξα κέρδιζε και διακόπηκε στο 82'.

Η Ακαδημία με την ισοπαλία αυτή είναι ευχαριστημένη καθώς ο βαθμός αυτός, σε μια δύσκολη έδρα και απέναντι σε μια ομάδα με τους ίδιους στόχους, ίσως στο τέλος που θα γίνει το ταμείο να αποδειχτεί σωτήριος.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν προβάδισμα στο σκορ καθώς στο 18' ο Κατσαβός είδε εκτός εστίας τον Ευθυμίου και με ένα σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 24' είχαμε διακοπή για αψιμαχίες των παικτών των δύο ομάδων και ακολούθως και μετά από παρέμβαση του α' βοηθού επειδή δέχτηκε απειλές από φίλαθλο διέκοψε προσωρινά τον αγώνα. Μετά από διαβουλεύσεις ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά.

Η Δόξα από τη διακοπή και μετά ήταν καλύτερη προσπαθώντας να ισοφαρίσει αλλά ήταν άστοχη στην τελική προσπάθεια. Από την πλευρά της η Ακαδημία οπισθοχώρησε για να υπερασπιστεί το υπέρ της σκορ και προσπαθώντας  αντεπιθέσεις να πετύχει ένα δεύτερο.

Το τελικό 1-1 σημειώθηκε στο 57' όταν από κόρνερ του Στρεμμένου ο Κωνσταντίνου πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Μπράτσικα.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για πέναλτι που δεν τους δόθηκε στο 43' όταν ο σε φάουλ του Τζωρτόπουλου Δ. ο Μπράτσικας δεν κατάφερε να πλοκάρει και ο Σαλμάς υπό την πίεση αμυντικών (θεωρούν ότι υπήρξε παράβαση και πέναλτι) έστειλε την μπάλα άουτ.

Μετά το τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή γιατί δεν κράτησε περισσότερο χρόνο για καθυστερήσεις.

Το φιλμ του αγώνα:

3'  Σέντρα Τζωρτζόπουλου Δ. κεφαλιά Στρεμμένου μπλόκαρε εύκολα ο Μπράτσικας

14' Φάουλ Τζωρτζόπουλου Δ. κεφαλιά Σαλμά εύκολα μπλόκαρε ο Μπράτσικας

18' Γκοοολ 0-1 Ο Κράνης κάνει σέντρα από δεξιά οι αμυντικοί δεν απομακρύνουν και ο Κατσαβός είδε τον Ευθυμίου εκτός εστίας και αφού πρόλαβε τον Μπισμπίκη έκανε ψηλοκρεμαστό σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα

29' Σουτ του Κωνσντίνου κατέληξε άουτ

31' Σουτ Τζωρτζόπουλου ο Μπράτσικας σε καλή θέση μπλόκαρε εύκολα

34' Ατομική προσπάθεια του Στρεμμένου από αριστερά έκανε το σουτ με τον Μπράτσικα με δεύτερη προσπάθεια να μπλοκάρει

43' Φάουλ Τζωρτόπουλου Δ. Ο Μπράτσικας δεν κατάφερα να μπλοκάρει η μπάλα έφτασε στον Σαλμά που από πλάγια αριστερά και προ κενής εστίας υπό πίεση έστειλε την μπάλα άουτ. Σε αυτή τη φάση οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν ότι υπήρξε παράβαση πέναλτι στον Σαλμά που δεν τους δόθηκε

44' Από φάουλ του Τζωρτζόπουλου Δ. ο Γιώτης πετάχτηκε στο ύψος του πέναλτι κάνοντας τακουνάκι αλλά ο Μπράτσικας δεν αιφνιδιάστηκε με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του

53' Σουτ Σαλμά απέκρουσε σε κόρνερ ο Μπράτσικας

57' Γκοοολ 1-1 Από κόρνερ του Στρεμμένου ο Κωνσταντίνου πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με μια εκπληκτική κεφαλιά ισοφάρισε

63' Φαουλ Καρόπουλου οι αμυντικοί της Ακαδημίας δεν απομάκρυναν με τον Γιώτη να κάνει γυριστό σουτ στέλνοντας την μπάλα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

67' Ο Κράνης μπήκε στην περιοχή από πλάγια αριστερά έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στα πόδια του Αυγέρη και κατέληξε κόρνερ

70' Σέντρα σουτ του Στρεμμένου ο Καρόπουλος πετάχτηκε στην πορεία της μπάλα και από τα δύο μέτρα έκανε την προβολή στέλνοντας την μπάλα άουτ

71' Διαγώνια σέντρα Μπλάνη ο Γιώτης δεν κατάφερα να κάνει το κοντρόλ με την μπάλα να καταλήγει άουτ

86' Σουτ Στρεμμένου απέκρουσε σε κόρνερ ο Μπράτσικας

87' Σουτ Μαντέλου ελάχιστα άουτ

88' Κεφαλιά πάσα Σαλμά βρίσκει τον καρόπουλου που κάνει το διαγώνιο σουτ άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

90΄Η Ακαδημία έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη  κίτρινη του Παναγιωτόπουλου

Δόξα Καινουρίου (Γιάννης Μακρής): Ευθυμίου, Σούζα, (62' Καρόπουλος), Κωνσταντίνου, Μπισμπίκης, Γκορόγιας (40' Κακούρης), Σαλμάς, Στρεμμένος, Τσίρκας (46' Αυγέρης), Τζωρτζόπουλος Δ., Μπλάνης, Γιώτης

Ακαδημία Ευηνοχωρίου (Δημήτρης Ξηρός): Μπράτσικας, Κοκόρης, Διαμαντόπουλος, Παπουτσόπουλος, Μαντέλος, Ντζελέπης, Κατσαβός (82' Αποστολόπουλος), Πασπαλιάρης (68' Τριώτης),  Κράνης, Κοντός (56' Μάνθος), Παναγιωτόπουλος