Λευκη ισοπαλία και άνοδος στην Α΄ κατηγορία για τον Αράκυνθο Ματαράγκας

Στην Α’ ΕΠΣΑ θα αγωνίζεται απο την επόμενη χρονιά ο Αράκυνθος Ματαράγκας μετά την λευκή ισοπαλία απέναντι στον ΠΑΟΚ Καλυβίων το Σάββατο το απόγευμα στο γήπεδο Δοκιμίου..

Οι τυπικά γηπεδούχοι έφτασαν στους τέσσερις βαθμούς και πήραν την άνοδο, ενώ για τους Καλυβιώτες η αγωνία παρατείνεται και καλείται να μην χάσει την επόμενη Κυριακή στο Νεοχώρι με αντίπαλο τον Αλυζιακό Μύτικα, ώστε να πάρει το δεύτερο εισιτήριο που οδηγεί στην μεγάλη κατηγορία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο αγώνας ξεκίνησε με ένα δοκάρι για τον Αράκυνθο και έκλεισε επίσης με ένα δοκάρι για τον ΠΑΟΚ..Συγκεκριμένα στην πρώτη καλή φάση στο 14′ ο Βδουκάκης με εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Θεοδωρακόπουλου, ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα στο 92′ ο Μπούρος με σούτ απο κοντά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Γεωργίου.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Μακρυνείας πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως να μπορεί να διασπάσει την καλή αμυντική λειτουργία του ΠΑΟΚ, και αρκέστηκε σε κάποιες καλές εκτελέσεις στημένων απο τον Βδουκάκη που δημιουργήθηκαν κίνδυνοι για την εστία του Θεοδωρακόπουλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο με την είσοδο του Κουτσοσπύρου αρχικά και του Αρκουμάνη στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ πίεσε και ήταν η ομάδα που έφτανε πιο εύκολα κοντά στην επίτευξη κάποιου γκόλ αλλά δεν το κατάφερε και ο αγώνας έληξε στο 0-0..Η ομάδα των Καλυβίων διαμαρτύρεται και για δύο περιπτώσεις που θεωρούν οτι ο διατητής του αγώνα θα έπρεπε να καταλογίσει πέναλτι σε ανατροπές του Κουτσοσπύρου.

Ροή του ματς:

14′ Ο Βδουκάκης εκτελεί φάουλ απο δεξιά, ο Θεοδωρακόπουλος φαίνεται να ελέγχει την μπάλα, αυτή χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και φεύγει άουτ

26′ Σέντρα απο δεξιά του Ευθυμίου η μπάλα φτάνει στο δεύτερο δοκάρι στον Μπανάκα που πιάνει κεφαλιά άουτ

27′ Ατομική προσπάθεια και σούτ απο τον Γιάννη Μυλωνά η μπάλα φεύγει αουτ

35′ Φάουλ του Βδουκάκη διώχνει σε κόρνερ ο Θεοδωρακόπουλος

37′ Σούτ του Γιάννη Μυλωνά απο το ύψος της περιοχής φεύγει άουτ

40′ Σούτ στην κίνηση απο τον Παπαδόπουλο η μπάλα περνάει δίπλα απο το κάθετο δοκάρι άουτ

43΄ Κόρνερ του Βδουκάκη, κεφαλιά του Ευθυμίου, η μπάλα κοντράρει σε σώματα και στρώνεται ξανά στον Ευθυμίου που σουτάρει και αποκρούει ο Θεοδωρακόπουλος

64′ Σέντρα του Μπανάκα, κακό σούτ στην κίνηση απο καλή θεση του Παπαδόπουλου φεύγει άουτ

67′ Συρτό σούτ του Κουτσοσπύρου αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ ο Γεωργίου,Το εκτελεί ο Καρύμπας κεφαλιά του Κουτσοσπύρου περνάει άουτ

73′ Φάουλ του Βδουκάκη απομακρύνει ο Καρύμπας απο την περιοχή η μπάλα φτάνει στον Παπαδόπουλο που σουτάρει άουτ

74′ Σέντρα απο αριστερά του Αυγέρη η μπάλα φτάνει στην γωνία της μικρής περιοχής, εκει οι Αρκουμάνης και Κουτσοσπύρος μπερδεύονται με τον πρώτο τελικά να κάνει το σούτ βεβιασμένα και την μπάλα να φεύγει άουτ

78′ Σουτ του Ι.Μυλωνά απο καλή θέση η μπάλα φεύγει άουτ

79′ Σέντρα απο δεξιά του Μπανάκα στο δεύτερο δοκάρι εκεί ο Ευθυμίου ανενόχλητος πιάνει την κεφαλιά και διώχνει εντυπωσιακά ο Θεοδωρακόπουλος

90′ Φάουλ απο δεξιά του Καρύμπα ο Αριστόπουλος πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα φεύγει άουτ

92′ Σέντρα του Μυλωνά απο δεξιά, η μπάλα δεν απομακρύνεται, εκεί ο Μπούρος πιάνει υπο πίεση το πλασέ, η μπάλα χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και στο έδαφος και ο Γεωργίου μπλοκάρει στην συνέχεια.

Διαιτητές: Λιόνας, Κουτρομάνος, Ασημάκης

Συνθέσεις:

Αράκυνθος Ματαράγκας: (Τάσος Σπαής) Γεωργίου, Μακραδήμας, Ν.Β.Μπανάκας, Σιβρήκας, Κάλτσης, Αλεξανδρής, Χ.Μπούκαρης, Π.Μπούκαρης,(59′ Ν.Μπανάκας), Ευθυμίου(83′ Χείρας), Βδουκάκης(76′ Μητσόπουλος),Παπαδόπουλος

ΠΑΟΚ Καλυβίων: (Παναγιώτης Καρύμπας) Θεοδωρακόπουλος, Μπούρος, Παπαγιάννης(87′ Πατσαούρας), Αριστόπουλος, Νταλαπέρας, Ν.Μυλωνάς, Λιούλιος(72′ Αρκουμάνης), Ι.Μυλωνάς, Ζαχαράκης( 46′ Κουτσοσπύρος), Καρύμπας, Χ.Αυγέρης

Πηγή: agrinio24.com

Φωτο: Πανταζόπουλος Γιώργος