Έκανε καθήκον του ο Ναυπακτιακός κόντρα στον δυναμικό Α.Ο. Πενταλόφου (vid)

Έκανε το καθήκον του ο Ναυπακτιακός Αστέρας παίρνοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου απέναντι σε μια ομάδα μικρότερης κατηγορίας η οποία αν και με πολύ λίγες ημέρες μετά την έναρξη της προετοιμασίας έδειξε πολύ καλά στοιχεία.

Η ομάδα του Δημήτρη Κάκκου δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να απειλήσουν στο 7΄από θέση τετ α τετ με τον Κορφιάτη που δεν κατάφερε να νικήσει τον νεαρό τερματοφύλακα Σιδέρη που απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι που είχα αρκετό κόσμο από την Ναύπακτο στο πλευρό τους ανέβασαν στροφές δημιούργησαν φάσεις με κορυφαία στο πρώτο ημίχρονο την κεφαλιά του Πέκεζ που έδιωξαν οι αμυντικοί πάνω στην γραμμή λίγο  πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Ναυπακτιακός είχε καλύτερα τρεξίματα επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του και έφτασε στο γκολ ωραία κεφαλιά του Τσότρα στο 57’. Το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο ρυθμό με τον Ναυπακτιακό να δημιουργεί συνεχώς φάσεις και να φτάνει στο δεύτερο γκολ με το εκπληκτικό σουτ του Τσεκούρα δέκα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή.

Το φιλμ του αγώνα:

7′ Μεγάλη ευκαιρία για του γηπεδούχους που θα σταματήσει ο Σιδέρης που απέκρουσε εντυπωσιακά από θέση τετ α τετ σουτ του Κορφιάτη.

23’Σουτ του Τσότρα για τον Ναυπακτιακό η μπάλα άουτ.

24′ Ωραία σέντρα του Σταθόπουλου θα μπλοκάρει σταθερά ο τερματοφύλακας.

27′ Σουτ του Τσότρα η μπάλα θα περάσει άουτ.

30′ Σένρα του Σταθόπουλου σύγχυση μέσα στην μεγάλη περιοχή θα αποκρούσει ο τερματοφύλακας.

45′ Ωραία σέντρα του Σίνη σιώχνει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας.

46’Εκτέλεση κόρνερ του Σταθόπουλου κεφαλιά του Πέκεζ θα διώξουν πάνω στην γραμμή οι αμυντικοί

49’ Σέντρα του Ανδρεόπουλου αποκρούει  ο τερματοφύλακας.

50’ Σούτ του Σταθόπουλου έξω από την περιοχή η μπάλα άουτ.

52’ Απεύθειας εκτέλεση φάουλ του Ανδρεόπουλου θα αποκρούσει ο τερματοφύλακας στην συνέχεια η φάση θα σταματήσει με επιθετικό φάουλ του Τσότρα.

55’ Σέντρα του Σταθόπουλου σουτ στην κίνηση από τον Καζανά η μπάλα άουτ.

57’ Γκοοοολ Ωραία σέντρα του Καζανά κεφαλιά από τον Τσότρα η μπάλα στα δίκτυα 0-1 ο Ναυπακτιακός.

79’ Διπλή ευκαιρία για τον Ναυπακτιακό με τους  επιθετικούς του να μην μπορούν να στείλουν την μπάλα στα δίκτυα.

82’ Γκοοολ Εκπληκτικό σουτ του Τσεκούρα η μπάλα στα δίκτυα.

86’ Σουτ του Γιαννόπουλου η μπάλα θα περάσει άουτ.

Διαιτητές:  Προβιδας – Κουτρουμανος – Μπακας

Νοσηλευτης/τρια: Κασκαρικη

Α.Ο. Πενταλόφου: (Ξηρός): Κουτρούλης , Κουλουρής, Μπαρμπαρούσης, Αλεξόπουλος, Κουτρούλης , Ναούμης, Κουκουρδέλης(79’Κατσούλας),Μπακοδήμος, Πασπαλιάρης, Κορφιάτης (22’λ.τ. Τριανταφυλλόπουλος) ,Φλωρόπουλος.

Ναυπακτιακός: (Κάκκος):Σιδέρης , Καζανάς, Σίνης(75’Χριστοδούλου), Αμντέλ Σαλάμ, Καλαμπόκας, Πέκεζ, Σταθόπουλος(85’Μαγκανάκης), Τσεκούρας, Τσότρας, Γιαννόπουλος,Ανδρεόπουλος(79’Μιράκα).