''Καθάρισε'' στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΜ κόντρα στο Λυγιά

Νίκη με σκορ 4-0 για την ΑΕΜ κόντρα στον ΑΟ Λυγιάς το μεσημέρι του Σαββάτου στο ενωσιακό γήπεδο Μεσολογγίου στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ Κατηγορίας.

Επιθετικός μονόλογος για τους γηπεδούχους από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να περιμένουν στο μισό γήπεδο.

Στο πρώτο μέρος, λίγο η χαλαρότητα με την οποία μπήκε η ΑΕΜ, σε συνδυασμό και με την πολύ καλή παρουσία του τερματοφύλακα του ΑΟ Λυγιά Ασημακόπουλου, βρήκε τις δυο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια με το στείρο 0-0.

Οι φωνές στο ημίχρονο του Γιώργου Γιάκου προς τους παίκτης αφύπνισαν τους γηπεδούχους.

Στο 52΄ ο Μιχαλόπουλος θα ανατραπεί στην περιοχή με τον ρέφερι του αγώνα να υποδεικνύει το πέναλτι. Την εκτέλεση θα αναλάβει ο Τσιούνης ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του 1-0. Τρία λεπτά αργότερα στο 55΄, ο Μιχαλόπουλος με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή θα διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του κάνοντας το 2-0.

Στο 61΄ο Λίτσος με τον Τσιούνη θα κρύψουν τη μπάλα, με τον πρώτο με πλασέ πάνω από τον τερματοφύλακα να κάνει το 3-0.

Το τελικό 4-0 θα διαμορφώσει με σουτ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσιούνης.

Για τους κανονιέρηδες ο Τσιούνης στο 58΄ και ο Βασιλογιάννης στο 82΄ειχαν από ένα δοκάρι, με τη μπάλα να προσκρούει στο ίδιο σημείο, στη ρίζα του αριστερού κάθετου δοκαριού.

Κορυφαίος από πλευράς φιλοξενούμενων ο τερματοφύλακας της ομάδας Ασημακόπουλος, που με τις επεμβάσεις του κάτσε χαμηλά τον δείκτη του σκορ.

Οι κυριότερες στιγμές του παιχνιδιού:

7΄σέντρα του Ντζιμάνης, σουτ πάνω στην κίνηση του Τσιούνη, μαζεύει με διπλή προσπάθεια ο Ασημακόπουλος.

10΄σέντρα του Μιχαλόπουλου για τον Τσιούνη, προσποίηση πάνω σε αντίπαλο και σουτ εξ επαφής απέναντι από τον Ασημακόπουλο, μεγάλη απόκρουση από τον τελευταίο.

11΄σουτ του Πιστιόλη άουτ.

22΄ο Ντζιμάνης θα φέρει ωραία τη μπάλα μέσα στην περιοχή, αδύναμο πλασέ του Βασιλογιάννη θα μαζέψει ο Ασημακόπουλος.

30΄γυρισμα του Τσιούνη στην περιοχή, αδύναμο πλασέ του Πιστιόλη θα πέσει και θα μαζέψει για ακόμα μια φορά ο Ασημακόπουλος.

38΄κλεψιμο του Τζαμαλή και γύρισμα από δεξιά στην μικρή περιοχή, εξ επαφής το πλασέ του Τσιούνη θα περάσει μόλις άουτ.

45΄σεντρα του Καλοκαίρη στην περιοχή, κεφαλιά Τσιούνη λίγο άουτ.

48΄γεμισμα στην περιοχή του Μιχαλόπουλου, κεφαλιά Τσιούνη άουτ.

51΄ακομα ένα γέμισμα στην περιοχή για την ΑΕΜ με τον Λίτσο, κεφαλιά του Τσιούνη, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Ασημακόπουλος.

52΄Γκοολ, ανατροπή του Μιχαλόπουλου στην περιοχή από αμυντικό και πέναλτι, την εκτέλεση θα αναλάβει ο Τσιούνη και θα άνοιξη το σκορ 1-0.

55΄Γκοολ, ο Μιχαλόπουλος με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή θα κάνει το 2-0.

58΄δοκαρι για την ΑΕΜ σε σουτ Τσιούνη, με την μπάλα να σταματάει στη ριζά του αριστερού κάθετου δοκαριού.

61΄Γκοολ, ωραία εναλλαγή της μπάλας από Λίτσο και Τσιούνη, με τον τελευταίο να βρίσκει με το τακουνάκι τον Λίτσο, που με πλασέ πάνω από τον τερματοφύλακα θα κάνει το 3-0.

71΄εκτελεση κόρνερ του Στεργίου, κεφαλιά Βασιλογιάννη λίγο άουτ.

72΄σουτ του Βασιλογιάννη θα αποκρούσει ο Ασημακόπουλος.

82΄νέο σουτ από τον Βασιλογιάννη, με τη μπάλα να προσκρούει στο αριστερό κάθετο δοκάρι και να απομακρύνεται.

93΄Γκοολ, σουτ του Τσιούνη στη δεξιά γωνία για το τελικό 4-0.

Διαιτητές της αναμέτρησης οι κ.κ Καζανας, Τσιλίκας και Αντωνόπουλος.

ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ: (Γιώργος Γιάκος) Καραγκούνης, Τζαμαλής, Στεργίου (83΄Λιόκαυτος), Παναγιωτόπουλος, Λίτσος, Ντζιμάνης (83΄Φονταλής), Τσιούνης, Καλοκαίρης, Πιστιόλης (65΄Καβαλλάρης), Μιχαλόπουλος (77΄Λούζης), Βασιλογιάννης.

ΑΟ ΛΥΓΙΑΣ: (Φώτης Δημητρόπουλος) Ασημακόπουλος, Αποστολόπουλος (87΄Χουλιάρας), Βασιλόπουλος, Βεϊζάι, Ζαρκαδούλας, Ζαμπάρας, Ορφανουδάκης (57΄Κερασιάς), Κάκκος (61΄Κοσανδιανός), Κατσίκας (70΄Μπρούμας), Κουτσαυτίκης, Κοτσέτσος.