Πέρασε από το Καινούριο με ανατροπή η ΑΕΜ

Νίκη με σκορ 4-2 μέσα στο Καινούργιο επί της τοπικής Δόξας για την ΑΕ Μεσολογγίου για την 3η αγωνιστική των Play Off της Α' κατηγορίας.

Η ΑΕΜ ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κερδίζοντας σε μια δύσκολη έδρα και παρέμεινε ένα βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο Όμηρο.

Η Δόξα προηγήθηκε στο 15' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νταλαπέρα.

Στο 29' η ΑΕΜ ισοφάρισε με κεφαλιά του Τσιούνη και πήρε κεφάλι στο σκορ στο 40' όταν ξανά ο Τσιούνης έκανε το 1-2.

Στο 53' ο Καβαλλάρης έκανε το 1-3 με ψηλοκρεμαστό σουτ και στο 69' με σουτ ο Πιστιόλης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 1-4.

Το μόνο που κατάφερε η Δόξα ήταν να μειώσει σε 2-4 με τον Νταλαπέρα που ήταν και το τελικό σκορ.

Το φιλμ του αγώνα:

7' Κόρνερ Κοκκώνη κεφαλιά Μιχαλόπουλου άουτ

13' Σέντρα Νταλαπέρα από αριστερά σουτ στην κίνηση του Αγγέλη η μπάλα στον Σαμψώνα που κάνει νέο σουτ με τη μπάλα να βρίσκει πάνω στον Παναγιωτόπουλο με τους παίκτες της Δόξας να ζητούν πέναλτι για χέρι και τον διαιτητή να δείχνει "παίζεται".

14' Λάθος του Καλοκαίρη με κεφαλιά η μπάλα στον Νταλαπέρα που ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Καραγκούνη και κέρδισε πέναλτι.

15' Γκοοολ 1-0 Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Νταλαπέρας δίνοντας το προβάδισμα στη Δόξα

18' Κόρνερ Κοκκώνη κεφαλιά Καβαλλάρη στην αγκαλιά του Ρόκκου

22' Γύρισμα Τσιούνη σε Κααβαλλάρη που καθυστέρησε να κάνει το πλασέ και η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυντικών

25' Μακρινό σουτ Νταλαπέρα ο Καραγκούνης αποκρούει ο Λιάρος έγινε κάτοχος της μπάλας που πλάσαρε τον τερματοφύλακα της ΑΕΜ αλλά ο Κοκκώνης που πρόλαβε και κάλυψε έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή

28' Σέντρα Κοντογιάννη ο Τσιούνης αφύλακτος στο πίσω δοκάρι δεν έπιασε καλά το πλασέ που έφυγε ψηλά άουτ

29' Γκοοολ 1-1 Σέντρα Κοντογιάννη ο Τσιούνης με κεφαλιά ισοφάρισε για την ΑΕΜ

39' Σέντρα Μιχαλόπουλου κεφαλιά Τσιούνη δεν ήταν καλή και ο Κακούρης απομάκρυνε

40' Γκοοοολ 1-2 Πάσα Κοντογιάννη στον Τσιούνη και αυτός με συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα στην ΑΕΜ

42' Σουτ Τσιούνη από πλάγια δεξιά ο Ρόκκος απέκρουσε

48' Ο Μόύτσα βρήκε τον Νταλαπέρα που έκανε αδύναμο σουτ και ο Καραγκούνης μπλόκαρε

50' Σέντρα Καλοκαίρη κεφαλιά Τσιούνη ελάχιστα άουτ

53' Γκοοολ 1-3 Ο Κοντογιάννης βρήκε τον Καβαλλάρη και αυτός με ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

65' Σέντρα Τζωρτζόπουλου σουτ Κόκκαλη άουτ

69' Γκοοολ 1-4 Ο Πιστιόλης με σουτ έκανε το 1-4

75' Διαγώνιο σουτ Γκουτσέλη ελάχιστα άουτ

76' Γκοοολ 2-4 Ο Μούτσα επέμενε έκλεψε τη μπάλααπό τους αμυντικούς της ΑΕΜ και μέσα από την περιοχή και πλάγια αριστερά έβγαλε πάσα παράλληλη στον Νταλαπέρα ο οποίος με πλασέ από κοντά νίκησε τον Καραγκούνη

80' Εκτέλεση φάουλ του Τζωρτζόπουλου κεφαλιά Νταλαπέρα σύριζα άουτ

89' Σουτ Νικολογιάννη στην αγκαλιά του Καραγκούνη

93' Σουτ Ρεπανίδα ο Καραγκούνης απέκρουσε

Δόξα Καινουργίου (Κ. Γιωτόπουλος): Ρόκκος, Κακούρης (46' Γκουτσέλης), Τζωρτζόπουλος, Σαλμάς, Λιάρος (54' Ψηλός), Δάρλας (61' Κόκκαλης), Ρεπανίδας, Σαμψώνας, Νταλαπέρας, Μούτσα, Αγγέλης (70' Νικολογιάννης).

ΑΕ Μεσολογγίου (Ν. Μιμηγιάννης): Καραγκούνης, Κοκώνης, Καλοκαίρης, Παναγιωτόπουλος, Λίτσος, Αλεξόπουλος, Τσιούνης, Ντζιμάνης (73' Τζαμαλής), Κοντογιάννης (87' Παπανικολάου), Καβαλλάρης (92' Στεργίου), Μιχαλόπουλος (68' Πιστιόλης).

Πηγή: olatagoal.gr