Δυσκολεύτηκε αλλά ''καθάρισε'' στο δεύτερο μέρος η ΑΕΜ

Φωτο αρχείου

Παιανία Μάστρου – ΑΕ Μεσολογγίου 0-3

Δυσκολεύτηκε η ΑΕΜ στο Α’ ημίχρονο να σκοράρει, σε ένα κακό αγωνιστικό χώρο, χωρίς αυτό να δικαιολογεί την ομάδα του Μεσολογγίου, που χρειάστηκε την είσοδο κάποιων βασικών ποδοσφαιριστών, που είχε αφήσει ο Γιάκος στον πάγκο για ροτέισον, δίνοντας ευκαιρίες και στους μικρούς Φονταλή και Μάκα. Ο Φονταλής ξεχώρισε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα..

Στο Β’ ημίχρονο η είσοδος Τσιούνη – Κοκώνη – Καλοκαίρη - Βασιλόγιαννη, έδωσε πιο επιθετικό τόνο στην ομάδα. Ο Τσιούνης στο 46’ έλυσε τα πόδια των φιλοξενούμενων παίζοντας πιο ελεύθερα. Στο 73’ πάλι ο Τσιούνης θα κάνει το 0-2 και στο 76’ ο Πιστιόλης με κεφαλιά θα διαμορφώσει το 0-3.

Πάντως το Α’ ημίχρονο αδίκησε τους γηπεδούχους καθώς ήταν αυτοί που θα μπορούσαν να ήταν μπροστά στο σκορ σε δύο φάσεις τετ-α-τετ με τον Καραγκούνη να σώζει την ομάδα του.

Το φιλμ του αγώνα:

3’ Λάθος κοντρολ του Λίτσου σουτ του Φυλλαδιτάκη άουτ

4’ Λάθος του Δενδρινού, κλέβει ο Μουρκογιάννης και αφού πέρασε τον Τζαμαλή πλασάρει στην δεξιά γωνία του Καραγκούνη που χωρίς πρόβλημα μπλοκάρησε

8’ σουτ του Μουρκογιάννη πέρασε άουτ

10’ Μπαλιά Λίτσου για Φονταλή βγαίνει ο τερματοφύλακας και μπλοκάρει

16’ φάουλ από λάθος του Δενδρινού σε καλό σημείο για την Μάστρου θα εκτελέσει ο Ροδάτος. Στην πορεία της θα βρεθούν δύο επιθετικοί χωρίς να βρουν μπάλα και να απειλήσουν τον Καραγκούνη

21’ κάθετη μπαλιά Μάκα, ο Φονταλής προλαβαίνει τον Ζαβιτσάνο αλλά το σουτ πέρασε ψηλά άουτ

23’ λάθος διώξιμο του τερματοφύλακα η μπάλα στον Μιχαλόπουλο που σουτάρει άστοχα

28’ ο Ροδάτος εκμεταλλεύεται λάθος διώξιμο των αμυντικών θα σουτάρει και θα κερδίσει κόρνερ που θα περάσει ανεκμετάλλευτο

30’ φαουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή εκτελεστής ο Μιχαλόπουλος θα βγάλει στο δεύτερο δοκάρι και πριν του Φονταλή θα διώξει ο Ζαβιτσάνος

32’ μακρινό σουτ του Πλεξίδα δεν ανησύχησε ο Καραγκούνης

33’ ο Φυλλαδιτάκης θα βρεθεί μόνος του απέναντι στον Καραγκούνη θα σουτάρει με τον τερματοφύλακα να αποκρούει

34’ σουτ Μάκα ψηλά άουτ

36’ πάσα Λίτσου στον Πιστιόλη που από πολύ καλή θέση θα σουτάρει πάνω στον τερματοφύλακα

39’ σουτ Στεργίου θα κοντράρει στα σώματα των αμυντικών και θα μπλοκάρει ο τερματοφύλακας

41’ ωραία σέντρα Παναγιωτόπουλου στο δεύτερο δοκάρι ο Πιστιόλης πλάσαρε ψηλά άουτ

43’ βαθιά μπαλιά Δενδρινού η μπάλα θα κοντράρει στους αμυντικούς θα στρωθεί στον Μιχαλόπουλο και αυτός με την σειρά του θα πλασάρει άστοχα

45’ μπαλιά του Ζαβιτάνου στην πλάτη της άμυνας, ο Πλαστήρας θα κερδίσει τον Κοντομήτσο όχι όμως τον Καραγκούνη που θα μπλοκάρει την μπάλα έπειτα από σουτ που επιχείρησε

46’ ΓΚΟΛ Τσιούνης θα δεχθεί την μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή, θα αποφύγει τον Πλεξίδα και θα πλασάρει στην απέναντι γωνία του τερματοφύλακα 0-1

49’ φαουλ σε καλή θέση με εκτελεστή τον Κοκωνη, η μπάλα θα πάει στην γωνία του τερματοφύλακα θα πέσει και θα διώξει σε κόρνερ

56’ φαουλ έξω από την μεγάλη περιοχή, λίγο πλάγια αριστερά θα εκτελέσει ο Στεργίου πάνω στο τείχος

58’ ο Στεργίου θα βγάλει στον Βασιλόγιαννη από αριστερά, αυτός θα κόψει στο ύψος του πέναλτυ, ο Φονταλής θα προσποιηθεί, ο Τσιούνης καθυστερεί και σε δεύτερο χρόνο σουτάρει με την μπάλα να πηγαίνει κόρνερ

68’ κόρνερ Βασιλόγιαννη η μπάλα θα φτάσει στον Φονταλή το σουτ που θα κάνει θα βρει στα σώματα των αμυντικών

73’ ΓΚΟΛ ο Στεργίου από αριστερά θα σεντράρει ο Τσιούνης στο δεύτερο δοκάρι θα πιάσει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του τερματοφύλακα 0-2

76’ ΓΚΟΛ ωραίος συνδυασμός Βασιλόγιαννη-Τσιούνη ο δεύτερος θα πλασάρει ο τερματοφύλακας θα διώξει σε κόρνερ, θα το εκτελέσει ο Βασιλόγιαννης στο δεύτερο ο Πιστιόλης με κεφαλιά θα κάνει το 0-3

81’ σουτ Ανωγιάτη εύκολα ο Καραγκούνης

87’ ωραίος συνδυασμός Κοντομήτσος-Τσιούνης ο δεύτερος θα πασάρει στον Βασιλόγιαννη ο οποίος θα σουτάρει λίγο άουτ από το οριζόντιο δοκάρι

89’ ατομική προσπάθεια του Βασιλόγιαννη μόνος απέναντι από τον τερματοφύλακα η μπάλα πρωτού σουτάρει θα αναπηδήσει και θα πάει ψηλά άουτ

Διαιτητές της αναμέτρησης οι κ.κ Καλαμάρης, Γαλανόπουλος και Κουτρουμάνος.

ΠΑΙΑΝΙΑ ΜΑΣΤΡΟΥ (Π. ΑΝΩΓΙΑΤΗΣ): Μαχαλιώτης, Πλεξίδας, Ζαβιτσάνος, Νερες, Καραμήτσος, Πλαστήρας, Μεταξούλης, Ροδάτος, Ράπτης (60’ Κολτσίδας), Μουρκογιάννης (73’ Κουτοθόδωρος), Φυλλαδιτάκης (76’ Κάκκος)

ΑΕΜ (Γ. ΓΙΑΚΟΣ): Καραγκούνης, Παναγιωτόπουλος, Κοντομήτσος, Λίτσος (46’ Καλοκαίρης), Τζαμαλιάς, Δενδρινός (46’ Κοκώνης), Φονταλής, Μάκας (46’ Βασιλόγιαννης), Πιστιόλης, Μιχαλόπουλος (46’ Τσιούνης), Στεργίου

Πηγή: Εφημερίδα / Εθνική Ηχώ