Ήττα για τον Χαρίλαο Τρικούπη στη Θεσσαλονίκη από τον Ηρακλή

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ 77-62

Φυσιολογική ήττα για τον Χ. Τρικούπη στη Θεσσαλονίκη από τον δεύτερο της βαθμολογίας Ηρακλή. Οι γηπεδούχοι, χωρίς να πιάσουν μεγάλη απόδοση, επικράτησαν σχετικά εύκολα χάρη στην ευστοχία τους στα τρίποντα και την υπεροπλία τους τα ριμπάουντ.

Ο Τρικούπης ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο δεύτερο ημίχρονο (32-31 το επιμέρους σκορ), αλλά τα πολλά λάθη (κυρίως από τον Πολίτη που είχε 9) και αρκετές κακές επιλογές στην επίθεση, δεν του επέτρεψαν να πλησιάσει στο σκορ και να γίνει απειλητικός, ενώ στην επανάληψη η άμυνα ζώνης τον βοήθησε να κρατήσει τον Ηρακλή σε χαμηλά επιθετικά.

Αμφίρροπος ο αγώνας στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (10-10 στο 5΄, 15-15 στο 7΄). Εκεί θα έρθει ένα 10-0 σερί για τους γηπεδούχους, το σκορ θα γίνει 25-15 και η Α΄περίοδος θα κλείσει 25-17, με τον Ηρακλή να έχει αποκτήσει πλέον μία διαφορά, ευστοχώντας σε 4 τρίποντα σ’ αυτό το διάστημα.

Ίδια κατάληξη είχε και η Β΄περίοδος, με τον Τρικούπη να είναι άστοχος και άτολμος στην επίθεση και τη διαφορά στο σκορ να γίνεται πλέον διψήφια (30-19, 36-22 στο 5λεπτο, 40-27 λίγο μετά) και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 45-31 για τον Ηρακλή, αποκτώντας έτσι κάποια διαφορά ασφαλείας για τη συνέχεια. Ο Τρικούπης είχε και την ατυχία να χρεωθεί γρήγορα ο καλός μέχρι εκείνη τη στιγμή Παπαδιονυσίου με 3ο φάουλ, ενώ ο Πολίτης δεν είχε πάρει ακόμη προσπάθεια.

Στην επανάληψη υπήρξε κάποια αντίδραση από τους παίκτες του Τρικούπη, που αρχικά μείωσαν τη διαφορά στο -10 (45-35) με το πρώτο καλάθι του Πολίτη στον αγώνα, ο οποίος στην επόμενη φάση έχασε λέϊ απ που θα την κατέβαζε στους 8. Στη συνέχεια ο Ηρακλής θα ανεβάσει ξανά τη διαφορά φθάνοντας στο +17 (52-35), αλλά η Γ΄περίοδος θα κλείσει στο +12 για τους γηπεδούχους (56-44), χάρη στην άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων που τους ανάγκασε σε άστοχα τρίποντα.

Στην αρχή της Δ΄περιόδου ο Τρικούπης με τον Παπαδιονυσίου μείωσε και πάλι σε μονοψήφια διαφορά στο σκορ (56-47), όμως και πάλι τα λάθη των παικτών του έδωσαν την ευκαιρία στον Ηρακλή να φθάσει ξανά στο +17 (64-47, 8΄πριν τη λήξη), με τα περιθώρια να στενεύουν. Πράγματι ο Τρικούπης δεν κατάφερε στη συνέχεια να επιστρέψει στο παιγνίδι, με τον Ηρακλή να διατηρεί διαφορά ασφαλείας, που έφθασε μέχρι και το +21 (70-49) και τελικά να πάρει δίκαια τη νίκη με σκορ 77-62.

Μία αξιοπρεπής ήττα για την ομάδα του Μεσολογγίου στο Ιβανώφειο, που είχε καλύτερους παίκτες τους Τζόρτζεβιτς, Παπαδιονυσίου και Αντωνάκη, ενώ δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα ο Πολίτης και ο Δεμερτζής που προερχόταν από ίωση.

Άπαντες πλέον τώρα στο στρατόπεδο του Χαρίλαου Τρικούπη στρέφουν το ενδιαφέρον στον εντός έδρας αγώνα του επόμενου Σαββάτου 23 Μαρτίου που για την 23η αγωνιστική στις 16:00 φιλοξενεί την ομάδα του Ιπποκράτη.

Δεκάλεπτα: 25-17, 45-31, 56-44, 77-62

Διαιτητές: Μπήτης - Ταρενίδης Στ. - Παπαγερίδης

Ηρακλής (Μέξας): Αγγελακόπουλος 8 (4/6 διπ., 6 ασίστ), Αθανασούλας 12 (3/7 τριπ., 6 ριμπ., 5 ασίστ), Σοκ 9 (1/7 τριπ., 5 ασίστ), Ρουτκάουσκας 7 (15 ριμπ.), Πολυτάρχου 14 (3/8 τριπ.), Λιάπης 8 (2/4 τριπ,, 4 κλεψ,), Κακαρούδης 9 (1/2 τριπ.), Μπένας 2, Καλαϊτζίδης 6 (2/3 τριπ.), Γιαννακίδης, Τζουγκαράκης 2.

Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 17 (5/10 διπ., 6 ριμπ.), Γυφτάκης, Παπαδιονυσίου 10 (4/7 διπ., 4 ριμπ., 3 ασίστ, 4 κλεψ.), Ντόβας 5 (1/4 τριπ.), Αδαμόπουλος 2, Ξηρός, Σταυρόπουλος 2, Χατζηκυριακίδης 3 (1), Δεμερτζής 5 (1/2 τριπ.), Αντωνάκης 12 (1/4 τριπ., 7 ριμπ.), Γκάτζιος 2, Πολίτης 4.