Νίκη επί του Ανατόλια και 5Χ5 για τον Χαρίλαο Τρικούπη!

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΣΑΑΚ Ανατόλια 72-65

Την 5η του νίκη σε ισάριθμα παιγνίδια πέτυχε στο Κλειστό του Μεσολογγίου ο Χαρίλαος Τρικούπης, με σκορ 72-65 επί της μαχητικής ομάδας του Ανατόλια και έμεινε μόνος αήττητος στο πρωτάθλημα, μετά την ήττα του ΑΟ Αγρινίου στο Ναύπλιο.

Οι γηπεδούχοι αυτή τη φορά δεν έφτασαν στα υψηλά επίπεδα απόδοσης των προηγούμενων αγώνων τους, καθώς ήταν φανερή η κούραση των παικτών από το παιγνίδι της Τετάρτης στην Αθήνα και την υπερπροσπάθεια για να έρθει η μεγάλη νίκη επί του Διαγόρα.

Πάντως, ο Τρικούπης αν και δεν ήταν καλός επιθετικά, κατάφερε να έχει το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα και σε κάθε περίοδο να αυξάνει σιγά – σιγά τη διαφορά στο σκορ, που έφτασε δύο φορές στο +19, όμως ένα σερί 11-0 των φιλοξενούμενων στο τελευταίο 4λεπτο έκανε την ήττα τους πιο αξιοπρεπή.

Γενικά ήταν ένα νευρικό ματς με δυνατές άμυνες και αστοχία στην επίθεση, γεγονός που οδήγησε σε χαμηλό σχετικά σκορ.

Τα ατού των γηπεδούχων δεν βρέθηκαν σε μεγάλη μέρα επιθετικά (Παπαδιονυσίου 12 με 7 ριμπ., Ράπτης 13), ενώ σημαντική ήταν η προσφορά των Βασιλόπουλου (7π. - 9 ασίστ), Αντωνάκη (5π.- 16 ριμπ.), Μάρκοβιτς (11π.), Σκουλίδα (10π.) και Ναούμη (8π.). Νευρικό ήταν το ξεκίνημα του παιγνιδιού με αρκετά λάθη, με τον Τρικούπη να μην έχει κανένα εύστοχο σουτ στο πρώτο 5λεπτο (μόνο 2/2 βολές του Μάρκοβιτς) και το Ανατόλια να προηγείται με σκορ 2-8.

Οι γηπεδούχοι θα αντιδράσουν και αφού αρχικά θα πλησιάσουν στο σκορ (9-11, στο 2.25΄΄), με σερί 5-0 θα κλείσουν την Α΄ περίοδο προηγούμενοι με 14-11.

Στη Β΄ περίοδο, χωρίς να αλλάξει η γενική εικόνα του παιγνιδιού, ο Τρικούπης θα καταφέρει να φθάσει στο +10 (23-13), με το πρώτο εύστοχο τρίποντό του (Αντωνάκης). Το Ανατόλια θα μειώσει στα μέσα της περιόδου στο -6 (25-19), όμως οι γηπεδούχοι θα φθάσουν ξανά σε διψήφια διαφορά και με τρίποντο του Σκουλίδα 2.18΄΄ πριν τη λήξη θα προηγηθούν 36-22, με το ημίχρονο να τελειώνει στο +9 για τον Τρικούπη (39-30).

Στα πρώτα 4.30΄΄ της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι θα καταφέρουν να παραμείνουν κοντά στο σκορ (46-40), αλλά ακολούθησε ένα σερί 13-0 των γηπεδούχων, που έστειλε τη διαφορά στο +19 (59-40, στο 1.43΄΄).Τελικά ένα 7-0 από το Ανατόλια στο τέλος της περιόδου θα γράψει το 59-47, διατηρώντας κάποιες μικρές ελπίδες για τη διεκδίκηση της νίκης.

Στην τελευταία περίοδο ο Τρικούπης θα ανεβάσει στροφές και θα φτάσει γρήγορα σε διαφορά ασφαλείας 20 πόντων (67-47) και 4.30΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα με τρίποντο του Οικονομόπουλου στο +18 (72-54), καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιγνίδι.

Στη συνέχεια ήρθε μία χαλάρωση των παικτών των γηπεδούχων που δεν σκόραραν ξανά και οι φιλοξενούμενοι με σερί 11-0 μείωσαν στο τελικό 72-65.

Μία δίκαια οπωσδήποτε νίκη για τους γηπεδούχους, που θα μπορούσε όμως να είναι πιο άνετη.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 39-30, 59-47, 72-65

Διαιτητές: Σκούτας – Θεοδωρόπουλος – Αργυρούδης.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Καλαμπάκος): Καζανάς, Μάρκοβιτς 11, Παπαδιονυσίου 12, Αντωνάκης 5(1), Ναούμης 8(2), Σαχπατζίδης, Ράπτης 13, Οικονομόπουλος 3(1), Τσαπατώρης, Μαργέλης 3(1), Βασιλόπουλος 7(1), Σκουλίδας 10(2).

ΣΑΑΚ ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Γερομίχαλος 11, Γκατζιάς 7(1), Παπαδόπουλος 6(1), Γαλανίδης 2, Καραποστόλου, Ασημακόπουλος 5, Ξενιτίδης, Καραγιαννίδης, Μπρόζος 12(2), Πιλκούδης 7, Τόζιος 7, Αμπατζάς 8(2).