Πρώτη εντός έδρας ήττα για το Μεσολόγγι Baxi από την ΑΕΚ

Μεσολόγγι Baxi – ΑΕΚ 66 – 87

Δεν κατάφερε το Μεσολόγγι ΒΑΧΙ να υψώσει ανάστημα απέναντι στην μεγάλη και έμπειρη σημερινή του αντίπαλο και ηττήθηκε φυσιολογικά από την ΑΕΚ με σκορ 66-87.

Οι φιλοξενούμενοι μετά το πρώτο 3λεπτο πήραν το προβάδισμα και χάρη στην ευστοχία τους στα τρίποντα, έφτασαν από την 1η περίοδο σε διψήφιες διαφορές και απλοποίησαν τα πράγματα από το πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας 8 τρίποντα και 56 πόντους (37-56).

Στην επανάληψη η ΑΕΚ είχε συνεχώς τον έλεγχο του παιγνιδιού, με την διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ 17 και 26 πόντων, οι γηπεδούχοι έδειχναν ότι δεν είχαν ούτε την ψυχολογία ούτε την δυνατότητα να πλησιάσουν στο σκορ και το τελικό 66-87 για την ΑΕΚ ήρθε απόλυτα φυσιολογικά και δίκαια.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στις περισσότερες κατηγορίες, σκόραραν 11 τρίποντα έναντι 4 του Μεσολογγίου, πήραν τα ριμπάουντ (29-41) και είχαν και 18 ασίστ (12 το Μεσολόγγι). Καλύτεροι παίκτες της σήμερα οι Λοτζέσκι, Ματσιούλις και Γκίκας.

Το Μεσολόγγι είχε και πάλι (όπως στον αγώνα του Περιστερίου) ένα μετριότατο πρώτο ημίχρονο, με αστοχία στην επίθεση και κακή προσήλωση στην αμυντική λειτουργία, με αποτέλεσμα να δεχθεί 56 πόντους και το έργο του να γίνει πολύ δύσκολο στη συνέχεια, απέναντι σε έναν από τους μεγάλους της Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν σοβαροί και διαβασμένοι και κατάφεραν να αδρανοποιήσουν ουσιαστικά τον πρώτο σκόρερ των γηπεδούχων, τον Γκριν, που σήμερα είχε 0/5 τρίποντα και μόλις 7π. Κορυφαίος σήμερα για το Μεσολόγγι ήταν ο Μπράουν, που με τα καρφώματά του έφτασε τους 17π. με 4 ριμπ. και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Αγραβάνης (13π.-3ριμπ.-3 ασίστ) και Φέργκιουσον (10π. με 2/3 τρίπ.).

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τον Γκριν λίγο μετά το πρώτο δίλεπτο με 2/2β. να δίνει στο Μεσολόγγι το προβάδισμα με 7-6, για τελευταία όμως φορά στο παιγνίδι. Ακολούθησε καταιγισμός τριπόντων από την ΑΕΚ, που βρήκε ελεύθερα σουτ (3 ο Λοτζέσκι και 1 ο Γκίκας) και το σκορ έγινε 11-20 λίγο πριν τα μέσα της περιόδου, οδηγώντας τον Καλαμπάκο σε τάιμ άουτ. Δεν άλλαξαν όμως τα πράγματα, με το Μεσολόγγι να είναι άστοχο, ο Γκριν καλά κλεισμένος και άστοχος, η ΑΕΚ υπερίσχυσε και στα ριμπάουντ (5/13 στην 1η περίοδο), με αποτέλεσμα στη λήξη της περιόδου με 5 πόντους του Ρογκαβόπουλου η ΑΕΚ να φτάσει σε διαφορά 15 πόντων (17-32), κάνοντας εύκολη την συνέχεια.

Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση στην άμυνα και κατάφεραν να μειώσουν δύο φορές στο -9 (24-33 και 28-37 στο 4λεπτο), σκοράροντας κυρίως με βολές. Όμως η συνεχιζόμενη αστοχία τους στα μακρινά σουτ επέτρεψε στην ΑΕΚ να επιβάλλει ξανά τον ρυθμό της και να φτάσει σε μέγιστη διαφορά 19 πόντων, με 31-50 2΄ λεπτά πριν τη λήξη και με 37-56 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη με τα πράγματα να έχουν απλοποιηθεί για τους φιλοξενούμενους, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάπως, όπως και το σκοράρισμα. Ισορροπημένη ήταν η 3η περίοδος με την ΑΕΚ να φτάνει γρήγορα στην υψηλότερη διαφορά υπέρ της στο +22 (39-61), το Μεσολόγγι να προσπαθεί και παίρνοντας σκορ στην επίθεση από τους Αμερικάνους του να μειώνει μέχρι τους 17 (46-63), με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 50-68 για την ΑΕΚ, που φαινόταν να κρατά την νίκη στα χέρια της.

Δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα στην τελευταία περίοδο, με το Μεσολόγγι να μειώνει πάλι στους 17π. (55-72) χάρη σε 5 πόντους του Μπράουν, αλλά η ΑΕΚ θα αντιδράσει αμέσως και με τρίποντο του Λοτζέσκι θα φτάσει στο +24 (57-81) 5΄ λεπτά πριν τη λήξη.

Στη συνέχεια το ενδιαφέρον του αγώνα ατόνησε, η ΑΕΚ έφτασε την διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο +26 (61-87) και με τρίποντο του Μοτσενίγου γράφτηκε το τελικό 66-87, με την ΑΕΚ να παίρνει μία άνετη νίκη.

Δεκάλεπτα: 17-32, 20-24, 13-12, 16-19.

Διαιτητές: Αναστόπουλος – Συμεωνίδης – Τσολάκος.

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ ΒΑΧΙ (Καλαμπάκος): Γκριν 7, Φέργκιουσον 10(2) , Αγραβάνης 13(1), Αμάρντι 2, Μπράουν 17, Λάνγκφορντ 4, Χονδρογιάννης 2, Σαχπατζίδης 2, Μοτσενίγος 5(1), Χατζηνικόλας 2, Γράβας 2, Ναούμης.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 12, Λάνγκφορντ, Ματσιούλις 13(1)Γιάνκοβιτς 4(1), Κατσίβελης 11(1), Ζήσης 5, Γόντικας 2, Γκίκας 11(3), Μωραΐτης, Λοτζέσκι 14(4), Ρογκαβόπουλος 7(1), Μαυροειδής 8.

Επιμέλεια: Μιλτιάδης Ζαβέρδας