Νίκη και πρόκριση στα πέναλτι για τον Αλικυρναϊκό επί του ΑΟ Χάλκειας για το κύπελλο

Σε ένα παιχνίδι με πάρα πολλές ευκαιρίες και αμφισβητούμενες φάσεις η ομάδα του Αγίου Θωμά πήρε την νίκη απέναντι στον Α.Ο. Χάλκειας με 2-4 στα πέναλτι και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Αιτωλοακαρνανίας.

Το σκορ άνοιξε στο 7′ Ο Μάνθος με κοντινό πλασέ κάτω από έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων ότι βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Το 1-1 έκανε ο Στεφανιδέλης με εντυπωσιακό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή. Η ομάδα της Χάλκειας όμως δυο λεπτά αργότερα στο 32′ θα βρεθεί πάλι πίσω στο σκορ ύστερα από το γκολ που σημείωσε ο Σκαρλάτος πάλι κάτω από έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη η ομάδα της Χάλκειας πίεσε πιο πολύ και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 86′ με τον Αλμπάνη ένα γκολ που διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι ότι ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ο νικητής του αγώνα που θα αντιμετωπίσει τον Αράκυνθο Ματαράγκας κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι με τους φιλοξενούμενους να  σημειώνουν 4 εύστοχα έναντι 2 των γηπεδούχων.

Το φιλμ του αγώνα:

7′ ΓΚΟΟΟΛ Ο Μάνθος με κοντινό πλασέ θα στείλει την μπάλα στα δίκτυα κάτω από έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων

9′ Εκτέλεση φάουλ του Κάκκου η μπαλα άουτ.

18′ Εκτέλεση φάουλ  του Γιαβρούτα μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.

26′ Εκτέλεση φάουλ του Δάλλα η μπάλα θα περάσει άουτ.

27′ Σουτ του Νασόπουλου μπλοκάρει ο τερματοφύλακας

29′ Σουτ του Μάνθου μέσα από τη μεγάλη περιοχή η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

30′ ΓΚΟΟΟΛ Με δυνατό σουτ του Στεφανιδέλης θα στείλει την μπάλα στα δίκτυα 1-1

32′ ΓΚΟΟΟΛ Ο Σκαρλάτος με κοντινή κεφαλιά θα  στείλει την μπάλα στα δίκτυα με του γηπεδούχους να ζητούν οφσάιντ 1-2

47′ Σέντρα ο Γαβρίνας προβολή ο Κουφός θα διώξει σε κόρνερ ο Ανδρεόπουλος.

54′ Σουτ του Αλμπάνη η μπάλα άουτ.

60′ Τετ α τετ ο Κουφός πλασέ άουτ

61’Οι γηπεδούχοι θα ζητήσουν πέναλτι ο διαιτητής θα δώσει έμμεσο θα το εκτελέσει ο Βαλής η μπάλα θα χτυπήσει στο τοίχος και θα απομακρυνθεί.

68′ Εκτέλεση φάουλ του Κάκκου κεφαλιά ο Κάπο η μπάλα στο δοκάρι

84′ Σουτ του Αδραχτά η μπάλα άουτ.

86′ ΓΚΟΟΟΛ Ο Αλμπάνης με κοντινό πλασέ θα στείλει την μπάλα στα δίκτυα κάτω από διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων ότι βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. 2-2

Παράταση

102′ Δεύτερη κίτρινη για σκληρό μαρκάρισμα στον Ζέρβα ο Άγιος Θωμάς με δέκα παίκτες.

106′ Σουτ του Αδραχτά η μπάλα άουτ.

108′ Εκτέλεση φάουλ του Δάλλα εντυπωσιακά ο Ανδρεόπουλος θα διώξει σε πλάγιο.

121’Τετ τα τετ ο Κέσκος θα διώξει σε κόρνερ ο Ανδρεόπουλος

125’ Σουτ του Αδραχτά η μπάλα άουτ.

Σε λίγη ώρα θα έχετε την ευκαιρία να δείτε τις καλύτερες φάσεις και γκολ του αγώνα από το Nafpaktianews.gr

Διαιτητής του αγώνα ο κ. Ντζάνης με βοηθούς τον κ. Ροδάτο και . Κορδολαίμη.

Α.Ο. Χάλκειας: Ανδρεόπουλος, Χατζηανδρέου, Βαλής, Νασόπουλος, Κάκκος Δ., Μυλωνάς Χρ.(45’Αλμπάνης), Ψυχογιός(65′ Κάπο), Κάκκος Ν.(77′ Δαδάνης),Στεφανιδέλης(72’Αδραχτάς), Γιαβρούτας,Μυλωνάς Αθ..

Αλικυρναϊκος: (Δημητρης Ξηρός) Μπράτσικας, Κόκορης, Τριαφιάτης Σ.(92′ Κέσκος), Ζέρβας, Δάλλας, Σκαρλάτος, Τριαφιάτης Γ. (75’Παπανικολάου), Παλιάτσας, Γαβρίνας, Μάνθος (‘ Χολέβας), Κουφός (113′ Τσαλαφούτας).