Νίκη για τον Λέων Μεσολογγίου στην Κέρκυρα

Κατηγορία: ΑΣ Λέων

Σκληρό παιχνίδι με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν πραγματοποιήθηκε σήμερα το μεσημέρι στο ΕΑΚ Κέρκυρας με τον Λέοντα Μεσολογγίου να κατακτά την 11η νίκη του κερδίζοντας τον Λέοντα Κέρκυρας με 47-42.

Κομβικός ο Τριπολίδης έχοντας 17 πόντους από την ομάδα του Σωτήρη Φαράντου με τον Παύλου να σημειώνει και τους 7 πόντους του στο τελευταίο, κρίσιμο, δεκάλεπτο. Από τους γηπεδούχους 15 είχε ο Περούλης.

Χαμηλό το σκορ ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο με τον Λέοντα Μεσολογγίου να προηγείται με 13-6 στο 10΄ με τον Τριπολίδη να τον οδηγεί. Οι Μεσολογγίτες συνέχισαν να είναι καλύτεροι μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το οποίο τους βρήκε στο 28-17.

Η ομάδα του coach Γιώργου προσπάθησε να επανακάμψει στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους 10-5 μείωσε σε 33-27 στο 30΄ με το ντέρμπι να κρατά και στη συνέχεια και τους φιλοξενούμενους να κατορθώνουν να φύγουν με το διπλό με το τελικό 47-42.

Στο 11-5 ανέβηκε ο Λέων Μεσολογγίου με τον Λέοντα Κέρκυρας να υποχωρεί στο 8-8.

Τα δεκάλεπτα: 6-13, 17-28, 27-33, 42-47

Διαιτητές: Τούσης-Ντάγκας

Λέων Κέρκυρας (Γιώργος): Στεργίου Σ. 4, Καρδάμης 1, Σέκας 9(1), Τζιανούμης 1, Περούλης 15(1), Βλασερός, Γαρνέλης 4, Χονδρογιάννης 8(2).

Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος-Ντέκας): Τριπολίδης 17(3), Διαμαντόπουλος Ν. Διώτης, Παύλου Αλ., Ντέκας 8, Πάσσιος, Βεζύρης 2, Αλεφάντης 3(1), Γρατσινόπουλος 8(1), Στέφος, Παύλου Αγ. 7(2), Αλεξανδρόπουλος 2.

Πηγή: basket247.gr