Βαριά ήττα στη Λάρισα για το Μεσολόγγι Baxi

ΛΑΡΙΣΑ BREAD FACTORY – MΕΣΟΛΟΓΓΙ ΒΑΧΙ 84 – 58

Εύκολη ήττα για το Μεσολόγγι στο κλειστό της Νεάπολης στην Λάρισα με σκορ 84-58, που συνοδεύτηκε από μετριότατη εμφάνιση.

Υπάρχουν βέβαια δικαιολογίες, αφού η ομάδα αγωνίστηκε και πάλι χωρίς τον πρώτο της σκόρερ Γκριν, που έχει ακόμη ενοχλήσεις στο πόδι, αλλά και χωρίς την νέα της προσθήκη, τον Αμερικανό Γκότσερ, ενώ και ο Σαχπατζίδης που επέστρεψε από τραυματισμό έδειξε ότι δεν είναι ακόμη έτοιμος 100%. Όμως η γενική εικόνα της ομάδας δεν ήταν καλή, απέναντι σε έναν αντίπαλο που καιγόταν για την νίκη και το έδειξε μέσα στο γήπεδο.

Μόνο για ένα 5λεπτο κατάφερε το Μεσολόγγι να είναι ανταγωνιστικό και στη συνέχεια τα αρκετά και επιπόλαια λάθη (19 συνολικά σήμερα), που έδωσαν το δικαίωμα στους παίκτες της Λάρισας να έχουν 12 κλεψίματα, τα πολλά χαμένα ριμπάουντ (36-24 για τους γηπεδούχους που πήραν 15 επιθετικά) και η μέτρια περιφερειακή άμυνα, που επέτρεψε στους καλούς σουτέρ των γηπεδούχων να σημειώσουν 18 συνολικά τρίποντα, έφεραν φυσιολογικά και δίκαια την καθαρή ήττα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερους παίκτες τον Μπράουν που κυρίως με τα καρφώματά του έφτασε τους 17 πόντους και πήρε και 9 ριμπάουντ και τον Λόρενς που είχε 6π. με δύο τρίποντα, αλλά και 9 ασίστ, δείχνοντας ότι μπορεί να βοηθήσει την ομάδα στην συνέχεια.

Η Λάρισα στηρίχτηκε σε μία πολύ καλή τετράδα Αμερικανών (Μπράουν 16π., Γουέμπ 12π., Ρας 14π., Μπέρι 17π.), που πέτυχαν τα 15 από τα 18 τρίποντα της ομάδας.

Λίγο καλύτερα μπήκε το Μεσολόγγι στο παιγνίδι και προηγήθηκε στο σκορ με 5-9, κρατώντας το προβάδισμα μέχρι το πρώτο πεντάλεπτο (8-9). Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική, αφού τα αρκετά λάθη έδωσαν στους γηπεδούχους εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και σε συνδυασμό με την ευστοχία τους στα σουτ τριών πόντων (5/11 στην 1η περίοδο), η Λάρισα έφτασε την διαφορά στο +11 (25-14), παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα. Η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε τελικά με σκορ 27-20.

Στην 2η περίοδο το Μεσολόγγι διόρθωσε την κακή μέχρι εκείνη την στιγμή άμυνά του και δεχόμενο μόνο 5 πόντους από την Λάρισα για 7 λεπτά περίπου, κατάφερε με τρίποντο του Λόρενς να μειώσει στους 4 πόντους (32-28). Ακολούθησε όμως νέα βροχή τριπόντων από τους γηπεδούχους (4 συνεχόμενα) και η Λάρισα με σερί 13-3 έφτασε στη λήξη του ημιχρόνου στο +14 (45-31) και έγινε το φαβορί για την νίκη.

Η 3η περίοδος είχε χαμηλό σκορ (13-14), χωρίς μεγάλες διακυμάνσεις. Το Μεσολόγγι ήταν προσεκτικό στην άμυνα, αλλά χωρίς καλές επιλογές στην επίθεση. Κυρίως με προσπάθειες του Χατζηνικόλα μείωσε δύο φορές ως το -8 (47-39 και 53-45), αλλά ένα 5-0 των γηπεδούχων στο τέλος της περιόδου έφεραν την διαφορά στο +13 (58-45), με τα περιθώρια να στενεύουν.

Πράγματι στην τελευταία περίοδο η διαφορά συντηρήθηκε συνεχώς πάνω από τους 12 πόντους, με το Μεσολόγγι να μην έχει πλέον την ψυχολογία και την δύναμη να αντιδράσει. Έτσι προς το τέλος του αγώνα η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους, κυρίως χάρη στα απανωτά τρίποντα του Μπέρυ και η Λάρισα έφτασε σε μία άνετη νίκη με σκορ 84-58.

Δεκάλεπτα: 27-20, 18-11, 13-14, 26-13.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Πουρσανίδης, Μπίκας.

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 16(4), Γουέμπ 12(2), Ρας 14(4), Κωττάς 4, Σμιθ 3, Καμάρας 3(1), Μπέρι 17(5), Τσιούλκας, Μόσιαλος, Μούρτος 9(1), Σπυρόπουλος 3, Παπαδάκης 3(1).

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 6(2), Χατζηνικόλας 11(1), Γράβας 11(1), Αμάρντι 8(2), Μπράουν 17 , Γκρην, Λάνγκφορντ, Χονδρογιάννης, Ναούμης, Σαχπατζίδης 2, Μοτσενίγος 3(1).