Πάλεψε.. αλλά στις κρίσιμες στιγμές δεν βρήκε τις λύσεις

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ ΒΑΧΙ – ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT 75 - 79

Αρκετά καλή ήταν σήμερα η εμφάνιση του Μεσολογγίου, που παρ΄ όλο που αγωνίστηκε χωρίς τον Πουαριέ, ήταν πολύ ανταγωνιστικό απέναντι στο φορμαρισμένο Λαύριο και κυνήγησε μέχρι το τέλος την νίκη, αλλά δεν τα κατάφερε και γνώρισε τελικά άλλη μία ήττα με σκορ 75-79, που το καθηλώνει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Το Λαύριο πήρε από την αρχή το προβάδισμα και το κράτησε σε όλη την διάρκεια του αγώνα, είτε με μικρές διαφορές 5-6 πόντων, είτε με διψήφιες, με μεγαλύτερη το +12 (25-37 στα μέσα της 2ης περιόδου και 37-49 στην αρχή της 4ης).

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να πλησιάσουν στο σκορ, κυρίως λόγω της μεγάλης αστοχίας τους στα τρίποντα (δεν πέτυχαν κανένα για τρεις περιόδους), αλλά και στις βολές. Όμως στην τελευταία περίοδο ήρθαν 3 τρίποντα από τους Γκότσερ (2) και Λάιονς, οι 9/18 βολές του πρώτου ημιχρόνου, στην επανάληψη έγιναν 9/10 και το Μεσολόγγι έγινε πολύ απειλητικό μειώνοντας στον πόντο (68-69), με 6.20΄΄ να απομένουν. Τελικά όμως υπερίσχυσε η εμπειρία των παικτών του Λαυρίου που βρήκαν την ψυχραιμία να διατηρήσουν το προβάδισμα και κερδίζοντας προς το τέλος και μερικά κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ, εξασφάλισαν έστω και με μεγάλη δυσκολία την νίκη με σκορ 79-75, έχοντας κορυφαίους τους Κάρτερ, Μουράτο και Ντιαλό. Από το Μεσολόγγι κορυφαίος σήμερα ο εκπληκτικός Σαχπατζίδης (29 ranking), με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον ακολούθησε ο Γκότσερ (17π. – 6ριμπ.). Καλή απόδοση είχαν και οι Ντέιβις, Λάιονς, Λόρενς.

Πιο καλά μπήκε το Λαύριο στο παιγνίδι. Με τρίποντο του Μουράτου πήρε αμέσως το προβάδισμα στο σκορ και είχε συνεχώς τον έλεγχο του αγώνα. Με μικρές διαφορές στην αρχή (4-8 και 8-12, το Λαύριο κατάφερε λίγο πριν το 6λεπτο να φτάσει σε νταμπλ σκορ (8-16). Μικρή η αντίδραση των γηπεδούχων, που στη λήξη της 1ης περιόδου μείωσαν στους 5 (18-23), με αιχμές στην επίθεση τους Γκότσερ και Λάιονς.

Καλό ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους και στην 2η περίοδο, που μετά από 2.30΄΄ λεπτά έφτασαν σε διψήφια διαφορά (21-31), με δύο καρφώματα του Βουλγαρόπουλου. Με δύο επιτυχημένα μπασίματα ο Χατζηνικόλας θα μειώσει σε 25-31, όμως θα ακολουθήσει ένα 6-0 για το Λαύριο, που με τρίποντο του Μαστρογιαννόπουλου θα φτάσει στην μέγιστη υπέρ του διαφορά, στο +12 (25-37). Οι γηπεδούχοι θα πιέσουν και θα μειώσουν πάλι το σκορ λίγο πριν τη λήξη της περιόδου σε 35-41 με δύο βολές του Λόρενς, αλλά το ημίχρονο θα ολοκληρωθεί με το Λαύριο στο +8 (35-43). Ένα ημίχρονο στο οποίο το Μεσολόγγι θα μπορούσε να είναι πολύ κοντά στο σκορ, αλλά η μεγάλη αστοχία των παικτών του στα τρίποντα (0/8) και το μόλις 50% στις βολές (9/18), δεν του το επέτρεψε.

Στην επανάληψη, μετά από 2΄ λεπτά αγώνα ο Ανοσίκε θα φέρει ξανά το Λαύριο στο +12 (37-49). Λίγο αργότερα, με 6.20΄΄ να απομένουν το Λαύριο θα είναι στο +11 (43-54) με εντυπωσιακό κάρφωμα του Μουράτου. Το Μεσολόγγι θα αντιδράσει και πάλι και με ένα γρήγορο 6-0 με πρωταγωνιστές τους Ντέιβις και Σαχαπατζίδη σ΄ αυτή την περίοδο, θα μειώσει στους 5 (49-54) και θα οδηγήσει τον Σερέλη σε τάιμ άουτ. Στη συνέχεια ο Κάρτερ με 6 συνεχόμενους πόντους θα δώσει στο Λαύριο διαφορά 11 πόντων (51-62), αλλά με πρωταγωνιστή τον εκπληκτικό σήμερα Σαχπατζίδη, το Μεσολόγγι θα μειώσει στους 8 (56-64) στη λήξη της 3ης περιόδου, με τους γηπεδούχους να διατηρούν ακόμη τις ελπίδες τους και μάλιστα χωρίς να έχουν ευστοχήσει σε τρίποντο στις τρεις πρώτες περιόδους (0/10).

Αυτό θα γίνει όμως στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με τον Λάιονς να ευστοχεί από την γραμμή των τριών πόντων και το Μεσολόγγι να μειώνει στο -5 (59-64). Το παιγνίδι θα αποκτήσει μεγαλύτερο ενδιαφέρον, με το Λαύριο να μην μπορεί πια να ξεφύγει στο σκορ και το Μεσολόγγι με ένα νέο τρίποντο του Γκόστερ και καλάθι του Λάνγκφορντ, θα γίνει πολύ απειλητικό μειώνοντας στον πόντο (68-69), με 6.20΄΄ να απομένουν και το παιγνίδι να παίρνει φωτιά. Όμως, το Λαύριο θα βρει γρήγορα δύο συνεχόμενα τρίποντα με τους Κόζι και Κάρτερ, θα φτάσει στο +7 (68-75) και θα αναπνεύσει, 4.30΄΄ πριν τη λήξη. Οι γηπεδούχοι ενέτειναν τις προσπάθειές τους για να διεκδικήσουν την νίκη. Ο Σαχπατζίδης με 1΄13΄΄ να απομένουν μείωσε σε 72-26, η άμυνα βγήκε, αλλά στη συνέχεια ο Λάιονς αστόχησε σε δύο κολλητά τρίποντα, χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει ξανά στον πόντο και ο Κόζι με 2/2 βολές έγραψε το 72-78 στα 20΄΄. Ο Γκότσερ με μακρινό τρίποντο θα δώσει κάποιες ελπίδες κάνοντας το 75-78 στα 11΄΄. Οι γηπεδούχοι θα κάνουν αμέσως φάουλ και ο Κόζι με ½ βολές θα γράψει το τελικό 75-79.

Δεκάλεπτα: 18-23, 17-20, 21-21, 19-15.

Διαιτητές: Παπαπέτρου – Παναγιώτου – Θεονάς.

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 3, Γκότσερ 17(2), Λάιονς 12(1), Γράβας 2, Ντέιβις 10, Λάνγκφορντ 6, Χονδρογιάννης, Ναούμης, Σαχπατζίδης 19, Μοτσενίγος, Χατζηνικόλας 4, Σταματογιάννης 2.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κόζι 10(2), Κάρτερ 16(2), Σάβατζ 5(1), Μουράτος 11(1), Ντιαλό 11, Περσίδης 1, Ντέιβις 3(1), Ερμείδης, Ανοσίκε 9, Γερομιχαλός 2, Βουλγαρόπουλος 6, Μαστρογιαννόπουλος 5(1).