Νίκη για τον Χαρίλαο Τρικούπη επί του Αμύντα με σούπερ Λεγκίκα!

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΟ Αμύντας 81 – 65

Με πολύ καλή απόδοση και σοβαρότητα στο παιχνίδι του ο Χαριλαος Τρικούπης, έφτασε σε μία ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του αξιόμαχου Αμύντα με σκορ 81-65, χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες.

Οι γηπεδούχοι, μετά από μία νευρική 1η περίοδο (12-15), πήραν στη συνέχεια το προβάδισμα στο σκορ (17-15) και δεν το έχασαν ξανά, σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Έχοντας έναν εκπληκτικό σήμερα Λεγκίκα, που με 7/9 τρίποντα διέλυσε το αντίπαλο καλάθι, ο Τρικούπης έκλεισε το ημίχρονο στο +8 (38-30) και στην επανάληψη έφτασε σε διψήφιες διαφορές, που έφτασαν μέχρι και το +18 (53-35 στο 5λεπτο της 3ης περιόδου και 75-57 περίπου 4΄ λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Το τελικό 81-65 έδωσε μία απόλυτα δίκαιη νίκη στον Χαρίλαο Τρικούπη, με τους παίκτες της ομάδας να χειροκροτούνται και πάλι θερμά από τους φιλάθλους.

Εξαιρετικός και πάλι ο Παπαδιονυσίου (13π. με 3/6τρίπ. – 5ριμπ. – 6ασίστ) και αρκετά καλός ο Βασιλόπουλος (13π. με 4/8τρ. – 8ασίστ). Θετική παρουσία είχαν και οι Αλίχοτζιτς, Δημητρακόπουλος και Λιάπης. Οι νικητές έκαναν σήμερα ρεκόρ τριπόντων (15/32), πήραν τα ριμπάουντ (33-27), ενώ είχαν και 20 ασίστ.

Από τον Αμύντα ξεχώρισαν οι Γκρέκας, Βύρλας και Αβάρε.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (9-8 στο 5λεπτο και 12-12, 1.32΄ πριν την λήξη της περιόδου, που τελικά έκλεισε με σκορ 12-15 για τον Αμύντα, αφού οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι στα μακρινά σουτ και η μπάλα δεν έφτανε εύκολα στον Αλίχοτζιτς κάτω από το καλάθι.

Στην αρχή της 2ης περιόδου οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα (18-15), με τρίποντο του Λεγκίκα και καλάθι και φάουλ του Αλίχοτζιτς και πιέζοντας αρκετά στην άμυνα, κατάφεραν λίγο αργότερα να φτάσουν στο +8 (25-17) με καλάθι του Λιάπη στον αιφνιδιασμό. Λίγο μετά το 5λεπτο με τρίποντο του Βασιλόπουλου έγινε το 30-23 και 2.10΄ πριν τη λήξη της περιόδου η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +10 (35-25), με νέο καλάθι του Λιάπη, που ήταν πολύ καλός σ΄ αυτό το διάστημα. Ο Αμύντας αντέδρασε και μείωσε σε 35-30, αλλά ο απίθανος σήμερα Λεγκίκας με νέο τρίποντο, έγραψε το 38-30 για την ομάδα του, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Πολύ αποτελεσματικός από μακριά ο Τρικούπης στο πρώτο μισό της 3ης περιόδου, σημείωσε 4 τρίποντα με τους Αγγέλου, Παπαδιονυσίου, Βασιλόπουλο και Λεγκίκα και έφτασε έτσι την υπέρ του διαφορά στους 20 πόντους (55-35), καθαρίζοντας σχεδόν το παιγνίδι. Όμως ο μαχητικός Αμύντας, σημειώνοντας κι αυτός με την σειρά του 4 τρίποντα, κατάφερε να κατεβάσει την διαφορά στους 9 πόντους (59-50), στη λήξη της περιόδου, μην αφήνοντας τους γηπεδούχους να επαναπαυθούν.

Στο πρώτο μισό της 4ης περιόδου ο Αμύντας πάλεψε για να κρατηθεί ζωντανός στη διεκδίκηση της νίκης, με το σκορ να είναι στο +11 (68-57). Στο σημείο αυτό όμως, ένα σερί 7-0 από τον Τρικούπη, που ολοκληρώθηκε με νέο τρίποντο του Λεγκίκα, έστειλε την διαφορά στο +18 (75-57), με 3.49΄ να απομένουν, με το ματς να έχει ουσιαστικά κριθεί. Στη συνέχεια ο Τρικούπης δεν αντιμετώπισε προβλήματα, κράτησε την υπέρ του διαφορά σταθερά πάνω από τους 15 πόντους και έφτασε άνετα στο τελικό 81-65.

Δεκάλεπτα: 12-15, 26-15, 21-20, 22-15.

Διαιτητές: Αναστόπουλος – Καρπάνος – Κανελλόπουλος.

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 8(1), Καζανάς, Παγούρας, Βασιλόπουλος 13(3), Παπαδιονυσίου 13(3), Λιάπης 5, Αγγέλου 3(1), Χείλαρης 5, Στάθης, Λεγκίκας 21(7), Αλίχοτζιτς 13.

ΑΟ Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος, Αβάρε 15(4), Αουτερβάαλ, Ζούπας 1, Τοπάλι 4, Σιούντρης 5(1), Γκρέκας 12(3), Κουκούνιας 2, Γιούση, Γκάτζο 6(2), Μπέλη 9(1), Βύρλας 11.