Ήττα στην Αμαλιάδα για τον Χαρίλαο Τρικούπη 70-63

Κοροϊβος Αμαλιάδας – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 70 – 63

Δεν τα κατάφερε να αποφύγει την ήττα ο Τρικούπης στην Αμαλιάδα, αφού ο Κόροιβος έπαιξε πιο δυναμικά, είχε το προβάδισμα στο σκορ σχεδόν σε όλο το παιχνίδι και έφτασε δίκαια στη νίκη με σκορ 70-63.

Οι γηπεδούχοι απέδειξαν το πόσο σκληρή έδρα διαθέτουν και είχαν καλύτερο παίκτη τους τον Παπαρέγκα (16π. – 8ριμπ. 3ασίστ) και πολύ καλούς τους Μίτροβιτς και Κάππο.

Οι παίκτες του Τρικούπη δεν έδειξαν την πυγμή και την μαχητικότητα που χρειάζεται για να πάρεις τη νίκη σε μια πολύ δύσκολη έδρα και είχαν αρκετά προβλήματα σήμερα, κυρίως στην επίθεση.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Βασιλόπουλος ήταν αυτός που με 16π. κράτησε επιθετικά τον Τρικούπη, αλλά στο 2ο ημίχρονο σκόραρε μόνο με 4 βολές.

Αντίθετα οι Παπαδιονυσίου και Αλίχοτζιτς δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα κι αυτό στοίχισε στους φιλοξενούμενους. Η διαφορά έκλεισε στο +9 για τον Κόροιβο στο ημίχρονο (43-34) και στην 3η περίοδο στο +15 (58-43).

Ο Τρικούπης προσπάθησε δύο φορές να επιστρέψει στο παιγνίδι στην 4η περίοδο, μειώνοντας στους 8 (60-52)κ και στους 7 (68-61), αλλά δεν είχε την δύναμη και την προσήλωση για να ολοκληρώσει την ανατροπή. Σ΄ αυτό συνετέλεσαν τα αρκετά χαμένα ριμπάουντ (40-31 υπέρ του Κοροίβου), τα 20 από τα οποία ήταν επιθετικά και τα αρκετά λάθη (12-19 υπέρ του Κοροίβου).

Από τον Τρικούπη ξεχώρισε ο Βασιλόπουλος (20π. με 4/9τρ.), κατά διαστήματα ο Χείλαρης (13π.) και κάπως οι Αγγέλου, Λιάπης.

Με δυνατές άμυνες κι από τις δύο πλευρές ξεκίνησε το παιγνίδι, με τον Τρικούπη να είναι κάπως άστοχος και τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων, 10-5 αρχικά και 17-12 με ένα 3λεπτο να απομένει. Όμως οι παίκτες του Τρικούπη θα βρουν εύστοχα τρίποντα με τους Βασιλόπουλο (3 συνολικά στην 1η περίοδο) και Χείλαρη και 45΄΄ πριν τη λήξη θα προσπεράσουν για πρώτη φορά στο σκορ με 19-20, με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με 21-20 για τον Κόροιβο με καλάθι του Μαστόρου.

Στον ίδιο ρυθμό το παιχνίδι και στη 2η περίοδο, με τον Τρικούπη να δυσκολεύεται να σκοράρει, βρίσκοντας μόνο ένα τρίποντο με τον Λιάπη σε ολόκληρο το πρώτο 4λεπτο, με τον Κόροιβο να φτάνει και πάλι στο +5 (28-23). Στη συνέχεια όμως ο Τρικούπης αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Βασιλόπουλο, που ήταν ασταμάτητος στο πρώτο ημίχρονο (16π. με 4 τρίποντα), με σερί 9-2 πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 30-32, με 3΄53΄΄ να απομένουν, οδηγώντας τους γηπεδούχους σε τάιμ άουτ. Αμέσως μετά την επανέναρξη του παιγνιδιού ο Κόροιβος πήρε ξανά τον έλεγχο του αγώνα και με 4 πόντους του Παπαρέγκα και τρίποντο του Μίτροβιτς προηγήθηκε με 38-32 και στη συνέχεια κάποια λάθη των παικτών του Τρικούπη επέτρεψαν στον Κόροιβο να φτάσει σε διψήφια διαφορά (43-32) με καλάθι του Ναούμη. Ο Λεγκίκας σκόραρε στην εκπνοή και έγραψε το 43-34, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Ένα πρώτο ημίχρονο που ο Τρικούπης είχε μόνο τον Βασιλόπουλο διακριθέντα και σκόρερ, με τους υπόλοιπους να μην βοηθούν ουσιαστικά, με τον Αλίχοτζιτς να μην τροφοδοτείται εύκολα και να είναι εκτός παιγνιδιού.

Ακόμη χειρότερα έγιναν τα πράγματα για τον Τρικούπη στην 3η περίοδο, αφού εγκλωβισμένος επιθετικά στο πρώτο 5λεπτο (πέτυχε μόνο 2 πόντους με τον Αγγέλου) και χάνοντας και αρκετά ριμπάουντ στην άμυνα, είδε τον Κόροιβο να φτάνει την υπέρ του διαφορά στο +13 (49-36).

Με τον Βασιλόπουλο να έχει σιωπήσει (κάθησε και λίγο στον πάγκο) και τις κακές επιλογές στην επίθεση να συνεχίζονται, ο Παπαρέγκας 2.35΄΄ πριν την λήξη της περιόδου έγραψε το 54-38, ο Χείλαρης απάντησε με 5 συνεχόμενους πόντους γράφοντας το 54-43, αλλά και πάλι ο πολύ καλός Παπαρέγκας με τρίποντο και μία εύστοχη βολή στην εκπνοή της περιόδου, έγραψε το 58-43, δίνοντας στην ομάδα του αέρα 15 πόντων, φέρνοντάς την κοντά στη νίκη.

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου ο Κόροιβος έφτασε στην μέγιστη υπέρ του διαφορά, στο +17 (60-43), αλλά ο Τρικούπης με δύο τρίποντα από τους Χείλαρη και Λιάπη κι ένα έμμεσο τρίποντο από τον Λεγκίκα (καλάθι και φάουλ), με σερί 9-0 θα μειώσει στους 8π. (60-52) και θα ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης, με 6΄45΄΄ να απομένουν για την λήξη. Στη συνέχεια όμως κόλλησε πάλι επιθετικά (για αρκετή ώρα σκόραρε μόνο με βολές) και ο Κόροιβος βρίσκοντας δύο ελεύθερα τρίποντα από τους Κάππο και Μιχαλούτσο, έφτασε στο +14 (68-54), 3.32΄΄ πριν τη λήξη.

Ο Τρικούπης έκανε την τελευταία του προσπάθεια και με σερί 7-0 μείωσε στους 7π. (68-61) με τρίποντου του Αγγέλου, 2.09΄΄ πριν το τέλος. Όμως τα αρκετά χαμένα ριμπάουντ και η πίεση του χρόνου που απέμεινε δεν επέτρεψαν κάτι καλύτερο στην ομάδα του Μεσολογγίου, με το τελικό 70-63 να βρίσκει δίκαιο νικητή τον Κόροιβο.

Δεκάλεπτα: 21-20, 22-14, 15-9, 22-20.

Διαιτητές: Μάνος – Θεοδωρόπουλος – Καλογερόπουλος.

Κοροϊβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Παπαρέγκας 16(1), Ναούμης 7(1), Μίτροβιτς 13(1), Ετζιάκα, Κατσαβόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 3, Κάππος 12(2), Μιχαλούτσος 5(1), Μαστόρος 2, Γκαβασιάδης 4, Τάταρης 8.

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 2, Καζανάς, Στράτος, Βασιλόπουλος 20(4), Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης 6(2), Αγγέλου 7(1), Χείλαρης 13(3), Στάθης, Λεγκίκας 8, Αλίχοτζιτς 4.