Έχασε από τον Ιωνικό, έχασε και τη διαφορά το Μεσολόγγι Baxi

ΙΩΝΙΚΟΣ HELLENIC COIN – ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ ΒΑΧΙ 100-85

Μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο κατάφερε το Μεσολόγγι ΒΑΧΙ να βρίσκεται στη διεκδίκηση της νίκης στο κλειστό της Νίκαιας, με τη διαφορά να είναι μόλις στους 3 πόντους (76-73), αλλά τελικά δεν άντεξε μέχρι το τέλος και οδηγήθηκε δίκαια στην ήττα με σκορ 100-85, δεχόμενο την πρώτη του κατοστάρα στο πρωτάθλημα της Α1 και χάνοντας συγχρόνως και τη διαφορά των 13 πόντων, με την οποία είχε νικήσει στο παιγνίδι του πρώτου γύρου.

Έγινε ένα ανοιχτό και γρήγορο παιγνίδι με πολλά σουτ τριών πόντων και από τις δύο πλευρές (13/30 ο Ιωνικός, 11/30 το Μεσολόγγι). Ο Ιωνικός έφτασε δίκαια στη νίκη, καθώς από την αρχή του αγώνα είχε τα ηνία και το προβάδισμα στο σκορ και έφτασε αρκετές φορές σε διψήφιες διαφορές.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλά επιθετικά διαστήματα στο παιγνίδι τους, μειώνοντας τη διαφορά στο 2ο ημίχρονο μέχρι τους 3 πόντους (66-63 και 76-73), αλλά ποτέ δεν κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ.

Καλύτεροι από τους γηπεδούχους οι Σμιθ 23(4), Χουγκάζ 17(3), Μαυροκεφαλίδης 16(1) και Τολιόπουλος 15(3).

Από το Μεσολόγγι, που για να καταφέρει να μείνει στην κατηγορία θα πρέπει να βελτιώσει αισθητά την αμυντική του λειτουργία και να περιορίσει τα εύκολα λάθη, κορυφαίος ήταν ο Γκότσερ με 28π., 6/13τρίπ., 5ριμπ. και 4ασίστ. Καλοί και οι Γκριν (15π. με 2/7τρ.), Πουαριέ (12π., 5ριμπ.) και Λάνγκφορντ (9π., 5ριμπ., 5 ασίστ).

Χωρίς συγκέντρωση μπήκε στο παιγνίδι η ομάδα του Μεσολογγίου και με λάθος επιλογές στην επίθεση και χαλαρότητα στην άμυνα, που έδινε αμαρκάριστα τρίποντα στους αντιπάλους, βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ με 11-2, από 8 πόντους του Χουγκάζ, που είχε και 2/2 τρίποντα. Για 4.30΄΄ λεπτά το Μεσολόγγι είχε πετύχει μόλις 4 πόντους με τον Πουαριέ. Τότε άρχισε να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση ο Γκότσερ, που με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 17-12, 3.40΄΄ πριν τη λήξη. Όμως τα αρκετά λάθη των φιλοξενούμενων έδωσαν το δικαίωμα στον Ιωνικό με σερί 8-0 να φτάσει σε διψήφιες διαφορές (25-12, 1.50΄΄ πριν τη λήξη) και λίγο αργότερα με τρίποντο του Χόλογουελ σε νταμπλ σκορ (28-14). Ευτυχώς ένα ξύπνημα του Γκριν με 5 δικούς του πόντους, έκλεισαν την 1η περίοδο στο +9 για τον Ιωνικό (28-19).

Στην αρχή της 2ης περιόδου με άμυνα ζων-πρες στα ¾ του γηπέδου, το Μεσολόγγι δυσκόλεψε τον Ιωνικό και με δύο τρίποντα των Γκριν και Γκότσερ πλησίασε μέχρι και τους 3 πόντους (30-27) και να ξαναμπεί στο παιγνίδι. Όμως και πάλι κάποια εύκολα λάθη των φιλοξενούμενων, έδωσαν το δικαίωμα στον Ιωνικό να φτάσει και πάλι σε διψήφια διαφορά στο +10 (42-32 και 51-41), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 51-44, χάρη σε τρίποντο του Γκότσερ, ο οποίος ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου με 20π. και 4/8τρίπ. στο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης με νέο τρίποντο του Γκότσερ το σκορ έγινε 55-47 και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι θα υποπέσουν σε νέα λάθη και ο Ιωνικός με σερί 8-0 θα κάνει το σκορ 63-47, φτάνοντας στην μέγιστη υπέρ του διαφορά στο +16. Στο πρώτο 5λεπτο της 3ης περιόδου το σκορ θα γίνει 66-53, αλλά στη συνέχεια ένα 10-0 σερί των φιλοξενούμενων με 5 πόντους του Γκότσερ, θα φέρει τη διαφορά στους 3 πόντους (66-63), με τον Γκριν στην επόμενη επίθεση να αστοχεί σε τρίποντο που θα είχε φέρει την ισοφάριση.

Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 68-65 και με το παιγνίδι να έχει αποκτήσει μεγάλο ενδιαφέρον. Δυστυχώς η τελευταία περίοδος ήταν καταστροφική για την ομάδα του Μεσολογγίου, που μόνο στο πρώτο 5λεπτο ήταν ανταγωνιστική, με τον Λάνγκφορντ να μειώνει σε 76-73. Στη συνέχεια ήρθε η κούραση, οι κακές άμυνες και η αστοχία στα μακρινά σουτ και ο Ιωνικός με αιχμή προς το τέλος τον Τολιόπουλο, που σημείωσε 3 τρίποντα, έφτασε αρχικά με σερί 10-0 στο 86-73 και στο τελευταίο 3λεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν ουσιαστικά για την διαφορά των 13 πόντων του πρώτου γύρου.

Πιο σοβαρός και πιο εύστοχος ο Ιωνικός, πέτυχε και αυτόν τον στόχο, παίρνοντας τελικά και την νίκη και την διαφορά, με σκορ 100-85.

Δεκάλεπτα: 28-19, 23-25, 17-21, 32-20.

Διαιτητές: Σώμος – Παντελίδης – Κάρδαρης.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αγγέλου): Χόλιφιλντ, Σμιθ 23(4), Πετρόπουλος 3(1), Πριτζέτ 7, Χατζηκυριάκος, Βλάχος, Γιώτης, Μαυροκεφαλίδης 16(1), Χολογουέλ 13(1), Μουσταφά 6, Τολιόπουλος 15(3), Χουγκάζ 17(3).

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ ΒΑΧΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 4(1), Γκότσερ 28(6), Γκριν 15(2), Ντέιβις, Λάνγκφορντ 9(1), Ναούμης 4, Σαχπατζίδης 6, Χατζηνικόλας 7(1), Μοτσενίγος, Γράβας, Πουαριέ 12, Σταματογιάννης.