Αποχαιρέτησε το κύπελλο με ψηλά το κεφάλι ο Αλικυρναϊκός

Ο Αλικυρναϊκός Αγίου Θωμά έβαλε δύσκολα στη Φλόγα Παλαιομάνινας, με την ομάδα του Νίκου Μιμηγιάννη να παίρνει τελικά την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΑ στα πέναλτι με σκορ 5 - 4.

Ο κανονικός αγώνας και η παράταση έληξαν με σκορ 1 - 1 και η γηπεδούχος Φλόγα στη φυσική της έδρα πανηγύρισε την πρόκριση στη "ρώσικη ρουλέτα" των πέναλτι. Πολύ καλή εικόνα από την ομάδα του Σταμάτη Σαρρή, που έπαιξε σωστά και έβαλε πολύ δύσκολα στην αντίπαλό της.

Η Φλόγα προηγήθηκε νωρίς στο παιχνίδι με φάουλ του Νούλα στο 4ο λεπτό, όμως ο Αλικυρναϊκός με σωστή αμυντική λειτουργία κράτησε την αντίπαλό του μακρυά από την εστία του Γιάντσιου, χάνοντας μάλιστα και δύο πολύ καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Νούλας έχασε την ευκαιρία να δώσει σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του αστοχώντας σε πέναλτι και οι φιλοξενούμενοι έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση με γκολ του Τρυφιάτη με απευθείας εκτέλεση κόρνερ στο 83΄.

Στην παράταση η Φλόγα είχε ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς να νικήσει το Γιάντσιο και το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί ο Κέσκος έχασε το πρώτο πέναλτι του Αλικυρναϊκού, όμως ο Γιάντσιος έπιασε το πέναλτι του Νούλα και οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες με 4 - 4 στις πρώτες πέντε εκτελέσεις.

Ο Αθανασόπουλος έστειλε στο δοκάρι το έκτο πέναλτι και ο Χρήστος Χονδρογιάννης ευστόχησε δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του.

Το φιλμ του αγώνα

4΄ Γκολ. Εκτέλεση φάουλ του Νούλα από αριστερά, η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα και κατέληξε στα δίχτυα.

14΄ Ο Παπανικολάου με σουτ στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι του Ταράτσα.

16΄ Σέντρα του Τρυφιάτη Σ. ο Ζαχαράκης δεν έδιωξε σωστά και στο δεύτερο δοκάρι ο Παπανικολάου πιάνει το σουτ που απέκρουσε ο Ταράτσας.

49΄ Σουτ Κόκκαλη από το ύψος της περιοχής βρήκε στο χέρι του Ψαθά και ο Ντζάνης υπέδειξε το πέναλτι.

50΄ Ο Νούλας αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι, όμως στέλνει τη μπάλα στο δεξί δοκάρι.

60΄ Σέντρα Κουρσάρη από δεξιά, κεφαλιά του Κόκκαλη στο δεύτερο δοκάρι έφυγε ελάχιστα άουτ.

65΄ Κόρνερ Χονδρογιάννη ο Βαγγέλης Κοκκώνης πιάνει καρφωτή κεφαλιά που διώχνει σε κόρνερ ο Γιάντσιος.

70΄ Σουτ του Κόκκαλη έξω από την περιοχή διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Γιάντσιος.

83΄ Γκολ. Ο Τρυφιάτης Γ. με απευθείας εκτέλεση κόρνερ αιφνιδιάζει τον Ταράτσα και κάνει το 1 - 1.

90+4΄ Σέντρα Χονδρογιάννη ο Κόκκαλης πιάνει την κεφαλιά που απομακρύνει ο Γιάντσιος.

102΄ Σουτ του Τζουλιάνο πέρασε άουτ.

110΄ Σουτ του Κόκκαλη μέσα από την περιοχή έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Γιάντσιος.

111΄ Ψηλοκρεμαστό σουτ του Χονδρογιάννη λίγο έξω από την περιοχή διώχνει στο δεξί του "Γ" σε κόρνερ ο Γιάντσιος.