Ύψωσε το ανάστημα του κόντρα στο Μαρούσι ο Χαρίλαος Τρικούπης!

Γ.Σ Χαρίλαος Τρικούπης – Γ.Σ. Αμαρουσίου 97 – 86

Εξαιρετικός σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Μεσολογγίου ο Χαρίλαος Τρικούπης, επιβλήθηκε σχετικά άνετα του Γ.Σ. Αμαρουσίου με σκορ 97-86 και έδειξε να ξυπνά από τον λήθαργο των προηγούμενων αγώνων του, έχοντας στον πάγκο του τον Ηλία Μούτσιο, μετά την κοινή συναινέσει λύση της συνεργασίας με τον Ντίνο Καλαμπάκο.

Με αγωνιστικό πάθος που ξεχείλιζε, η ομάδα του Μεσολογγίου δεν άφησε κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν την νίκη και φτάνοντας από την 1η περίοδο σε διψήφια διαφορά, είχε συνεχώς τον έλεγχο του παιγνιδιού.

Με την διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ 10 και 16 πόντων, το Μαρούσι πίεζε συνεχώς, για να πλησιάσει στο σκορ. Οι παίκτες του Τρικούπη όμως, βγάζοντας πολλή ενέργεια στο παρκέ, απορρόφησαν την πίεση της 2ης και της 3ης περιόδου, κρατώντας την διαφορά στο +14 (69-55) και στην αρχή της 4ης περιόδου με ένα σερί 9-2 έφτασαν στο +21 (78-57), καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Αργότερα η διαφορά έφτασε και τους 23 πόντους (91-68), αλλά μία χαλάρωση και κάποια λάθη από πλευράς γηπεδούχων την ψαλίδισαν στη μέση, με το τελικό 97-86 να μοιάζει κολακευτικό για το Μαρούσι.

Μια απόλυτα δίκαιη νίκη για τον Χαρίλαο Τρικούπη, που απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας ύψωσε το ανάστημά του και επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και τις νίκες, χειροκροτούμενος θερμά στο τέλος από τους φιλάθλους του.

Οι γηπεδούχοι στηρίχτηκαν σήμερα στον εξαιρετικό Παπαδιονυσίου (20π. με 3τρίπ.- 5ριμπ.- 5ασίστ) και τους πολύ καλούς Αλίχοτζιτς (19π.- 12ριμπ.) και Βασιλόπουλο (20π. με 4τρίπ.).

Πήραν επίσης την μάχη των ριμπάουντ (37-32), με μόνα μελανά στοιχεία στο παιχνίδι τους, τις 10 χαμένες βολές (27/37) και την χαλάρωση των τελευταίων λεπτών, που επέφερε την μείωση της διαφοράς.

Από το Μαρούσι ξεχώρισαν οι Στασινός (14π. με 3τρίπ.- 8ασίστ), Σιδέρης (16π.), Ξυδάς (11π.).

Δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι και πήραν αμέσως το προβάδισμα με 7-2 στην αρχή και με 11-7 στο 5λεπτο με καλάθι του Χείλαρη. Σφίγγοντας κι άλλο την άμυνά τους, κατάφεραν με καλάθι και μία βολή του Παπαδιονυσίου να φτάσουν στο +7 (16-9) και στη συνέχεια οδηγώντας με την πίεση τους φιλοξενούμενους σε λάθη, έφτασαν λίγο πριν την λήξη της περιόδου σε διψήφια διαφορά (23-12), με τρίποντο του Λεγκίκα, ενώ ο Αλίχοτζιτς έγραψε το τελικό σκορ της 1ης περιόδου (25-14).

Στην αρχή της 2ης περιόδου ο Βασιλόπουλος κάθισε στον πάγκο με 3ο φάουλ και ανέλαβε δράση ο Παπαδιονυσίου, που με 5 συνεχόμενους πόντους του έφερε τη διαφορά στο +14 (36-22), λίγο μετά το 5λεπτο. Το Μαρούσι μείωσε το σκορ στους 10 πόντους (41-31) και το ημίχρονο έκλεισε 46-34 με καλάθι του Δημητρακόπουλου.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην 3η περίοδο, με το Μαρούσι να προσπαθεί να γίνει απειλητικό, αλλά η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων να παραμένει διψήφια. Ο Παπαδιονυσίου με νέο τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +16 (56-40), λίγο πριν το 5λεπτο, το Μαρούσι με ένα λεπτό να απομένει μείωσε με τρίποντο ξανά στους 10 (65-55) και ο Αλίχοτζιτς με δύο δικά του καλάθια μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, έγραψε το 69-55 στη λήξη της 3ης περιόδου.

Στην αρχή της 4ης περιόδου κρίθηκε οριστικά το παιγνίδι, καθώς δύο απανωτά τρίποντα από τους Παπαδιονυσίου και Βασιλόπουλο και ένα έμμεσο τρίποντο από τον Στάθη, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +21 (78-57) για τους γηπεδούχους. Το παιχνίδι στη συνέχεια άνοιξε, με το Μαρούσι να μειώνει προσωρινά στους 15π. (81-66), αλλά ο Βασιλόπουλος με νέο τρίποντο έδωσε στη διαφορά την μέγιστη τιμή της (91-68), 4:22΄ πριν το τέλος του παιxνιδιού.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έχασαν λίγο την συγκέντρωσή τους, υπέπεσαν σε κάποια εύκολα λάθη και το Μαρούσι βρήκε την ευκαιρία να μειώσει στο τελικό 97-86, κάνοντας πιο αξιοπρεπή την ήττα του.

Δεκάλεπτα: 25-14, 21-20, 23-21, 28-31.

Διαιτητές: Τζιοπάνος – Λουλουδιάδης – Δέλλας.

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 4, Καζανάς, Παγούρας, Βασιλόπουλος 20(4), Παπαδιονυσίου 18(3), Λιάπης 4, Αγγέλου 10, Χείλαρης 12, Στάθης 7, Λεγκίκας 3(1), Αλίχοτζιτς 19.

Γ.Σ. Αμαρουσίου (Σκαραφίγκας): Τζωρτζάκης, Στασινός 14(3), Παπαγιάννης 5(1), Ξυδάς 11(1), Ξύδης 4, Προΐσκος 3(1), Σιδέρης 16, Μαργέλης 9, Παπαγεωργόπουλος 3, Αρνόκουρος 3, Κωνσταντακόπουλος 7(1), Γκαγκαλούδης 11(2).

Επιμέλεια: Μιλτιάδης Ζαβέρδας