Εύκολο απόγευμα στη Βέροια.. δεν ήρθε το ''δώρο'' από το Μαρούσι για τον Χ.Τρικούπη!

Φίλιππος Βέροιας – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 48 – 82

Άνετο πέρασμα του Τρικούπη από την Βέροια με διαφορά 34 πόντων (48-82), απέναντι στον αδύναμο Φίλιππο, με την ομάδα του Μεσολογγίου να έχει πλέον στρέψει την σκέψη της στα ματς των playoff ανόδου, όπου κατα πασα πιθανότητα θα βρεθεί αντιμέτωπη με τον Τρίτωνα.

Ο Τρικούπης με όπλα το 44% στα τρίποντα (14-32), τις 19 ασίστ και τα 9 κλεψίματα, δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη, αφού πήρε διαφορά 9 πόντων (32-41) στο ημίχρονο και στη συνέχεια κυριάρχησε πλήρως, με το σκορ του δεύτερου ημιχρόνου να ανέρχεται στο εντυπωσιακό 16-41.

Κορυφαίοι σήμερα οι Παπαδιονυσίου (17π.-3 ριμπ.- 4 ασίστ), Σοκ (13π. με 4/6τρ.- 6 ασίστ) και Λιάπης (18π. με 4/8τρ.).

Με πρωταγωνιστή τον Παπαδιονυσίου, που σκόραρε 9 πόντους στο πρώτο 6λεπτο, ο Τρικούπης θα πάρει από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα (6-10 στο 5λεπτο και 8-14, 3.46΄΄ πριν το τέλος), αν και ήταν άστοχος στα μακρινά σουτ. Στη συνέχεια ο Σοκ ευστοχώντας στο πρώτο τρίποντο για την ομάδα του, θα κερδίσει και φάουλ και βάζοντας και την βολή, θα δώσει στον Τρικούπη προβάδισμα 8 πόντων (10-18). Οι γηπεδούχοι σκοράροντας κυρίως κοντά στο καλάθι θα μειώσουν στους τρεις (15-18), αλλά ο Λιάπης με 4 δικούς του πόντους στο τελευταίο λεπτό, θα στείλει τη διαφορά στο +7 (15-22) στη λήξη της 1ης περιόδου.

Σε διαγωνισμό τριπόντων εξελίχθηκε η 2η περίοδος, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν 9 φορές από την γραμμή των 6.75μ. (4 ο Φίλιππος και 5 ο Τρικούπης). Αρχικά η διαφορά έπεσε στους 4 (20-24), αλλά στη συνέχεια ο Παπαδιονυσίου με καλάθι και τρίποντο και ο Σαχπατζίδης με νέο τρίποντο στην πρώτη του προσπάθεια στο παιγνίδι, ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο, στο +11 (21-32), με 5.54΄΄ να απομένουν. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τρίποντα, αλλά το ίδιο έκαναν και οι Σοκ και Λεγκίκας για τον Τρικούπη, με τη διαφορά να παραμένει στο +11 (27-38), 3.26΄΄ πριν τη λήξη της 2ης περιόδου, με το ημίχρονο να βρίσκει τελικά τον Τρικούπη στο +9 (32-41), με τρίποντο του Χείλαρη.

Καταιγιστικός ο Τρικούπης από την γραμμή του τριπόντου στην 3η περίοδο, καθώς πέτυχε τους 15 από τους 17 πόντους του με σουτ 3 πόντων (2 ο Σοκ και 3 ο Λιάπης). Με το ξεκίνημα της περιόδου ο Σοκ με τρίποντο έγραψε το 32-44 και πλέον η διαφορά έμεινε σταθερά πάνω από τους 10 πόντους. Με το σκορ 39-49 και 3.15΄΄ να απομένουν για την λήξη της περιόδου, ανέλαβε δράση ο Λιάπης από την γραμμή των 6.75μ. και τελείωσε το ματς. Έτσι, με 3 συνεχόμενα τρίποντά του (το τελευταίο εκτός ισορροπίας και με ταμπλό), έστειλε τη διαφορά στο +17 (41-58) για τον Τρικούπη στη λήξη της 3ης περιόδου.

Διαδικαστική η τελευταία περίοδος, με τον Τρικούπη να παίζει άνετα και σταδιακά να ανεβάζει κι άλλο τη διαφορά στο σκορ, που 2΄ λεπτά πριν το τέλος έφτασε μέχρι και τους 35 πόντους (45-80). Τελικό σκορ 48-82 με καλάθι του πιτσιρικά Στράτου, σε μία πολύ άνετη επικράτηση για την ομάδα του Μεσολογγίου, που έδειξε να βρίσκεται σε καλή κατάσταση.

Δεκάλεπτα: 15-22, 17-19, 9-17, 7-24.

Διαιτητές: Ταρενίδης – Λουλουδιάδης – Πράττος.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Καλαμπάκος): Νικάι, Ντόβας 3(1), Ελευθεριάδης 5(1), Πουλιανίτης 4, Κόθρας 7(1), Παραπούρας 6(2), Σουτζόπουλος 1, Ντρεκάλοβιτς 5(1), Ιατρίδης 15(2), Πιλκούδης 2.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Καζάνας, Στράτος 2, Τσαπατώρης, Βλάσιος 3, Λιάπης 18(4), Σοκ 13(4), Δημητρακόπουλος 1, Παπαδιονυσίου 17(1), Χείλαρης 9(2), Λεγκίκας 8(2), Αλίχοτζιτς 8, Σαχπατζίδης 3(1).