Αγνώριστος ο Τρικούπης και ήττα από τον Τρίτωνα με 79-58

ΑΟ Τρίτων – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 79-58

Αγνώριστος ο Χ. Τρικούπης στο πρώτο ματς των playoff απέναντι στον Τρίτωνα, επέτρεψε στην Αθηναϊκή ομάδα να κάνει πολύ εύκολα το 1-0 με σκορ 79-58, καθοδηγούμενη από έναν τρομερό Μανοΐλοβιτς, που έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, τελειώνοντας το παιγνίδι με 36π. (8/12 δίπ. 4/4 τρίπ.), 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Ο Τρίτωνας πήρε από την 1η περίοδο το προβάδισμα στο σκορ (20-12), ο Τρικούπης πλησίασε επικίνδυνα στα μέσα της 2ης περιόδου (25-22), αλλά στο σημείο αυτό δύο καθοριστικά τρίποντα του έμπειρου Μάντζαρη κράτησαν όρθιο τον Τρίτωνα, που έκλεισε το ημίχρονο στο +7 (38-31).

Ο Τρικούπης έμεινε κοντά στο σκορ στο πρώτο 4λεπτο της 3ης περιόδου (47-41) και στη συνέχεια ο Τρίτωνας άρχισε να χτίζει διψήφιες διαφορές. Έτσι, έκλεισε την 3η περίοδο στο +11 (56-45) και με ένα μεγάλο σερί 14-1 στο πρώτο μισό της 4ης περιόδου, τελείωσε τον αγώνα στέλνοντας τη διαφορά στο +24 (70-46), με την συνέχεια να είναι διαδικαστική.

Η ομάδα του Μεσολογγίου είχε μετριότατη απόδοση, με αρκετούς παίκτες της να μην αποδίδουν τα αναμενόμενα. Μόνο οι Λιάπης (11π.- 6ριμπ.) και Σοκ (9π.- 8ασίστ) μπορούμε να πούμε ότι ξεχώρισαν ουσιαστικά. Οι υπόλοιποι δεν ξέφυγαν από την μετριότητα, με τους ψηλούς (Σαχπατζίδη και Αλίχοτζιτς) να προσφέρουν μόνο 12 πόντους συνολικά στην επίθεση της ομάδος. Οι Παπαδιονυσίου και Λεγκίκας προσπάθησαν, αλλά δεν κατάφεραν πολλά πράγματα, αφού δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα.

Ο Τρίτωνας ήταν φανερά καλύτερος και οι παίκτες του έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο την νίκη, έχοντας αρκετά καλούς και τους Δημάκο, Παπαδημητρίου και Μάντζαρη. Υπερίσχυσε στα ριμπάουντ (35-31), οδήγησε τους φιλοξενούμενους σε περισσότερα λάθη (10-14) και είχε καλύτερα ποσοστά στα σουτ σε όλες τις κατηγορίες, με τον Τρικούπη να έχει μόλις 65% στις βολές (13/20) και να αναλώνεται σε πολλά σουτ τριών πόντων, που μπορεί το 50% του 1ου ημιχρόνου (6/12) να τον κράτησε μέσα στο παιγνίδι, το 20% όμως της επανάληψης (3/15) τον απομάκρυνε εντελώς από την διεκδίκηση της νίκης.

Το φιλμ του αγώνα.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του παιγνιδιού, με τον Τρικούπη να παίρνει οριακά το προβάδισμα με τρίποντα του Σοκ (2-5) και του Λεγκίκα (7-8), 6.10΄΄ πριν τη λήξη της περιόδου και άλλο ένα τρίποντο του Σοκ να φέρνει το ματς στα ίσα (11-11), με 4.20΄΄ να απομένουν. Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική, καθώς οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ στην άμυνα, οδήγησαν τους παίκτες του Τρικούπη σε απανωτά λάθη (6 στην 1η περίοδο) και πήραν τα ηνία του αγώνα, αφού με σερί 9-1 έκλεισαν την 1η περίοδο στο +8 (20-12).

Στην αρχή του 2ου δεκαλέπτου ο εκπληκτικός σήμερα Μανοΐλοβιτς με 5 πόντους του (καλάθι και τρίποντο), θα δώσει για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του (25-12), έχοντας σημειώσει ήδη 15 πόντους. Ο Τρικούπης με την είσοδο στο παιγνίδι του Λιάπη, που έδωσε ενέργεια, θα αντιδράσει. Με δύο γρήγορα τρίποντα των Λιάπη και Παπαδιονυσίου θα μειώσει σε 25-18 και με καλάθι του Λεγκίκα και κάρφωμα του Σαχπατζίδη, θα ολοκληρώσει ένα δικό του 10-0 σερί, που θα τον φέρει σε απόσταση ενός σουτ (25-22) από τον Τρίτωνα, με 4.45΄΄ να απομένουν. Αυτό ήταν ένα κρίσιμο σημείο για την εξέλιξη του παιγνιδιού, καθώς ο Τρικούπης έχοντας ανακτήσει την ψυχολογία του, προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, όμως δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μάντζαρη έδωσαν αέρα 6 πόντων στον Τρίτωνα (30-24, 33-27). Ο Αλίχοτζιτς με το δεύτερο μόλις καλάθι του στο παιγνίδι μείωσε στους 4 (35-31), αλλά ο Δημάκος με τρίποντο στην εκπνοή έστειλε τη διαφορά στο +7 (38-31) για τον Τρίτωνα.

Αμφίρροπο το ξεκίνημα της 3ης περιόδου, με τη διαφορά να παραμένει μεταξύ 6 κα 8 πόντων. Με νέο τρίποντο του Δημάκου ο Τρίτωνας θα φτάσει στο +11 (47-36), αλλά ο Λιάπης θα απαντήσει αμέσως με τρίποντο και ο Αλίχοτζιτς με κάρφωμα θα φέρει ξανά τη διαφορά στο -6 (47-41), με 4.10΄΄ να απομένουν. Αυτή ήταν και η τελευταία αναλαμπή του Τρικούπη στον αγώνα καθώς η συνέχεια ήταν απογοητευτική. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιλογές των φιλοξενούμενων στην επίθεση και έκλεισαν την 3η περίοδο στο +11 (56-45) και στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, ο Μανοΐλοβιτς σκόραρε κατά βούληση και έδωσε την χαριστική βολή στον Τρικούπη, που εκείνη την χρονική στιγμή εμφάνιζε πολύ κακή εικόνα στο γήπεδο. Έτσι, με 9 δικούς του πόντους, ο Τρίτωνας πραγματοποίησε ένα σερί 14-1 και με 5.48΄΄ να απομένουν, έφτασε στην μέγιστη υπέρ του διαφορά, στο +24 (70-46) και όλα τελείωσαν. Η συνέχεια ήταν διαδικαστική, με τους δύο προπονητές να ξεκουράζουν αρκετούς βασικούς τους παίκτες και το τελικό 79-58 να επισφραγίζει μία δίκαιη και καθαρή νίκη για τον Τρίτωνα.

Δεκάλεπτα: 20-12, 18-19, 18-14, 23-13.

Διαιτητές: Κατραχούρας – Χαλαμαλάκης – Σκανδαλάκης.

ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 5(1), Μανοΐλοβιτς 36(4), Οικονομόπουλος 1, Θεοδώρου, Μάντζαρης 7(2), Παπαδημητρίου 8, Γκίκας, Δρίτσας, Σαρλής, Αντωνάκης 2, Μελισσαράτος 6, Δημάκος 14(2).

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Καζάνας 2, Παγούρας, Τσαπατώρης, Βλάσιος, Σοκ 9(2), Λιάπης 11(3), Δημητρακόπουλος 5(1), Παπαδιονυσίου 10(2), Χείλαρης 1, Λεγκίκας 8(1), Αλίχοτζιτς 9, Σαχπατζίδης 3.