Κατώτερος των περιστάσεων και φυσιολογική ήττα για τον Χ.Τρικούπη

ΑΟ Τρίτων – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 78-58

Όνειρο ήταν και πάει.

Απογοητευτικός για μία ακόμη φορά ο Τρικούπης στην έδρα του Τρίτωνα, έμεινε από την αρχή πίσω στο σκορ με διαφορά 20 πόντων από το πρώτο ημίχρονο και δεν μπόρεσε ποτέ στη συνέχεια να μπει ουσιαστικά στη διεκδίκηση της νίκης, γνωρίζοντας έτσι την ήττα με σκορ 78-58 και έκλεισε άδοξα την φετινή του προσπάθεια για επάνοδο στην Basket League.

Ο Τρίτωνας ήταν καλύτερος, πιο συγκεντρωμένος στον στόχο του και κέρδισε καθαρά και δίκαια, έχοντας κορυφαίους σήμερα τους Μανοΐλοβιτς (21π.- 12 ριμπ.- 8 ασίστ) και Μελισσαράτο (21π. με 3/5τρ. – 9 ριμπ.). Η ομάδα των Σεπολίων κέρδισε κατά κράτος τα ριμπάουντ (44-25), είχε περισσότερες ασίστ (18-10) και 11/30 τρίποντα, έναντι 5/29 των παικτών του Τρικούπη.

Οι φιλοξενούμενοι δυστυχώς και πάλι δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα στο κλειστό του Στρέφη και δεν είχε σήμερα ουσιαστικά κάποιους διακριθέντες, αν εξαιρέσουμε τον Παπαδιονυσίου, που πέτυχε 19π., αλλά κι αυτός ξύπνησε όταν το ματς σχεδόν είχε κριθεί. Επίσης ο Τρικούπης είχε την ατυχία να έχει έναν μέτριο Σοκ, ο οποίος έμεινε άποντος και πρόσφερε μόνο 5 ασίστ και τους σουτέρ του πολύ άστοχους στα τρίποντα που επιχείρησαν (Λιάπης 0/5, Λεγκίκας 1/6, Χείλαρης 1/7, Παπαδιονυσίου 1/4).

Άσχημο ξεκίνημα για τον Τρικούπη, με λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση, που επέτρεψε στον Τρίτωνα να προηγηθεί με τρίποντο του Μάντζαρη και στη συνέχεια με καλάθια του Μελισσαράτου από κοντά και του Μανοΐλοβιτς, να φτάσει στο τρίλεπτο του αγώνα στο 8-0. Ο Τρικούπης αντέδρασε, έσφιξε την άμυνα και με αιχμές τους ψηλούς Χείλαρη και Αλίχοτζιτς, μείωσε στον πόντο 11-10 με καλάθι του Παπαδιονυσίου, 2.31’’ πριν τη λήξη. Όμως ο Τρίτωνας με τρίποντο του Θεοδώρου θα φτάσει στο +6 (16-10), διαφορά που θα διατηρήσει ως τη λήξη της 1ης περιόδου (18-12), με καλάθι του Αντωνάκη.

Αμφίρροπη στην αρχή της η 2η περίοδος, με τον Θεοδώρου με νέο τρίποντο να στέλνει τον Τρίτωνα στο +7 (21-14) και τον Λεγκίκα να σημειώνει το πρώτο τρίποντο των φιλοξενούμενων και να μειώνει στους 4 (21-17). Με τρίποντο του Καραμαλέγκου η διαφορά υπέρ του Τρίτωνα θα πάει στους 9 πόντους (26-17) και με τη συμπλήρωση του 5λεπτου ο Παπαδιονυσίου θα μειώσει στους 7 (26-19), με τον Τρικούπη να είναι εξαιρετικά άστοχος (1/10 τρίποντα) και επιρρεπής στα λάθη. Η συνέχεια όμως ήταν ακόμη χειρότερη για την ομάδα του Μεσολογγίου, καθώς στα επόμενα 4.20΄΄ εγκλωβίστηκε στην επίθεση και χωρίς καθαρό μυαλό υπέπεσε σε λάθη, άφησε κενά στην άμυνα και επέτρεψε στον Τρίτωνα να πραγματοποιήσει ένα πολύ μεγάλο και καθοριστικό σερί 15-0, με πρωταγωνιστές τους Μανοΐλοβιτς, Μελισσαράτο και Δημάκο και να προηγηθεί με 22 πόντους διαφορά (41-19), φέρνοντας τους φιλοξενούμενους σε πολύ δυσχερή θέση. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Τρικούπης με 2/4 βολές των Σαχπατζίδη και Λιάπη, θα κλείσει το ημίχρονο στο -20 (41-21), δείχνοντας με την εικόνα του , ότι πολύ δύσκολα θα επιστρέψει στο παιγνίδι. Ένα καταστροφικό πρώτο ημίχρονο, με τον Τρικούπη να σημειώνει μόλις 1/14 τρίποντα έναντι 6/12 των γηπεδούχων και να υστερεί και στα ριμπάουντ (21-12) και στις ασίστ (9-4) και να βρίσκεται σε επιθετικό τέλμα, έχοντας τον Σοκ χωρίς πόντο, τον Λιάπη με 1 πόντο και κανέναν πάνω από τους 4 πόντους.

Με το βαρύ -20 στην πλάτη του μπήκε ο Τρικούπης στην επανάληψη. Αρχικά κατάφερε να ισορροπήσει το παιγνίδι, αλλά τα απροσδόκητα και τυχερά τρίποντα του Μελισσαράτου κράτησαν τη διαφορά ψηλά. Έτσι με το πρώτο του τρίποντο και με καλάθι του Δημάκου πήγε στο +23 (46-23), με το δεύτερο τρίποντο του Μελισσαράτου το σκορ έγινε 49-27 και με το τρίτο του 54-32, στο 5λεπτο της περιόδου. Ακολούθησε μία μικρή αντεπίθεση του Τρικούπη με πρωταγωνιστή τον Παπαδιονυσίου (12π. στην 3η περίοδο) και η διαφορά έπεσε πρώτα στο -16 (54-38) και στη λήξη της περιόδου στο -14 (58-44), με δύο βολές του Αλίχοτζιτς.

Ένα καλό ξεκίνημα στην 4η περίοδο και ένα μικρό σερί 5-0, έφερε τον Τρικούπη μετά από πολύ ώρα σε μονοφήψια διαφορά 58-49, με 8.43΄΄ να απομένουν. Στο σημείο αυτό χάθηκε η ευκαιρία να επιστρέψουν οι φιλοξενούμενοι στο ματς, καθώς ο Τρίτωνας συνέχισε για δύο αγωνιστικά λεπτά ακόμη να είναι άστοχος στα σουτ και να μην έχει καλές επιλογές στην επίθεση. Όμως οι παίκτες του Τρικούπη δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν αυτό το κακό διάστημα των γηπεδούχων και χάνοντας ριμπάουντ, κάνοντας λάθη και αστοχώντας με την σειρά τους σε σουτ τριών πόντων (Λιάπης και Χείλαρης), έμεινα κι αυτοί άποντοι. Ένα-δυό σουτ αν είχαν πετύχει και η διαφορά έπεφτε στους 4-5 πόντους, θα είχαν πιθανότητες για τη νίκη. Τελικά ο Μελισσαράτος θα σκοράρει και θα κάνει το 60-49 και στη συνέχεια πρώτα ο Μανοΐλοβιτς και μετά ο Μάντζαρης με τρίποντο, θα δημιουργήσουν ξανά διαφορά ασφαλείας, φέρνοντας τον Τρίτωνα στο +16 (67-51), με 4΄ λεπτά να απομένουν.

Ο μετριότατος σήμερα Τρικούπης δεν είχε πλέον δυνάμεις να αντιδράσει. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει δύο φορές μέχρι τους 13 πόντους (64-51 και 67-54) και στη συνέχεια χωρίς ψυχολογία να αφήσει τη διαφορά να φτάσει τελικά στο +20 (78-58) για τον Τρίτωνα.

Δεκάλεπτα: 18-12, 23-9, 17-23, 20-14.

Διαιτητές: Μάλαμας – Καρπάνος – Τσιμπούρης.

ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 10(2), Μανοΐλοβιτς 21(1), Οικονομόπουλος, Θεοδώρου 6(2), Μάντζαρης 8(2), Παπαδημητρίου, Γκίκας, Δρίτσας, Σαρλής, Αντωνάκης 2, Μελισσαράτος 21(3), Δημάκος 10(1).

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Καζάνας, Παγούρας, Στράτος, Τσαπατώρης, Βλάσιος, Σοκ, Λιάπης 6, Δημητρακόπουλος 7(1), Παπαδιονυσίου 19(1), Χείλαρης 10(1), Λεγκίκας 3(1), Αλίχοτζιτς 9, Σαχπατζίδης 4(1).