Νίκη για τον Λέων Μεσολογγίου στα Ιωάννινα επί του ΠΑΣ (vid)

Κατηγορία: ΑΣ Λέων

Ένα παιχνίδι το οποίο ήθελαν πολύ τη νίκη και οι δύο ομάδες διεξήχθη σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο με τον Λέοντα Μεσολογγίου να επικρατεί με 84-76 του ΠΑΣ Γιάννινα.

Τρομερή εμφάνιση από τον κορυφαίο του αγώνα Τριπολίδη που σημείωσε 24 πόντους με 6 εύστοχα τρίποντα με τον Αλεφάντη να τον ακολουθεί σε απόδοση έχοντας 19. Παύλου και Καλύβας ήταν επίσης διψήφιοι από την ομάδα του Μεσολογγίου προσθέτοντας από 10. Από τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος έχει τρομερά παράπονα από τη διαιτητική δυάδα, 23 είχε ο Παππάς, 12 ο Τσίρμπας-Αναγνώστου και από 10 Κοτζαμάνης και Γιαννόπουλος.

Οι Μεσολογγίτες ξεκίνησαν τον αγώνα προηγούμενοι με 4-0 με τους γηπεδούχους να απαντούν γρήγορα με τον Παππά να ισοφαρίζει σε 4-4 μετά από δημιουργίες των Μπουραντά και Τρίρμπα-Αναγνώστου. Οι Γιαννιώτες πατούσαν όλο και καλύτερα στο παρκέ βρίσκοντας πόντους στο ανοιχτό γήπεδο κάνοντας το 8-5 στο 4΄. Με τον Αλεφάντη να σημειώνει 5 σερί πόντους η ομάδα του coach Φαράντου προσπέρασε με 10-8 όμως ο ΠΑΣ Γιάννινα με επιμέρους 8-2 και τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο να βοηθούν σημαντικά αντέδρασε άμεσα κάνοντας το 16-12. Ο Τριπολίδης πρωταγωνιστούσε επιθετικά για τον Λέοντα έχοντας ήδη φτάσει τους 10 πόντους κάνοντας το 20-18 υπέρ της ομάδας του. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Λέοντα στο +1 (21-20 στο 10΄).

Με τον Αλεφάντη να γίνεται ο δεύτερος διψήφιος του αγώνα ο Λέων με επιμέρους 10-4 προηγήθηκε με 31-24 στο 13΄ με την ομάδα του Νίκου Πάνου με μπροστάρη τον δραστήριο Κοτζαμάνη να μην αφήνει τους Μεσολογγίτες να ξεφύγουν μειώνοντας σε 31-27 στο 14΄. Οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διαφορά 8 πόντων στη συνέχεια (38-30) με τον Παύλου να προσφέρει συνεχώς λύσεις με το πολύ καλό μακρινό του σουτ. Ο Γιαννόπουλος βοήθησε επιθετικά τον ΠΑΣ Γιάννινα να μείνει κοντά στο σκορ (43-36) με το ημίχρονο να κλείνει στο 44-39.

Πολύ καλός στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου ο ΠΑΣ καθώς με σερί 7-0 κατάφερε να πάρει τα ηνία για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο με 46-44. Ο Τριπολίδης με τρίποντο έδωσε σκορ στον Λέοντα κάνοντας το 47-46 όμως οι γηπεδούχοι με τον Παππά να τελειώνει τη φάση στο ζωγραφιστό και τον Σταμέλο να ολοκληρώνει ιδανικά τον αιφνιδιασμό έκαναν το 50-47 στο 24΄. Λίγο μετά, με τους Γιαννιώτες να έχουν συμπληρώσει τα ομαδικά φάουλ, ο Λέων με ελεύθερες βολές ισοφάρισε σε 51-51. Το παιχνίδι είχε γίνει πολύ physical με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κατά βάση από τη γραμμή της "φιλανθρωπίας". Με τρίποντο του Καλύβα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 58-54 κρατώντας αυτό το +4 μέχρι και το 30΄ (60-56).

Με τον Αλεφάντη να προσφέρει πολύτιμες επιθετικές λύσεις η ομάδα του Μεσολογγίου βρέθηκε στο +6 (64-58) αλλά οι Γιαννιώτες με σερί 5-0 και "κινητήριο μοχλό" τον Τσίρμπα-Αναγνώστου πλησίασαν σε απόσταση βολής (64-63). Μέχρι περίπου το 35΄ ο Λέων έτρεξε σερί 8-0 με Γρατσινόπουλο και Τριπολίδη πρωταγωνιστές κάνοντας το 72-63. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 72-68 όμως ο Τριπολίδης ήταν ξανά εκεί και με νέο μακρινό σουτ έκανε το 75-68. Η διαφορά έπεσε στο -3 (75-72) με τους Μεσολογγίτες με Τριπολίδη και Καλύβα να κάνουν το 80-72 στα 1:37 πριν το τέλος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν μέχρι το 81-76 όμως έκαναν κρίσιμο λάθος σε κατοχή που θα μπορούσαν να πλησιάσουν περισσότερο με τον Τριπολίδη να γράφει τον επίλογο με το 6ο του τρίποντο διαμορφώνοντας το τελικό 84-76.

Με αυτό το διπλό ο Λέων Μεσολογγίου βελτίωσε το ρεκόρ του στο 10-4 με τον ΠΑΣ Γιάννινα να υποχωρεί στο 3-11 γνωρίζοντας την 9η συνεχόμενη ήττα του.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-44, 56-60, 76-84

Διαιτητές: Ντίσιος-Καλαμαράς

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Παππάς 23, Φωτόπουλος, Τσιμπέρης 4(1), Τσίρμπας-Αναγνώστου 12(2), Κοτζαμάνης 10, Μπουραντάς, Λυγούρας, Γιαννόπουλος Π. 7, Κωνσταντούλας, Σταμέλος 8(1), Γιαννόπουλος Λ. 10, Ράπτης 2.

Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος): Τριπολίδης 24(6), Παύλου Αλ. 1, Καλύβας 10(1), Ντέκας 3, Πασσιάς 7, Βεζύρης 3, Αλεφάντης 19(1), Γρατσινόπουλος 7(1), Παύλου Αγ. 10(3), Διαμαντόπουλος.

Πηγή: basket247.gr