Έδωσε το δικαίωμα στο Ψυχικό και το πλήρωσε ο Χαρίλαος Τρικούπης

Κατηγορία: ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΕ Ψυχικού 64-64 (80-81)

Αυτοκτόνησε ο Χαρίλαος Τρικούπης στο Δ.Α.Κ. του Μεσολογγίου, καθώς σε ένα από τα πιο κρίσιμα ματς του φετινού πρωταθλήματος, ηττήθηκε στην παράταση με σκορ 80-81 από την ουραγό της βαθμολογίας ΑΕ Ψυχικού, βαδίζοντας πλέον σε επικίνδυνα μονοπάτια όσον αφορά την παραμονή του στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, αλλά χωρίς να έχουν σταθερή απόδοση, δεν κατάφεραν να κρατήσουν τις διαφορές των 8, 9 και 10 πόντων που έπαιρναν, με το Ψυχικό να επιστρέφει και να γίνεται απειλητικό. Έτσι το 20-11 έγινε 26-23 και 33-32 στο ημίχρονο.

Το 50-40 και το 57-47 στο τέλος της 3ης περιόδου, έγινε 61-60 και στο τελευταίο 2λεπτο έγινε μάχη, με τις ομάδες να οδηγούνται στη παράταση (64-64), όπου το πιο ψύχραιμο και πιο εύστοχο Ψυχικό, κατάφερε να πάρει την πολύτιμη νίκη. Καθοριστική η 4η περίοδος, στη οποία οι γηπεδούχοι κόλλησαν επιθετικά, σκοράροντας μόλις 4 πόντους σε 8 αγωνιστικά λεπτά, βάζοντας έτσι το Ψυχικό στη διεκδίκηση της νίκης.

Κορυφαίος και πάλι από τον Τρικούπη ο Γκλάσπερ (26π.- 11 ασίστ – 5 ριμπ.), που μαζί με τους Λενέλ (14π.- 4 ριμπ.) και Σάμαρτζιτς (15π.- 12 ριμπ.- 4 ασίστ), έβαλαν το 70% των πόντων της ομάδας τους.

Καλύτεροι από το Ψυχικό οι Ρος (22π.- 7 ριμπ.) και Αθανασούλας (19π.- 7 ριμπ.) και ακολούθησαν οι Μπερκ και Παπανικολάου.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

Αμφίρροπο το πρώτο 7λεπτο του παιγνιδιού, με το σκορ να γίνεται 6-5 και 11-11, με 8 πόντους του εξαιρετικού Λενέλ. Μικρό επιθετικό ξέσπασμα του Τρικούπη, που με σερί 9-0 θα κάνει το σκορ 20-11, αλλά το Ψυχικό θα μειώσει σε 20-16, στο τέλος της 1ης περιόδου.

Με αιχμές τους Λενέλ και Σάμαρτζιτς, ο Τρικούπης θα ξεφύγει με 10 (26-16) στην αρχή της 2ης περιόδου, με το Ψυχικό να μειώνει στους 3 (26-23), με 6.20΄΄ να απομένουν. Λενέλ και Γκλάσπερ θα γράψουν το 30-23, αλλά και πάλι το Ψυχικό θα βγάλει αντίδραση και με 4π. του Μπέρκ και τρίποντο του Αθανασούλα θα κλείσει το ημίχρονο στο -1 (33-32).

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου το τρίποντο του Τοπάλι θα δώσει προσωρινά προβάδισμα στο Ψυχικό (33-35), αλλά ο Τρικούπης θα πάρει ξανά τα ηνία του παιγνιδιού, καθώς θα πάρει ξανά το προβάδισμα (38-35, 40-38) και στη συνέχεια θα έχει ένα εξαιρετικό 4λεπτο και με επί μέρους σκορ 12-4, θα φτάσει ξανά σε διψήφια διαφορά (52-42), με 3.23΄΄ να απομένουν. Μια διαφορά που παρέμεινε ως το τέλος της περιόδου (57-47), χάρη σε τρίποντο του Γκλάσπερ.

Ακολούθησε ένα κακό επιθετικά 8λεπτο για τον Τρικούπη στην τελευταία περίοδο, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν μόνο 4 πόντους (Σάμαρτζιτς και Γκλάσπερ) και το Ψυχικό με σερί 13-4 να πλησιάζει στον πόντο (61-60) και λίγο αργότερα το τρίποντο του Αθανασούλα θα φέρει το ματς στην ισοπαλία (63-63), με 1.35΄΄ να απομένουν. Δραματική τροπή πήρε πλέον το παιγνίδι, με τον Ρος με ½ βολές να κάνει το 63-64 και ο Γκλάσπερ ομοίως με ½ βολές το 64-64, 44΄΄ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια το άστοχο σουτ του Αθανασούλα, το λάθος του Σάμαρτζιτς και το άστοχο τρίποντο του Ρος στην εκπνοή, θα οδηγήσουν το ματς στην παράταση.

Πιο ψύχραιμο το Ψυχικό, θα πάρει το προβάδισμα με 66-68 και 66-70, ο Ζαρκαδούλας με τρίποντο θα μειώσει στον πόντο (69-70), αλλά θα ακολουθήσουν δύο τρίποντα από τους Ρος και Αθανασούλα, που θα στείλουν το Ψυχικό στο +7 (69-76), με 56΄΄ να απομένουν. Λιγοστές πλέον οι ελπίδες για τον Τρικούπη, που θα προσπαθήσει όμως να ανατρέψει την κατάσταση, μειώνοντας σε 77-79 με καλάθι του Γκλάσπερ στα 15΄΄. Θα ακολουθήσουν φάουλ και βολές, ο Παπανικολάου με 2/2 θα γράψει το 77-81 και ο Γκλάσπερ με τρίποντο στα 6΄΄ το τελικό 80-81.

Δεκάλεπτα: 20-16, 13-16, 24-15, 7-17, 16-17.

Διαιτητές: Τσολάκος – Στρέμπας – Φασόλης.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Παγούρας, Στράτος, Γκλάσπερ 26(3), Σάμαρτζιτς 15, Αρφαράς, Νάνος, Ζαρκαδούλας 3(1), Σιδηροηλίας 6, Τσουργιάννης 6, Λενέλ 14, Σταματογιάννης 10(2).

ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 13, Μπερκ 13(1), Τοπάλι 5(1), Ρος 22(3), Διαμαντάκος 2, Οικονομόπουλος 5(1), Αθανασούλας 19(3), Κωστόπουλος, Μπάλος 2, Αναγνωστόπουλος.

Επιμέλεια: Μιλτιάδης Ζαβέρδας